Zásuvky
Zejména starší zásuvky nemají kolejničky a mohou proto drhnout. Nejdříve dotáhněte všechny vruty, poté najděte místo, které brání hladkému průchodu. Na drážky třeba naneste křídu a po několikerém zasunutí a vysunutí sledujte, kde je nejvíc setřená. Plochy pak zkuste zbrousit. Nakonec drážky potřete suchým mýdlem nebo voskem ze svíčky.
Zásuvkové kolejničky
I kolejničky (správně pojezdy zásuvek) se časem zanášejí, a pak nemusí být vysouvání a zasouvání tak hladké, jak byste si přáli. Nejdříve zásuvku zcela vysuňte, přizvedněte její čelo a vyndejte ji (stejným způsobem, ale naopak ji zase nasadíte). Všechny kovové části dočista otřete hadříkem a poté na ně lehce nastříkněte mazivo ve spreji.
Kolíčky
Nábytek se dnes hodně spojuje takzvaně na kolíčky, obzvláště ten, který koupíte rozložený a sami ho skládáte. Kolíčky se obvykle nelepí, což má výhodu, že nábytek můžete zase rozložit, ale i nevýhodu, když se začne časem viklat. Není nic jednoduššího než kolíčky přilepit jakýmkoli lepidlem na dřevo, a to i dodatečně.
Lamelové rošty
Pokud po příliš intenzivním používání postele zjistíte, že se místy propadají matrace nebo pod nimi „něco“ vrže, mohou být poškozená pouzdra pro lamelové rošty – nejspíš se utrhly úchyty. Slepování obvykle nepomůže, lepší bude, když vyndáte jedno nepoškozené pouzdro a podle něj v obchodě či na e-shopu koupíte náhradní. Cena se pohybuje v rozmezí 25-65 Kč, protože jsou různé typy.
Postelový mechanismus
Obvykle se porouchá teleskopická tyč. Nelze ji opravit, kupte novou, ale to může být problém. Musí mít totiž oba úchyty takové, aby ji bylo možné zasadit do mechanismu. Pokud by byla kratší nebo delší, mechanismus by pravděpodobně nefungoval. Je-li tyč i na druhé straně postele, doporučuje se za nové vyměnit obě, aby rošt zvedaly rovnoměrně.
Nábytkové úchyty
Zjistíte-li, že se některý úchyt uvolnil, ihned ho dotáhněte, aby se dalším používáním nevykotlal. Pokud úchyt drží šrouby zevnitř, stačí šroubovák. Horší je, když jsou úchyty přišroubované z vnější strany vruty, které otvor v dřevotřísce vydrolí a vruty pak nedrží. Zkuste vykotlaný otvor vyplnit tmelem (viz Odřeniny) a vrut do něj i s úchytem zavrtat, ještě než ztvrdne (úchyt ale můžete používat, až tmel ztvrdne).
Odřeniny
Pro opravy hlubších odřenin nábytku použijte speciální pevné tmely, respektive vosky či opravné tyčinky. Vyberte příslušný odstín, z tyčinky odtavujte (např. pájkou) kousky hmoty a vyplňujte poškozená místa. Ještě než ztvrdnou, plastovou špachtličkou výplň zarovnejte a vlhkou houbičkou vyhlaďte. Tyčinky různých odstínů se prodávají jednotlivě i v sadách, vosky lze míchat, v některých sadách je i příslušenství – malý tavicí strojek na baterie a špachtličky. Výhodou je, že tmely lze použít nejen na nábytek a podlahy, ale i na jiné než dřevěné materiály.
Skříňové korpusy
Když dvířka sousedících skříní nejsou zcela v rovině, mohou být na vině korpusy, které také nelícují (obvykle na měkké podlaze a při nerovnoměrném zatížení). Nejspíš zjistíte, že k sobě nejsou přišroubované. Dělá se to nábytkářskými spojovacími šrouby, a pokud jsou skříně stejného typu, bývají v nich předvrtané otvory, které na sebe navazují, jinak je musíte vyvrtat sami. Nejdříve ale korpusy srovnejte a stiskněte truhlářskými svěrkami s gumovými úchyty. Pozor při nákupu, vnější část šroubu musí být kratší než síla stěn obou sousedících korpusů.
Polstrovaná židle
Ošoupanou nebo poškozenou látku dřevěné polstrované židle ani nemusíte sundávat (záleží na typu židle), ale je to lepší. Kupte novou látku a zespodu ji přichytávejte sponkovačkou. Docela slušnou lze koupit už za 300 Kč.
Praskliny
I takové praskliny lze opravit. Na dvě dřevěné destičky o ploše asi 8x8 cm vždy na jednu stranu nalepte třeba filc nebo korek. Do spár štětečkem vmáčkněte tekuté lepidlo na dřevo, z obou stran přiložte destičky měkkou stranou a stiskněte je svěrkou tak, aby se přebytečné lepidlo ze spár vytlačilo (setřete ho). Po dokonalém zaschnutí místo vytmelte, přebruste a natřete barvou, která odstínem nejvíce odpovídá okolí.
Pracovní židle
Jestliže některé kolečko zadrhává, určitě to bude tím, že se na jeho hřídel namotala nit, tkanička či něco podobného. Při čištění si pomozte třeba malými nůžkami. Hřídele koleček, které nemají brzdičku, není dobré olejovat, protože pak mohou nechtěně ujíždět, určité tření je žádoucí.
Dřevěná lavice
U dřevěných lavic či židlí čas od času překontrolujte, zda jsou utažené všechny šrouby.
Zdroj: časopis Receptář