Z česneku získáte skvělé hnojivo pro orchideje
Zdroj: Piotr Wytrazek / Shutterstock.com

Jarní životabudič pro orchideje: Výluh z česneku vyžene kvetení na maximum

Vyzkoušeli jste už všechny triky, které mají donutit orchidej k bohatému kvetení, a stále to není ono? Životabudič z česneku báječně podpoří tvorbu nových květů. Navíc působí jako hnojivo a zabírá i proti škůdcům a plísním. Vyzkoušejte odvar z česneku a nechte vaše orchideje znovu rozkvést.

Orchideje jsou jednoznačně jednou z nejoblíbenějších pokojových květin. Alespoň ty běžně dostupné, nejčastěji z rodu můrovec (Phalaenopsis), najdete téměř v každé domácnosti. Elegantní květy v jemných barvách doladí každý interiér a vypadají nezničitelně. Přesto tyto krásky čeká až příliš často smutný osud. Pár zežloutlých listů a pokroucený stonek bez květů jim zaručí rychlou cestu do popelnice. Přitom stačí tak málo, aby byly vytrvalou ozdobou každého bytu. Dopřejte jim jarní vzpruhu pomocí česnekového hnojiva.

Za správnou péči se nám orchideje odvděčí nádhernými květy. Za správnou péči se nám orchideje odvděčí nádhernými květy. Zdroj: Mariia Boiko / Shutterstock.com

Využijte sílu česneku

Možná znáte všechny pokyny, jak o orchidej pečovat, hlídáte ideální vlhkost vzduchu, osvícení sluncem, správně přihnojujete i zavlažujete. Pokud přesto nepatří vaše orchidej zrovna mezi přeborníky v kvetení a jedná se spíš o skomírající chudinku, neváhejte vyzkoušet i osvědčený trik s česnekový odvarem. Tato tekutina působí na orchideje skoro jako zázračný elixír. Česneková voda poskytne orchideji cenné živiny a stimuluje ji ke kvetení. Látky obsažené v česneku kromě toho působí preventivně proti plísním, chorobám a škůdcům. Využijte blahodárný vliv česneku a připravte si hnojivo, jehož výroba není náročná na čas ani suroviny.

Česnekové hnojivo

Stroužky česneku nastrouháme nebo prolisujeme. Stroužky česneku nastrouháme nebo prolisujeme. Zdroj: VLADIMIR VK / Shutterstock.com Na česnekový odvar potřebujete pouze česnek a vodu. Pokud navíc přidáte kyselinu jantarovou, chybu rozhodně neuděláte. Tato látka se používá jako prostředek obohacující půdu právě při pěstování orchidejí. Seženete ji v každé lékárně, případně větších zahrádkářských obchodech. Hnojivo však bude velmi dobře fungovat i bez ní. Přiveďte k varu litr vody a následně ji nechte zcela vychladnout. Česnek oloupejte a prolisujte do vody, přidejte jednu tabletku kyseliny jantarové. Promíchejte a nechte alespoň 24 hodin odstát. Poté přefiltrujte, abyste z vody dostali všechny drobné kousky česneku. Výživný roztok pro orchideje je připraven, spotřebujte ho během tří dnů.

Jak česnekovou vodu používat

Stimulující roztok z česneku používejte na orchideje přibližně jednou za měsíc. Při aplikaci postupujte stejně, jako při běžné závlaze. Tekutinu obohacenou o výluh z česneku a kyseliny jantarové nalijte do vyšší nádoby. Do takto připravené lázně vložte orchidej a nechte ji 20 až 30 minut nasávat blahodárnou tekutinu. Potom květináč s orchidejí vyjměte, nechte přebytečnou tekutinu okapat a vraťte rostlinu na své místo. Už za 3 až 4 týdny uvidíte výsledek. Posilující roztok pro květiny používejte pravidelně, nejvýše však jednou měsíčně. Hnojivo z česneku neuchovávejte, vždy si raději připravte čerstvou dávku. Nezapomeňte i na další důležitá pravidla, která je při pěstování orchidejí nutno dodržovat.

Jsou i další možnosti

Na hnojení orchidejí lze využít mnohé zbytky z domácnosti. Na hnojení orchidejí lze využít mnohé zbytky z domácnosti. Zdroj: Mlle Sonyah / Shutterstock.com Jestli vám česnek nevoní nebo ho nemáte zrovna po ruce, vykouzlíte si účinné hnojivo pro orchideje i z jiných surovin. Skvěle působí též výluh z banánové slupky. I ta je zdrojem mnoha minerálních látek, především draslíku. Banánovou slupku nechte minimálně dva dny vylouhovat v litru odstáté vody a použijte na zavlažení rostliny. V účinný posilovač růstu proměníte i další odpad z domácnosti. Jako cenné hnojivo výborně poslouží použité čajové lístky nebo kávová sedlina. Báječné věci s orchidejí dokáže i kvasnicové hnojivo z droždí. Smíchejte jednu lžíci cukru a sáček sušeného droždí v jednom litru vody, nechte jeden den odstát a máte hotovo.

Zdroje: www.babinet.cz, www.houseplantspro.com

Akční letáky