Zdroje: https://cs.wikipedia.org, https://www.sundaygardener.net

Čtyři pěstitelské chyby páchané na orchidejích

Nejčastějších chyb v pěstění orchidejí je čtvero. Mezi ně patří přílišné vystavení slunci, příliš mnoho vody, málo vlhkosti a nevhodná zemina. Samozřejmě i druhů orchidejí je obrovské množství a každý má svá specifika. Proto obecně mluvíme o orchidejích rodu Phalaenopsis, česky můrovec.

Právě tyto rostliny jsou běžně k dostání a rod zahrnuje pestrých 60 druhů. Je téměř jisté, že pokud vás někdo podaroval, sáhl po můrovci.

Kde je doma orchidea?

Představte si místa, odkud můrovci pocházejí. Jsou to tropy Číny, Indonésie, Nepálu, Indie i Nové Guineje. Jde o teplé, na vlhkost velmi bohaté zelené porosty, sestávající z několika vrstev. Proto orchideje v lesích tropické Asie nikdy nemají přímé slunce, ale vždy jen rozptýlené nepřímé světlo. Vyberte parapet, kde budou mít dostatek světla, ale žádné sluneční paprsky. Ideálně okno na sever, nebo velmi světlé zákoutí.

Pěstujte orchidej, a ne leknín!

Je to až k nevíře. Tak moc jim chceme vyhovět, až je utopíme. Klasický a obecně nejčastější zabiják všech květin, včetně orchidejí, je přílišná zálivka a stání ve vodě. Pokud zaléváte často, ale voda odteče, pak budiž. Není to ideální, ale rostliny si s tím většinou poradí.

Jenže hospodyňky často nechtějí, aby jim voda kamsi odtekla. Zvolí pěkný kryt na květináč, který ještě navíc vodu déle drží, domnívaje se, že takto bude orchidejím dobře. Jenže opak je pravdou. Pokud nepěstujete lekníny, pak zapomeňte na jezírka uvnitř květináčů. Orchideje jsou citlivé na zahnívání kořínků a přešlapy v množství zálivky nezvládají dobře. Obecně lze říci, že orchidejím postačí čtvrt hrnečku zálivky na týden. Pokud používáte trik s kostkami ledu, pak tři týdně postačí. Protože jsou v podstatě nenáročné.

Pěstitelé orchidejí ocení misku s oblázky

V teplém a vlhkém tropickém podnebí si orchideje libují, ale co na parapetu? Tam jim hrozí suchý vzduch z radiátorů nebo proměnlivá teplota a průvan z otevřeného okna. Pamatujte, že orchideje mají rády klima stálé, teplé a vlhké. Vlhkost vzdušnou, ale už méně neustálou vlhkost zeminy.

Jak ale docílit ideální vzdušné vlhkosti v místě, kde máme orchideje na okně? Můžete jim dopřát mlžení z rozstřikovače, anebo si udělejte oblázkovou misku, do které orchidej postavíte. Jde o poměrně mělkou misku nebo tácek, kam se umístí oblázky dle našeho výběru a zalijí se vodou. Voda se poté pomalu z misky odpařuje, čím orchidejím, ale také bonsajím, vytváří ideální podmínky pro zdravý růst.

Dopřejte orchidejím speciální zeminu

Poslední chybou je šetřit na zemině a vzít si tu, co je po ruce. Orchideje často ani nežijí v půdě pod stromy. Vyrůstají ve všemožných skulinkách a paždích stromových větví, kde ve výšce vysoko nad zemí nemají zeminu, spíš jen velmi lehké a propustné mechy a nashromážděné humózní materiály z odumřelých částí okolní flory.

Kupte si zeminu ideální pro orchideje. Přesaďte je do substrátu, který je pro jejich růst ideální. Bude přesně takový, aby odváděl vodu i napomáhal vzdušné vlhkosti. Prostě a jednoduše, ten balíček zeminy za to stojí, stejně tak jako hnojivo, které používejte podle návodu. Nesnažte se rostlinám přilepšovat. Dobrý pěstitel je takový, který nechá rostliny žít a respektuje jejich často velmi malé, ale specifické nároky.