Exotické orchideje zdobí i české domácnosti

Orchideje nejsou jen exotickými kráskami na vašem parapetu, ale také princeznami, o které je nutné pečovat. Často se jim věnujeme až příliš. Než si najdete ten správný přístup k něžné orchideji, může se stát, že jich několik předtím padne za vlast. I když je to smutné, ty nejčastější můrovce čili druh Phalaenopsis najdete skoro v každém květinářství často i supermarketu, a tak budete moci rostlinu opět brzy nahradit.

Než se dostaneme k tomu, jak můrovec pěstovat, měli byste vědět, že kořeny jsou sice u všech rostlin důležité, ale u orchidejí je budete sledovat jako velikou vzácnost a důkaz vaší skvělé péče. Všechno o kořenech orchidejí, respektive můrovce vám prozradí autorka tohoto videopříspěvku z YouTube kanálu MissOrchidGirl.

Zdroj: Youtube

Co potřebuje orchidej?

Můrovce stejně jako většina orchidejí pěstovaných jako pokojové rostliny, vyžadují rozptýlené světlo, pokud možno stálé teploty bez velkého větrání a ideálně i vyšší vzdušnou vlhkost. Substrát, ve kterém je rostlina zasazená není primárně výživný, jak je to u jiné zeleně.

Je lehký, velmi vzdušný a tvořený především kůrou, mechem, rašelinou nebo například kokosovými vlákny. Ani v přírodě nemá orchidej druhu Phalaenopsis na nutriční látky bohatou prsť a roste si vesele ve větvoví vyšších stromů, často vysoko nad zemí.

Co o orchideji prozrazují kořeny?

Zdraví rostliny je možné vysledovat nejen z listů a květů, ale především z jejích kořenů, které jsou velmi důležité a jejich stav můžete ověřit i pohledem přes průsvitný květináč. Ten je záměrně takový a určitě se ho nezbavujte.

Co prozrazují kořeny, jste se mohli dozvědět ve videopříspěvku, ale stručně lze shrnout, že zdravé stříbřité silné kořeny jsou žádoucí, ať už jsou vevnitř květináče nebo venku. Pokud má vaše rostlina právě takové kořeny, pak se můžete právem radovat. Nejčastějším problémem je totiž zahnívání kořenového systému a vzkříšení rostliny, pokud začne hnít, bývá velmi nejisté.

Kořeny orchideje a kvetení

Pokud se kořeny rozrostou mimo květináč, ani to není rozhodně problém a buďte jen rádi, že má rostlina takový krásný a zdravý kořenový systém. I když není důvod k obavám, nenechávejte orchidej v tomto stavu a přesaďte ji.

Pokud kořeny vyčuhují, jednejte

Proč by to mělo být důležité pro její další kvetení? Aby mohla orchidej kvést, musí mít možnost kořeny absorbovat dostatek živin i vláhy. Květina později z kořenů čerpá nahromaděnou energii a produkuje zde také hormony nutné k založení květů. Lépe kvete také stabilní a dobře zakořeněná rostlina, která květy nejen tvoří, ale také udrží.  

Suchých a černých se zbavte

Orchidej vyjiměte z květináče a zbavte ji veškerého substrátu. Detailně zkontrolujte veškeré kořeny. Krásné tlusté, stříbrné a světle zelené části nechejte, zbavte se jen suchých, černých, hědožlutých nebo zahnívajících částí kořenového systému.

Přesazujte opatrně

Při práci buďte opatrní, abyste zdravé kořeny nepolámali. Raději je zkraďte ostrými čistými nůžkami, než abyste je omylem rozdrtili. Řez můžete namočit do mleté skořice, která působí fungicindě a podporuje také kořenový růst. Orchidej přesaďte do většího, ideálně průsvitného květináče a dopřejte jí dostatek vhodného substrátu.

Zdroje: nkz.cz, nasezahrada.com