Jak si poradit s ledem v mrazáku či lednici?
Ač je led i v názvu ledničky, v moderních spotřebičích už byste neměli led a námrazu najít nikde jinde než v mrazáku. Typ lednic no-frost už dávno nejsou novinkou na trhu, ale zcela běžnou technologií, kterou využívají i výrobci levného zboží. Přebytečná vzdušná vlhkost, která by jinak mohla v lednici mrznout nebo tvořit loužičky se shromažďuje na zadní stěně chladničky, po které stéká odvodným kanálkem do odparníku.
Co když se ale přesto tvoří námraza a vrstva ledu? Zbavte lednici námrazy, najděte problém a preventivně ošetřete stěny ledice či mrazáku.
K péči o mrazák a lednici patří nejen pravidelný úklid, ale i odmrazování. Jak na něj vám poradí Alena Kopáčková v tomto svém příspěvku ze stejnojmenného YouTube kanálu.
V lednici či mrazáku najděte zdroj problému
K problémům může začít docházet v případě, že je poškozený termostat nebo z nějakého jiného důvodu chladící zařízení excesivně ochlazuje lednici a v ní se pak začne tvořit led. Zásadní je také nedovírání dvířek, které je pak vstupní branou pro teplý vzduch z kuchyně.
Takové nestandardní prostředí pak přiměje chladící jednotku k permanentní činnosti a tím také například produkci ledu, ale za vznikem může být i drobnost. Na vině může být i nefunkční větráček.
Než začnete pomýšlet o výměně špatně fungujícího zařízení, rozhodně se přesvědčte, že odtokový kanálek správně funguje. Právě tento drobný detail je nesmírně důležitý. Zneprůchodnění může zavinit řada věcí od drobku nebo kousku jídla, který může blokovat odtok, přes tvorbu plísně až po nesprávnou instalaci spotřebiče, který není v rovině a díky tomu voda nestéká, kam by měla.
Významně zhoršuje situaci také příliš teplé jídlo v lednici nebo mrazáku. Vždy se ujistěte, že má pokojovou teplotu. Potraviny uchovávejte v uzavíratelných nádobách a snažte se, aby nebyla lednice příliš plná a vzduch mohl cirkulovat.
U starých nebo velmi malých ledniček, kde je mrazák součástí prostorou chladničky, dochází častěji k námrazám v prostoru mrazáku i lednice. Tyto spotřebiče nemívají odtokové kanálky pro přebytečně nahromaděnou vlhkost, a proto se veškerá hromadí uvnitř a někdy i zvenku malého mrazícího boxu. A co v těchto případech? Dá se nějakým způsobem minimalizovat vznik ledu a námrazy?
Preventivně ošetřete stěny mrazáku olejem
Na stěnu lednice, ale také odmraženého a dosucha vytřeného mrazáku, je možné rozetřít tenkou vrstvu tekutého glycerinu. Doslova jen pár kapek. Ten ochrání stěny spotřebiče tenkou vrstvou odpuzující vodu a zabrání tak dočasně tvorbě námrazy a ledu, ale je tu i další vodu odpuzující tekutina, která bezpochyby je v každé české domácnosti.
Jde o olej, který je možné také ve velmi tenké vrstvě aplikovat na stěny ledničky nebo spíš mrazáku. Před nanášením se přesvědčte, že je lednice zcela čistá a hlavně suchá. Na hadřík aplikujte malé množství oleje a rozetřete jej ve velmi tenoučké vrstvě po celém povrchu mrazáku.
Na dotek musí být stěny mrazáku či lednice zcela suché i po aplikaci. Pokud je mastnota očividná, vezměte ještě papírovou utěrku nebo jiný suchý hadřík a zbavte lednici silnějších vrstev nánosu či krůpějí.
Zdroje: lifehacker.com, tastingtable.com