Přehoďte své orchideje do zimního režimu
Zdroj: Profimedia.cz

Přehoďte své orchideje do zimního režimu. Nejvíc záleží na druhu orchideje

Venkovní mrazy, zkrácená doba denního světla, ale také puštěné topení. To vše ovlivňuje vaše pokojové rostliny, orchideje nevyjímaje. Jak se o ně postarat v zimě?

V domácnostech se nejčastěji objevují teplomilné orchideje, které právě nyní nasazují nové šlahouny a den ode dne nás těší čím dál tím více objemnými pupeny. Zkušenější pěstitelé však mohou mít na parapetu i chladnomilné nebo temperované rostliny, jež se naopak nyní ukládají k zimnímu odpočinku. Jak se o jednotlivé orchideje postarat?

Teplomilné orchideje

Mezi tyto druhy patří oblíbené Phalaenopsis, Vanda, Dendrobium a Paphiopedila. Právě u nich nastává v zimě doba kvetení. Podpořit ho můžete především správně zvoleným hnojivem. Přípravek však aplikujte pouze na silné a zdravé rostliny. Slabší květiny by se vynuceným kvetením zbytečně vysilovaly.

Orchidej má sice tuze ráda vlhkost, ale neznamená to, že miluje přelití a zbytečné převlhčení. Orchidej má sice tuze ráda vlhkost, ale neznamená to, že miluje přelití a zbytečné převlhčení. Zdroj: profimedia.cz

Jak hnojit teplomilné orchideje v zimě

Pro zimní období vybírejte produkty, jež mají vysoký podíl draslíku a nízký podíl dusíku. Podpoříte tak tvorbu květů a ne růst zelené hmoty. Hnojivo aplikujte se zálivkou. Běžná dávka se pohybuje od 2-5 ml přípravku na 2 l vody. Pokud je rostlina v dobré kondici, hnojivo používejte do každé zálivky.

Teplomilné orchideje a stanoviště

V zimním období trpíme na nedostatek světla nejen my, ale také orchideje. Proto vytáhněte žaluzie a rozhrňte záclony. Oknem, na jehož parapetu pěstujete barevné krásky, rozhodně nevětrejte. Ideální teplota pokoje by se měla pohybovat kolem 20 °C.

Problém: Opad květů

Nasadily vám orchideje poupata, ta ale uschla a opadala? S největší pravděpodobností má vaše rostlina nedostatek světla. Další z příčin může být i suchý a teplý vzduch linoucí se z topení. Pěstujete-li květiny na parapetu, jež je nad zdrojem tepla, v ideálním případě na něj položte podmisku od klasických květinových truhlíků, vsypejte do něj keramzit a ten udržujte neustále vlhký. V zimě orchideje rozhodně nemlžte.

Orchideje jsou skvělé zimní společnice. Suchý vzduch může způsobit opad květů. Zdroj: FotoHelin/Shutterstock.com

Studenomilné a temperované orchideje

Studenomilné a temperované orchideje potřebují v zimním období klid a chlad. K těmto druhům patří většina Oncidií, Brassia, Cambria a Miltonia, temperovaná Paphiopedila, Cattleye, Sophronitis, Dendrobia typu nobile či Dendrobium kingianum, Cymbidia, Zygopetala, rod Rossioglossum, Coelogyne, chladnomilná Dendrobia či někteří zástupci rodu Masdevalia. Rostlinám vyhovuje stanoviště s teplotami okolo 15 °C přes den a 10 °C přes noc. Orchideje zalévejte jednou za dva týdny. Hnojit je v zimních měsících není nutné.

Zdroj: www.abecedazahrady.dama.cz/1, www.abecedazahrady.dama.cz/2, www.abecedazahrady.dama.cz/3

Akční letáky