Stačí si dojít natrhat pár ořešákových listů, které jsou v tomto ohledu naprosto geniální. Povíme vám, jak je správně použít, aby vaše boty vydržely dlouho jako nové a i v letním parnu krásně voněly.

Podle video návodu si můžete vypěstovat vlastní strom z ořechu. Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Youtube

Listy ořešáku jako výplň bot

V létě se snadno stane, že boty začnou zapáchat. Snadným řešením jsou ořešákové listy. Ty nejenže obuv zbaví zápachu, ale také ji provoní a účinně vydezinfikují. Čerstvé ořešákové listy stačí rozdrtit, vložit do textilního sáčku nebo plátýnka a poté umístit do obuvi. Takto je tam nechte přes noc a ráno se přesvědčíte o velké změně k lepšímu.

Listy ořešáku mají totiž přirozenou schopnost absorbovat vlhkost, což může pomoci udržet boty suché a zabránit vzniku nepříjemného zápachu. Navíc mají příjemnou vůni, která spolehlivě neutralizuje nepříjemné zápachy v botách.

Listy ořešáku také obsahují látky, které mohou odradit některé druhy hmyzu, jako jsou třeba šatní moli. A pokud listy vyplníte volné prostory v botách, pomůžou vám udržet i správný tvar vaší obuvi.

Používáním tohoto přírodního materiálu přispějete k udržitelnosti a snížení používání plastových nebo chemických výplní bot.

S botami na slunce

Jakmile přijdete zpět domů a venku ještě svítí sluníčko, nechte boty na něm vyschnout. Aby se UV paprsky dostaly co nejvíce do obuvi, rozvažte šněrování a vytáhněte jazyk. Stejně jako ořešákové listy, tak právě i slunce má dezinfikační vlastnosti. Po několika hodinách na slunci budou boty krásně vyvětrané i vydezinfikované.

Pravidelné praní vložek

Nezapomínejte také pravidelně prát vložky, které máte v botách. Některé můžete bezpečně vyprat v pračce, jiné vyžadují pouze ruční umytí. Pokud se o vložky takto jednou za čas postaráte, obnovíte tím vnitřek bot a zamezíte vzniku zápachu.

Koupel z listů ořešáku proti pocení

Jdete si zaběhat nebo máte problémy s přílišným pocení? Vyzkoušejte ořechovou koupel, která pocení nohou dokáže efektivně zmírnit! Na koupel budete potřebovat pouze tři hrsti nasekaných listů ořešáku, které nasypte do 2 l vroucí vody a 15 minut nechte vařit na mírném ohni. Poté odvar sceďte a přilijte do vlažné lázně. V ořechové vodě mějte nohy ponořené 20 minut.

Jak se pozná les, kde zaručeně rostou houby? „Stoprocentní jistotu nemáte nikdy,“ říká v novém podcastu iReceptář do ucha Markéta Vlčková. Pusťte si ho ZDE:

Související články

Zdroje: hobby.instory.cz, mujrozhlas.cz, akcniceny.cz