Se vstupem do nového roku se někteří z nás rozhodli vylepšovat své domovy a příbytky. Jednou z možností, jak vlastnoruční výrobou dodat svému bydlení zajímavé vylepšení, je vytvořit některý z bytových doplňků pomocí ombré efektu anebo aplikovat tuto techniku například na stěny v interiéru nebo na nábytek.

Co je to ombré technika

Výraz ombré (odstíněný) má původ ve francouzštině. Právě ve Francii tato technika vznikla ve 40. letech 19. století. Pod označeném ombré najdeme příze nebo pestré tkaniny, které jsou obarveny duhovitým odstínením v sousedních tónech téže barvy. Zatímco dříve se technika ombré využívala výhradně na tkaniny, dnes můžeme takto zkrášlovat nejen bytové texitlie, ale i zdi, různé předměty a také sebe. Zvlášť velkou oblibu získal ombré efekt při barvení vlasů (ombré hair) a nehtů (ombré nails).

Fádní barvy, jako je třeba bílá nebo šedá, se budou dobře proměňovat ombré technikou na nevšední malá i velká díla. Potřebovat k tomu budete jen vaši oblíbenou barvu na vodní bázi. Zvlášť krásně působí ombré technika při využití pastelových barev. Nejdůležitější při tomto způsobu dekorování je dosáhnout postupného přechodu několika odstínů téže barvy. Vždy postupujeme s aplikací barvy tak, aby nejkoncentrovanější a tudíž i nejvýraznější barva byla ve spodní části předmětu, zdi, látky atd. Směrem vzhůru pak je třeba na sytosti barvy ubírat.

Jak docílit správného ombré efektu

Ombré efekt vzniká nejsnadněji vzlínáním. Tento způsob lze však uplatnit jen u některých materiálů, a to u textilií, které postupně nasávají do svých vláken vodorozpustnou barvu. Při práci na rozsáhlých projektech, jako jsou například závěsy, záclony nebo přehozy si vyhradíme na práci dostatečný čas a hlavně vhodný prostor. Ideální je nechat barvení textilií na dobu, kdy můžeme čas trávit venku, abychom si doma zbytečně nenašpinili.

Začněte nejprve na nečisto

Ombré technika vyžaduje jistý cit pro barvy a zručnost při práci. Nejlepší je vyzkoušet si ji nejprve na nečisto, na menší ploše zdi, nebo na ne příliš rozměrné látce, abychom si udělali představu o tom, jaké barevné intenzity chceme dosáhnout a jak sytou barvu chceme ve výsledku na plochách mít.

DIY ombré nábytek

DIY ombré techniku lze aplikovat i na nábytek. Velmi efektně v tomto směru vyhlížejí komody. Na nich lze ombré efekt uplatnit velmi snadno. Stačí, když každou ze zásuvek komody natřete jinak sytou barvou. Nezapomeňte opět postupovat od dolní zásuvky k horní. V tomto případě se nebojte kombinovat techniku patinování s technikou ombré. Jejich kombinací dosáhnete nebývalého efektu.

Ombré lampy a lustry

Stínidla z látky, která tvoří součást mnoha lustrů, stojacích nebo stolních lamp a lampiček jsou další příležitostí pro vaši kreativitu a ombré tvorbu.

Ombré macramé

Využijte všechny své dovednosti a vytvořte si zajímavý závěs na zeď nebo okno kombinací dvou technik. Závěs udrhaný z provázků nabarvěte a využijte při jeho dotváření ombré techniku. Zvlášť působivý bude závěs s třásněmi, na nichž se nebývale dobře projeví vzlínající barva podle toho, jak dlouho ji necháte do materiálu vsakovat.

Obarvěte schodiště

Máte-li v bytě či domě schodiště, můžete se i na něm vyřádit a vsadit na ombré efekt. Postupujte od přízemí nahoru a postupně každý schod z čelní strany natřete o něco více zředěnou barvou. Poslední schod může zůstat klidně bílý. Uvidíte, jak barevné schodiště upravené s využitím ombré techniky oživí váš interiér. Každá návštěva bude jistě stát v úžasu před takovým schodištěm a nespustí z něj oči.

Ombré na zdech

Přímo fantastického vzhledu vašeho interiéru dosáhnete, pustíte-li se do ombré efektu na zdech (ombré wall). Ombré efekt například u tyrkysové barvy v koupelně vytvoří její nevídaný vzhled. Aplikaci barvy provádějte na zdech štětcem nebo pomocí válečku.

Drobnosti jako dárky

Ombré vázy, květináče a keramika se mohou stát netradičním dárkem pro vaše přátele nebo příbuzné. Na pevný povrch při aplikaci barvy využijte čistou houbičku na mytí nádobí, pomocí níž při postupném namáčení do barvy a pak do vody můžete docílit ideálního přechodu barvy ze sytých do světlých tónů.

Pokud vás ombré technika zaujala, nechejte se inspirovat v naší Pinterestové nástěnce dalšími náměty na DIY tvorbu: