Existuje celá řada babských rad, jak vyčistit okna za pár chvil a beze šmouh. Leštění oken totiž patří právě mezi nenáviděné činnosti, protože sluneční paprsky vždy odhalí každou nedokonalost.

Ocet je pomocník z hlediska celé řady domácích prací. Nejinak je tomu i u mytí oken. Tenhle přírodní produkt prostě funguje, a to i na hodně špinavá okna. Nalijte si ho do rozprašovače a nastříkejte přímo na sklo. Druhá možnost je nalít ho do kyblíku s vodou na mytí oken. Ocet okna odmastí a budou se lesknout.

Skvělými pomocníky jsou ocet, vanilkový pudink i čpavek

Další vychytávkou na vyleštění oken je kukuřičný škrob, který lze nahradit klidně i vanilkovým pudinkem. Ten lze použít i na zrcadla či skleněný nábytek. Roztok si připravíte tak, že rozmícháte 50 gramů škrobu v pěti litrech teplé vody. Skla omyjte, nechte oschnout a přeleštěte hadříkem.

Vhod může přijít i čpavek, který sice nevoní, ale dokonale odmašťuje. Úklid tudíž urychlíte a zbyde vám více času na jiné radovánky. Čpavek má navíc schopnost na sebe vázat tuk, tudíž pohlcuje i dým z cigaret, který se na oknech a rámech usazuje. Čpavkovou vodu si připravíte z osmi lžic vodového roztoku čpavku a čtyř litrů vlažné vody.

Čas vám ušetří i správná stěrka a utěrky z mikrovlákna

Mnoho času vám ušetří i stěrka, kterou když umíte používat, využijete na sto procent. Vyhnete se totiž následnému leštění a budete se moci přesunout rovnou do kroku dolešťování, na který stačí obyčejné noviny. Když je nemáte, papírové utěrky udělají stejnou práci. Pokud však chcete lesk jako blesk, investujte do utěrek z mikrovlákna.

Krouživými pohyby sklo vysušte a zbavte šmouh. V této fázi je skvělý přípravek z alkoholu, ten okna vyleští také dokonale.

Zdroj: www.lifee.cz, www.westwing.cz, www.prozeny.cz