Orchidejí je celá řada a někteří pěstitelé si troufnou i na náročnější kousky. Ale co když začne orchidej vypadat nezdravě a vy si s ní nebudete vědět rady? V tom případě přichází na řadu tip s citronovou šťávou. Nebude věřit, jaký pozitivní vliv bude na rostlinu mít.

Jelikož se především píše o orchidejích pro začátečníky - Phalaenopsis, zkusíme vám přiblížit i další druh – Vanda.

Citron a orchidej, jde to k sobě?

Pokud vaše rostlina vypadá sklesle, bez života, s nehezkými listy, tak je čas na citronovou vzpruhu. Citron má totiž pro orchideje revitalizační účinek, neboť obsahuje vysoké množství vitamínu C a draslíku a právě tyto látky jsou pro růst a prospěch rostlin důležité. Podpoří orchidej v tvorbě nových listů, poskytne jim i ochranu před škůdci a chorobami.

Jak citronovou šťávu na orchidej aplikovat? Stačí smíchat 200 ml vody s deseti kapkami citronové šťávy. Asi nemusíme zmiňovat, že přímý kontakt šťávy v nezředěném stavu, se nevyplácí. Nejlépe naneste připravený roztok na tamponek a listy jím otírejte. Tuto kúru byste měli opakovat jednou za týden a nezapomeňte, že list má i spodní část!

Jestli se rozhodnete pro dezinfekci kořenů, lze použít roztok, kdy smícháte 200ml vody s 3 kapkami citronové šťávy (dopočítejte si to do objemu, který využíváte na namáčení orchideje).

Orchidej Vanda

Nádherná mohutná rostlina, která se rozhodně nedá přehlédnout. Její pěstování není úplně jednoduché, ale s trochou snahy a dostatkem informací vám může udělat doma velikou parádu. Vanda vyžaduje trochu jiné podmínky než třeba můrovec, už jen proto, že se Vanda pěstuje volně. Zásobu vody si uchovává ve vzdušných kořenech.

Původ Vandy hledejte v jihovýchodní Asii. Zahrnuje přibližně 50 popsaných druhů. Květenství má většinou 2 – 10 květů, které má nádherné barvy. Zajímavostí je, že barva květů je na začátku kvetení světlejší a postupně tmavne.

Pěstování Vandy je poněkud náročnější, což už jsme zmiňovali výše. Nejvhodnější je mít rostlinu v závěsném květináči s kůrovým substrátem na co nejsvětlejším místě, protože Vanda je na příjmu světla velice závislá. Osvědčilo se i pěstování ve skleněné nádobě, kam se nalije trochu vody. Samozřejmě jí ušetřete přímým slunečním paprskům. V zimě je pro Vandu nejideálnější teplota okolo 15°C.

Je náročná na vzdušnou vlhkost! Proto je trochu složité pěstování v paneláku, kde je vzdušná vlhkost dost tristní. Pomoci si můžete zvlhčovačem vzduchu samozřejmě a rosením, kdy se ale listy rosí jen zřídka, protože se může voda držet v úžlabí listů, což může způsobit uhnívání. Hnojení Vandy je vhodné od března do října a hnojí se nejen kořeny, ale i listy. V létě je pro Vandu bezvadné letnění, kdy se umisťuje na místo, které bude chráněno před slunečními paprsky. Noční pokles teplot jí vadit nebude, naopak.

Zálivka…tak to je většinou kámen úrazu. Vanda je vcelku solidní píč, ale nemá ráda přemokření. Každý týden ponořte její kořeny do odstáté vody zhruba na 60 minut. V letním období se na vzdušné kořeny nasazují ampulky s vodou.

Zdroje: www.nasezahrada.com, adbz.cz, prima-receptar.cz