Orchideje jsou téměř nejoblíbenější rostliny.
Zdroj: Profimedia

Proč je skvělé občas zalévat orchideje pomerančovým džusem?

Hlavní péče o veškeré rostliny tkví v zálivce. Orchideje nevyjímaje. Neustálé spekulace o nejlepším systému zalévání se vedou mnoho let. My vám představíme další z možných variant, kterou můžete zkusit na své orchidejové skvosty aplikovat.

Zalévání rostlin je pro někoho takzvaná „vyšší dívčí“. Každá z nich vyžaduje trochu něco jiného. My se dnes zaměříme na zálivku a péči o orchideje, o nichž jste jistě slyšeli mnoho variant.

Pokud se alespoň trošku o orchideje zajímáte, jistě vám je známá skutečnost, že se péče o ně liší podle druhu. Jestliže jste začátečník, doporučuje se zahájit pěstování s Phalaenopsis, která je u nás nejčastěji dostupná a pěstovaná.

Jak poznat roztoče na orchideji? Krásný dárek, ale jak se o něj postarat? Zdroj: Roman Samborskyi / Shuttershock

Vhodný substrát

Orchideje potřebují speciální substrát určený výhradně pro ně. A nemyslete si, že existuje jeden typ substrátu! Najdete substrát složený z kůry pinií, mechu, cocochipsů nebo rašeliníku. V dnešní době narazíte i na substrát, který je šetrný vůči životnímu prostředí (neobsahuje rašelinu).

Vhodné umístění

Správné umístění orchidejí hraje také důležitou roli. Potřebují dostatek světla, ale nedopřávejte jim přímé sluneční paprsky, protože by mohly spálit orchideji listy. Ideálním parapetem je ten východní.

Zázračný citron

Chcete orchidejím přilepšit? Zkuste jim připravit zálivku, na kterou jen tak nezapomenou! Je vhodná pro všechny druhy orchidejí kromě druhu Dendrobium – na tuto orchidej můžete zálivku použít jen v aktivním období růstu. Pro rod Cymbidium je zase vhodná pouze zálivka, ne postřik.

Příprava postřiku

Nachystejte si rozprašovač, litr odstáté vody a šťávu z jednoho pomeranče nebo jednoho citronu. Vše smíchejte dohromady a stříkejte na listy orchidejí několikrát za týden.

Co udělat s orchidejemi před zimou Orchidejím prospívá světlo, ale nikoliv přímé slunce. Zdroj: FotoHelin/Shutterstock.com

Příprava zálivky

Do litru odstáté vody nasypte buď 2 gramy kyseliny citronové, nebo vlijte lžičku čerstvé citronové šťávy.

Pak naložte orchideje do připravené lázně tak, jak jste zvyklí. Nechte orchidej „koupat" zhruba 15 minut, poté ji vyndejte, nechte pořádně okapat a vraťte zpět do obalu. Změny si všimnete již po několika aplikacích.

K čemu je citron dobrý

Působením kyseliny citronové rostliny zesílí, listy budou lesklejší a kořenový systém bude oplývat zdravím. Velkým bonusem je fakt, že citron zamezí růstu hub a plísní.

Nebojte se citronovou zálivku použít i na jiné rostliny! Budou vám za ni vděčné například africké fialky nebo muškáty.

Zdroje: abecedazahrady.dama.czadbz.czwww.ceskestavby.cz

Akční letáky