Palačinková rostlina (Pilea peperomioides) je u nás posledních pár let velice populární pokojovou rostlinou.
Zdroj: shutterstock.com

Znáte palačinkovou rostlinu? Je krásná a můžete jí mít doma i na zahradě

Palačinková rostlina je velmi atraktivní, má kulatě tvarované listy, díky nimž si vysloužila svoje pojmenování. Víte, proč je v současné době tak populární? Je naprosto nenáročná na pěstování a zároveň velmi dekorativní. Můžete jí mít nejen v obýváku či v koupelně, ale během léta i na zahradě.

Palačinková rostlina (Pilea peperomioides)

Pilea je u nás posledních pár let velice populární rostlinou. Jedná se o vzpřímený sukulent původem ze subtropických a tropických oblastí jižní Číny. Dorůstá výšky cca 30 cm a podobně i do šířky. Typickými znaky jsou její kulaté penízkovité listy rašící z jednoho stonku, protože se nevětví. A čím starší rostlina je, tím větší listy má. Díky svému specifickému tvaru listů je známá také pod názvem Chinese money plant, protože stejně jako palačinku může její kulatý list připomínat i penízek. Dokonce má i vtipné pojmenování a říká se jí UFO rostlina.

V roce 1945 si pileu přivezl domů z Číny norský misionář, načež se rostlina postupně začala šířit mezi amatérskými pěstiteli ve Skandinávii. V roce 1945 si pileu přivezl domů z Číny norský misionář, načež se rostlina postupně začala šířit mezi amatérskými pěstiteli ve Skandinávii. Zdroj: shutterstock.com

Pilea byla dlouho tajemnou a neznámou rostlinou

Jednou z mnoha zvláštností palačinkové rostliny byl dlouho její neznámý původ. Ještě donedávna ji neznali ani botanici. Šířila se výhradně amatérskou cestou díky odnožím. K přesnému určení jejího původu došlo až v 80. letech minulého století. V roce 1945 si pileu přivezl domů z Číny norský misionář, načež se rostlina postupně začala šířit mezi amatérskými pěstiteli ve Skandinávii. Vzhledem k severskému minimalistickému stylu bydlení se stala velmi oblíbenou a designovou rostlinou. 

Pilea se stala misionářskou květinou

Rozuzlení záhady nastalo ve chvíli, kdy do britského Kew (Království botanické zahrady) dorazil kvetoucí vzorek rostliny a došlo k porovnání s rostlinami ve starých herbářích. Byla prokázána shoda s exemplářem ve sbírce čínských rostlin uchovávaných v letitých edinburgských herbářích. Jak se však dostala čínská rostlina do Velké Británie, bylo stále záhadou.

První vzorky rostliny putovaly přes Švédsko a Norsko, kam je přivezli norští misionáři, kteří se zrovna stahovali z Číny do Indie. Po Norsku a celé Skandinávii se začala rostlina velmi rychle šířit, jelikož se velice snadno množí díky podzemním oddenkům. A tak si tehdy palačinková rostlina vysloužila lidový název misionářská květina.  

Chraňte ji před sluncem

Pěstování palačinkové rostliny není žádná věda, spíše naopak. Roste skoro sama a je naprosto nenáročná. Přestože jde o sukulent, nemá pilea moc v oblibě přímé sluneční paprsky. Ve volné přírodě totiž běžně roste jako podrost stromů, a tudíž má k typickým sukulentním rostlinám trošku daleko. Po delším pobytu na slunci začínají její listy většinou postupně blednout. Nejlépe vám bude palačinková rostlina prospívat v místech s polostínem.

Miluje teplo a mráz je její nepřítel

Palačinkovou rostlinu můžete pěstovat celoročně při pokojové teplotě, zvládne však i přezimování třeba v chladnějších místnostech. V takovém případě je nutné snížit zálivku na minimum. Po správném zazimování vás může pilea potěšit i květem. Ven do zahrady ji můžete umístit jen v teplém období, ne během zimy, protože rostlina není mrazuvzdorná.

Dopřejte jí dostatek vláhy, ale nepřelévejte

Rostlině vyhovuje vlhký substrát, ale mezi jednotlivými zálivkami jej nechte lehce proschnout. Velice ocení i občasné rosení. Pilea by nikdy neměla stát ve vodě a je dostačující ji zalévat jednou týdně. Snese spíše krátkodobé sucho než trvalé přemokření.

Rostlina se rozmnožuje malými rostlinkami, které vyrůstají z podzemních výhonů. Stačí je jen oddělit i s kořeny a zasadit. Starší rostlinu je také možné zmladit ustřižením vrcholu a zakořeněním ve vodě. Rostlina se rozmnožuje malými rostlinkami, které vyrůstají z podzemních výhonů. Stačí je jen oddělit i s kořeny a zasadit. Starší rostlinu je také možné zmladit ustřižením vrcholu a jeho zakořeněním ve vodě. Zdroj: shutterstock.com

Ocení vhodnou půdu

Pro pileu je ideální přimíchat do substrátu malé množství písku, aby byl dostatečně propustný. Určitě bude potřebovat pěstební nádobu s drenážním otvorem, aby tudy mohla protéct ven přebytečná voda ze zálivky.

Množení

Protože se pilea nikdy nevětví, postupně se s přibývajícím věkem odspodu stále více vyholuje, žloutnou jí spodní listy a postupně opadávají. Starší a vzrostlejší rostliny si časem možná řeknou o oporu a jednou za čas není od věci rostlinu pootočit, protože se naklání za světlem. Rostlina se rozmnožuje malými rostlinkami, které vyrůstají z podzemních výhonů. Stačí je jen oddělit i s kořeny a zasadit. Starší rostlinu je také možné zmladit ustřižením vrcholu a zakořeněním ve vodě.

Zdroje: www.primanapady.cz, www.zahradkarskaporadna.cz, www.dumazahrada.cz

Akční letáky