Sdílíte lůžko se svým partnerem pod jednou přikrývkou? I tento na první pohled nevinný fakt může být příčinou vaší nevyspalosti a únavy v následném dni. Máme však pro vás tip, který vás může zachránit a také vám zkvalitnit spánek. Vsaďte na skandinávskou metodu!

Chcete znát jednoduchý trik na lepší spánek? Podívejte se na YouTube video na kanálu Michal Hafo:

Zdroj: Youtube

Buďte jako seveřané

Švédové, Dánové a Norové mají na neklidný a ve výsledku nedostatečný spánek docela jednoduchou vychytávku. Pokud spí v posteli v páru, dopřejí si vlastní přikrývku. Vyhnou se tak nepříjemným potížím, kdy vás ruší potřeby druhého partnera.

„Tato metoda je inspirována běžnou skandinávskou praxí. Ve skutečnosti se velká většina tamějších domácností nikdy ani nezamyslela nad tím, že lidé z jiných zemí jsou zvyklí na jednu peřinu. Povlečení na dvojpeřinu je v těchto zemích téměř nesehnatelné,“ říká Li Åslundová, švédská klinická psycholožka a odbornice na spánek pro Huffington Post.

Regulace teploty

Jednou z hlavních výhod používání dvou peřin je regulace teploty těla. Každému jedinci totiž vyhovuje něco jiného. Ten, kdo je zimomřivý, potřebuje teplou peřinu, v opačném případě je ideální variantou lehčí deka.

Žádné rušivé elementy

Dalším bonusem pro váš klidný spánek je fakt, že se partneři navzájem neruší převalováním a přetahováním o společnou přikrývku. Tento jev dokáže bohužel přerušit spánek i na dlouhé hodiny.

„Díky samostatné peřině nebudete tolik rušit svého partnera, čímž se sníží počet zbytečných probuzení, včetně těch, která si lidé nepamatují,“ vysvětluje Jade Wuová – specialistka na behaviorální spánkovou medicínu.

Proč je kvalitní spánek nezbytný

Pokud se touto metodou vyhnete nekvalitnímu spánku, bude to mít pro váš organismus a celkové zdraví jen a jen pozitivní dopady. Dokonale podpoříte nejen svou imunitu, ale také dokonale podpoříte všechny kognitivní funkce.

Předejdete tak jednoduchým způsobem mnoha chronickým nemocem a stejně tak budete mít i lepší náladu a snadno zaženete případný stres. „Když lépe spíme, dokážeme lépe regulovat emoce a dělat správná rozhodnutí – obojí je velmi důležité také pro zdravý partnerský vztah,“ dodala Wuová.

Související články

Zdroje: realsimple.com, www.news.sk, www.novinky.cz, sleepfoundation.org