Chcete dopřát orchidejím tu nejlepší péči? Nevyhazujte zbytečně banánové slupky do odpadkového koše, ale raději je využijte na přípravu dokonalého přírodního hnojiva. Rostlinám dodá nejen sílu, ale i pevné zdraví.

Jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek z banánu? Podívejte se na YouTube video na kanálu Chilli farmer:

Zdroj: Youtube

Banánové slupky jsou znamenitá výživa

Faktem je, že i banánové slupky jsou plné minerálů, vitaminů a dalších významných látek, které pěstovaným orchidejím prospívají. Konkrétně obsahují 42 % draslíku, 3 % fosforu, dále i vápník, železo a hořčík. Hnojiva, která jsou běžně dostupná v obchodech, v sobě mívají draslíku jen 0,5 %. Banánové slupky však nejsou jen dokonalým hnojivem, které orchideje podpoří i v květu, ale zároveň se jedná i o účinnou ochranu před nežádoucími škůdci a chorobami.

Slupky pečlivě omyjte

Ještě, než banánovou slupku použijete, důkladně ji omyjte. Použijte teplou vodu a kartáček nebo slupky ponořte na pár minut do směsi vody s jedlou sodou. 

Jak připravit banánový čaj

Slupky banánů nejprve nakrájejte na drobné kousky a nechte je uschnout. Následně zalijte 1 čajovou lžičku slupek šálkem vroucí vody a nechte odstát až do naprostého vychladnutí. Výživnou směsí pak orchidej zalévejte, a to dvakrát za měsíc.

Použít lze i čerstvé slupky

Výživný odvar si můžete připravit i z čerstvých banánových slupek. Stačí, když zalijete 2 kusy 2 l vody a necháte 2 dny louhovat. Po uplynutí této doby výluh sceďte a nařeďte vodou v poměru 1:1. Používejte stejně jako v předchozím případě.

Slupky můžete dát rovnou do květníku

Sušené banánové slupky můžete také podrtit na jemný prášek, který stačí k orchideji přisypat a dodat zálivku. Díky vysoké koncentraci draslíku podpoříte brzkou a bohatou tvorbu květů.

Banánové slupky zajistí lesk listů

Kromě toho můžete banánové slupky využít i v péči o listy. Jednoduše potřete její vnitřní stranou celou plochu listu. Nejenže ho zbavíte nežádoucího prachu, ale získá krásný lesk a rostlina bude i lépe dýchat.

Související články

 Zdroje: www.mirror.co.uk, www.svetkreativity.cz, www.balconygardenweb.com