Máte zanedbanou hynoucí orchidej? Můžete ji zachránit.
Zdroj: Profimedia

Jak zachránit chřadnoucí orchidej? Dejte ji vzhůru nohama do PET lahve. Zázrak!

Chřadne vám doma orchidej a vy nevíte, co s tím? Nevěšte hlavu. Ještě ji můžete zachránit! Osvědčený trik s PET lahví přivede orchidej zpět k životu. Stačí udělat pár jednoduchých kroků a do měsíce bude mít hned několik nových listů.

Květy orchideje dokážou v interiéru udělat obrovskou parádu. Pokud ale nejste v pěstování orchidejí zběhlí, může se stát, že vám začne po čase vadnout. Listy opadávají, stonky usychají, dokonce ani kořeny na tom nemusejí být zrovna dobře. V takových případech je důležité co nejdříve zakročit, abyste se s ní nemuseli nadobro loučit.

Podívejte se na video, jak skvěle přimět orchidej vypustit nové kořeny pomocí plastových kelímků:

Kontrola barvy kořenů

Jakmile zpozorujete, že s vaší orchidejí není něco v pořádku, vyndejte ji z květináče a zkontrolujte její kořeny. Zdravé kořeny jsou pevné a jejich zbarvení je do šedozelena. Pokud se vám zdá, že jsou kořeny vyschlé nebo mají hnědou až černou barvu, neváhejte a ustřihněte je. Jsou pravděpodobně uhnilé. Nespleťte si to však s koncem kořene. Ten bývá zpravidla zbarvený do fialova.

Odstranění nadbytečných listů

Pokud vám kořeny orchideje začaly hnít a vy jste je proto museli ustřihnout, odstraňte také několik listů, i když jsou zdravé. Důvod je prostý. Rostlina s malým množstvím kořenů nedokáže vyživit veškeré listy. Proto je dobré nechat rostlině pouze ty nejmladší. Nebude se tak zbytečně vysilovat a její záchrana bude probíhat mnohem snáz.

orchidej péče Zdravé kořeny jsou základem pro správný růst orchideje. Zdroj: Shutterstock

Záchrana v plastové lahvi

Plastovou lahvi rozřízněte vejpůl a dno vyplňte vlhkým mechem rašeliníkem. Ošetřenou orchidej do něj vložte a veškeré kořeny důkladně obalte mechem. Orchidej přemístěte na světlo, kde jí jednou za 3-5 dní dopřejte lehkou zálivku. S vodou to příliš nepřehánějte, jelikož mech účinně zadržuje vlhkost, o kterou se dělí s orchidejí. Po měsíci bude mít orchidej nové kořeny a opět vám krásně poroste.

Orchidej vzhůru nohama

Druhou možností, jak lze orchidej zachránit, je vložit ji do lahve. Nejdříve však PET lahev opět rozřízněte vejpůl a natočte trochu vody při pokojové teplotě. Orchidej s nejmladšími listy vložte vzhůru nohama do vody, kořeny postříkejte rozprašovačem a přiklopte horní částí lahve. Stále vlhké listy pomůžou orchideji se zaměřit na tvorbu nových kořenů.

O orchideje se musíme starat. A v tom nám pomůže i jód, coby přirozený booster. Při správné péči bude orchidej obsypaná několika květy. Zdroj: Mariia Boiko / Shutterstock.com

Správné přesazení orchideje

Až bude mít orchidej několik nových kořenů, zasaďte ji zpět do květináče, který by měl být průhledný s mnoha otvory jak na dně, tak i po stranách. Díky nim můžou kořeny volně dýchat a nebude hrozit jejich uhnití. Na dno vložte drenáž či kůru určenou pro pěstování orchidejí. Rostlinu poté zasaďte a zasypte zbytkem kůry. Brzy se budete opět radovat ze záplavy přenádherných květů orchideje.

Zdroje: bydleni.magazinplus.cz, adbz.cz, hobby.instory.cz

Akční letáky