Dlouhokvětý můrovec

Zeptáte-li se v květinářství či zahradnictví na nenáročnou orchidej, většinou vám doporučí můrovec. Latinský název je Phalaenopsis. Jeho květy jsou krásné, dlouho vydrží a péče o tuto orchidej je skutečně nenáročná. I přesto však musíte dodržovat určitá pravidla.

  • Květináč. Kořeny orchideje musí mít dostatečný přísun světla, a tak trochu ji “obelhat”, že je pěstována ve volném prostoru. Průhledný květináč je tak v podstatě nutností. Ovšem kromě světla musí poskytnout kořenovému systému i vzduch, měl by mít tedy i otvory. To lehce splní plastový materiál, skleněný květináč je sice šik, ale těžko do něj vyvrtáte otvory. Nejste-li příznivci plastů, pořiďte si pletený květináč z proutí či dřeva.
  • Teplota a místo. Phalaenopsis miluje světlo a nepříliš vysokou pokojovou teplotu. Vhodné je okno, zimní zahrada, zasklený balkon s denní teplotou kolem 20 °C a noční o pár stupňů nižší. Pozor na zimní měsíce, teplota pod 14 °C můrovci neprospěje, stejně jako letní teploty nad 25 °C.
  • Substrát a hnojení. Výhodou je, že v dnešní době už koupíte všechno, včetně speciálního namíchaného substrátu pro orchideje a hnojiva, u kterého se řiďte návodem.
  • Zálivka. Máte možnost sbírat dešťovou vodu? Můrovec ji zbožňuje. Stačí však i odstátá voda z kohoutku. Zalévejte jednou za deset dnů.

Světlomilné člunatce

Nejenže milují světlo, ale jsou narozdíl od můrovce vhodné i pro letní pěstování venku. Latinsky se člunatci říká Cymbidium a do bytů se hodí spíše ty nižší druhy.

  • Květináč. Průhledný je samozřejmostí a vůbec nevadí, když je menší velikosti.
  • Teplota a místo. Nevadí mu teplejší prostředí a hlavně vlhkost vzduchu, klidně i kolem 80%. Dopřejte mu i hodně světla.
  • Zálivka a hnojení. Zalévejte bohatě dešťovkou, substrát by neměl nikdy vyschnout. K zálivce přidejte rovnou i dávku hnojiva, minimálně jednou týdně.

Maceškovité Miltonie

V obchodě narazíte většinou na dva druhy - Miltonia původem z Brazilíe a Miltoniopsis z Kolumbie. Zatímco první jmenované mají rády teplo, ty druhé zase chlad. Květy připomínají macešky. Do bytu odborníci doporučují spíše Miltonie, stejně tak pro úplně začátečníky, protože snesou i to, že na ně občas zapomenete.

Teplota a místo. Potřebuje polostín bez přímého slunce. Ideální teplota je mezi 20 °C a 25 °C. V zimě ji přesuňte do chladnějšího pokoje, kde je kolem 18 °C.

Zálivka. V létě, kdy roste, ji vydatně zalévejte, v zimě ji dopřejte klid a sucho. Potřebuje i vysokou vlhkost, proto její okolí pravidelně roste. Nestříkejte však vodu přímo na listy, mohly by hnědnout.

Hnojení. Stačí dodat živiny jednou za měsíc, ale pouze poté, co jste kořeny zalili vodou.

Zdroje: abecedazahrady.dama.cz, www.ceskestavby.cz