Čas od času je vhodné orchideje přesadit.
Zdroj: Mariia Boiko / Shutterstock.com

Přesaďte orchidej ještě před Vánoci. Odvděčí se vám záplavou květů

Atraktivní orchideje se staly oblíbeným doplňkem našich bytů. Aby ale skutečně prosperovaly a opakovaně krášlily naše příbytky bohatými květy, je nutné se o ně správně starat. K péči patří i přesazování, které je vhodné dělat každé dva roky. Tradiční doba na přesazování orchidejí je časné jaro nebo začátek podzimu. Ale pokud je potřeba, můžete se do přesazování pustit kdykoliv, tedy i teď před Vánoci. Jak na to?

Když vaše orchidej vyloženě neprospívá, nevejde se do květináče, její kořeny jsou viditelně odumřelé, uschlé nebo uhnilé, a substrát je na první pohled nevyhovující, můžete snadno dojít k závěru, že toto už do jara nepočká. Nemusíte mít obavy, navzdory zažitým zvyklostem přesazení i teď před Vánoci možné je. Jenom je potřeba dodržet správný postup.

Orchidej vyjmeme opatrně z květináče. Orchidej vyjmeme opatrně z květináče. Zdroj: Stanislav71 / Shutterstock.com

Někdo doporučuje nepřesazovat rostlinu v květu, ale podle jiných hlasů je jedinou překážkou fáze, kdy má rostlina ještě malá nerozvitá poupata. Ta by po přesazení mohla shodit. Proto se doporučuje v takovém případě přesazování odložit alespoň na dobu, kdy poupata vykvetou. I pak je samozřejmě nutné rostlinu přesazovat opatrně. Květináč vyberte nejlépe průhledný, nejen kvůli fotosyntéze, která u epifytních orchidejí probíhá i v kořenech, ale také abyste mohli sledovat, v jakém stavu je substrát a zda není například přelitý. Květináč by měl být stejně velký, pokud přesazujete proto, že se rostlina do původního nevešla, tak vyberte květináč jen o málo větší. Ve velkém květináči a velkém množství substrátu by se drželo hodně vody a rostlině by mohly začít uhnívat kořeny, případně by se soustředila hlavně na tvorbu mohutného kořenového systému a nekvetla by. Květináč by měl mít vespodu otvory kvůli odtoku přebytečné vody a přístupu vzduchu a také výstupky, aby mezi jeho dnem a podložkou byl volný prostor.

Z kořenů odstraníme opatrně původní substrát. Z kořenů odstraníme opatrně původní substrát. Zdroj: Stanislav71 / Shutterstock.com

Na orchideje se používá speciální substrát, který se většinou prodává jako substrát pro orchideje a bromélie a obsahuje vysoký podíl kůry, například piniové. Některé substráty obsahují i hnojivo, pak je nutné dodržet dobu napsanou na obalu, a až po jejím uplynutí rostlinu případně přihnojit.

Zaschlé části vzdušných kořenů můžeme odstřihnout. Zaschlé části vzdušných kořenů můžeme odstřihnout. Zdroj: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Při samotném přesazení rostlinu opatrně tahem vyndejte z květináče a jemně odstraňte z kořenů starý substrát, kořeny můžete také jemně osprchovat. Orchidej se totiž nepřesazuje s kořenovým balem, ale do zcela nového substrátu. Pokud by vám nešla snadno vytáhnout, ponořte květináč na několik minut do vody, mělo by to jít snadněji. Pak odstraňte mrtvé kořeny. Zdravé kořeny mají zelenou barvu a jsou na omak pevné.

Pokud používáte starý květináč, pečlivě ho vymyjte a vypláchněte čistou vodu. Poté tam nasypte trochu substrátu, umístěte opatrně rostlinu (tedy její kořeny) a kolem kořenů nasypte substrát, který prsty jemně přimáčkněte, dbejte, abyste kořeny nepoškodili. Kořeny by měly být v substrátu zcela ponořené, aby mohly přijímat vláhu, neboť vzdušné kořeny v podmínkách našich bytů příliš vláhy nenačerpají.

Při správné péči orchideji přibývají listy, vzdušné kořeny a vyhání i květní stvol. Při správné péči orchideji přibývají listy, vzdušné kořeny a vyhání i květní stvol. Zdroj: Renata.Ka / Shutterstock.com

Přesazenou orchidej zalijte až po pěti dnech, aby případné porušené kořeny zaschly a nezačaly uhnívat. Orchidej by se měla zalévat trochu jinak než běžné pokojové rostliny, nejlepší způsob je ponořit její květináč na půl hodiny třeba do kbelíku do odstáté vody a nechat substrát nasáknout. Pak ji nechte důkladně okapat. V domácích podmínkách se hojně pěstuje Phalaenopsis. V domácích podmínkách se hojně pěstuje Phalaenopsis. Zdroj: Valentin Ivantsov / Shutterstock.com

Takovouto závlahu stačí dělat jednou za 14 dní. Můžete ji zkombinovat s rosením, které mají orchideje rády. V běžném bytě, kde je vzduch spíš suchý, můžete rosit klidně každý den. Správně opečovávaná rostlina se vám odmění bohatými květy. 

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz

Akční letáky