Parketová podlaha si zaslouží po letech užívání rekonstrukci.
Zdroj: Creative Lab / Shutterstock.com

Parketová podlaha je skvost

Parkety slaví návrat mezi oblíbené druhy podlahovin. Do bytu přinášejí nezaměnitelnou atmosféru a výrazný přírodní prvek. Dřevo na výrobu parket může být odlišné. Je třeba o něj pečovat, aby vám tato masivní dřevěná podlaha vydržela co nejdéle ve skvělém stavu.  

Parkety máme zafixované jako podlahu ve starých bytech, ovšem dnes se stávají volbou číslo jedna pro podlahy také v domech rekonstruovaných, nebo zcela nových. Nejlépe se uplatní v obývacích pokojích nebo v ložnicích. Pro podlahy s instalovaným podlahovým vytápěním jsou skvělou volbu vícevrstvé parkety, které mají pro svou menší tloušťku také nižší tepelný odpor.

Dobře udržovaná parketová podlaha je pro interiér přírodním šperkem. Dobře udržovaná parketová podlaha je pro interiér přírodním šperkem. Zdroj: hanohiki / Shutterstock.com

Jaký druh dřeva vybrat

Nejrozšířenějším druhem dřeva pro výrobu parket je dub. Pro svou cenu a dobrou dostupnost je dubové dřevo pro výrobu parket ideální. Další možností je dřevo bukové, jasan, javor nebo dokonce bambus. Pro výrobu parket se však využívá i americký ořech a dřevo exotické jako například teak, merbau nebo doussie. Pochopitelně od výběru dřeviny, z níž jsou parkety vyrobeny, se odvíjí i jejich cena. Za exotická dřeva si připlatíte, na druhou stranu je ale můžete využít třeba i v koupelnách. 

   

Péče o parkety

Parkety jsou typem podlahy, o kterou je třeba pečovat. Co se týče základní péče, postačí šetrné vysávání, případně setření mopem s využitím odpovídajících přípravků vhodných pro dřevěné podlahy. Podle intenzity používání a také podle typu povrchové úpravy následně volíme způsob dlouhodobější údržby. Rozlišit je třeba povrch lakovaný a povrch olejovaný. Olej na parketách podtrhne přirozené zabarvení dřeva, zatímco akrylátový lak je nejtrvanlivější a nejodolnější povrchová úprava. Olejovaná podlaha je na údržbu náročnější. Potřebuje speciální ochranné i čisticí prostředky. Je rovněž choulostivější na špínu, písek, bláto anebo rozlité tekutiny. Akrylátový lak má tu nevýhodu, že je při jeho poškození třeba opětovné celoplošné přebroušení a nalakování povrchu. Na parkety se jako ochranná vrstva olejového základu používá navíc vosk. Jakmile je vosk nanesen na celou plochu, je třeba jej ještě vyleštit. Není nutné leštění provádět ručně, můžete jej provést pomocí kotoučové brusky. U menších ploch postačí bavlněný hadřík. Vosk spolehlivě odpudí vodu a udělá podlahu znovu krásnou.    

Na renovaci starších parket si pozvěte osvědčenou firmu. Na renovaci starších parket si pozvěte osvědčenou firmu. Zdroj: photographerstudio / Shutterstock.com

Vícevrstvé parkety

Tyto podlahy mají nášlapnou vrstvu z masivu, zatímco spodní vrstvy jsou z měkčích dřevin. Horní masivní má tloušťku několik milimetrů. Obě vrstvy vzájemně slouží také jako určitý protitah. To je také důvod, proč méně podléhají jak vlivům vlhkosti, tak změnám teplot. Menší tepelný odpor díky menší tloušťce z nich dělá materiál běžně využívaný pro pokládku podlah s instalovaným podlahovým topením. 

Renovace parket

Možná budete chtít časem parkety ve svém domě či bytě zrenovovat. Pokud si na tuto práci najmete firmu, počítejte s vyšší částkou. Můžete se ale do toho pustit i sami. Nejprve musíte staré parkety zbrousit, pak vytmelit a na závěr udělat základní povrchovou úpravu pomocí laku, nebo oleje a vosku. Úplně snadné to ale nemusí být ani pro zdatného kutila. U starých parket situaci často komplikují dosti velké spáry. Někdy je proto potřeba parkety dokonce přeložit, jindy postačí přetmelení. Ovšem spáry, ať už menší či větší, se prostě časem objeví u každé parketové podlahy. Vznik spár se dá významně eliminovat dodržováním doporučených teplot a vlhkosti. U dřevěných podlah je doporučována teplota v místnosti mezi 18 až 24 stupni Celsia. A doporučená vlhkost se pohybuje mezi 40 a 60 %. Vzniku spár můžete účinně zabránit položením dřevěných podlah s vyfrézovaným spojem, který funguje jako zámek. 

Parkety se často pokládají podle vzoru rybí kosti. Parkety se často pokládají podle vzoru rybí kosti. Zdroj: Krasova Anna / Shutterstock.com

Vzory pokládky ovlivní vzhled místnosti

Pro svůj interiér můžete volit z mnoha vzorů oblíbených pro pokládku parket. Patří k nim například půlená nebo pravidelná anglická vazba, vazba rovnoběžná, nepravidelná vazba přezdívaná jako divoká. Velmi oblíbená je vazba ve vzoru rybí kosti, žebříku nebo tabulového vzoru. Každý vzor je vhodnější pro jiný typ místnosti. Díky vzorům můžete prostor opticky rozšířit, místnost protáhnout a učinit ji velkorysejší anebo naopak opticky zmenšit.

Co zvážit, než se rozhodnete pro parkety?

Pro pokládku parketových podlah je důležité také vytápění místností, jejich větrání a také podklad. Zamyslete se, k jakému účelu bude podlaha sloužit, zda bude silně, nebo jen lehce zatěžována a podle toho volte její druh. Do koupelen patří jen velmi tvrdé dřevo, které udrží podlahu stabilní. V úvahu tedy přicházejí jen exotická dřeva anebo dřeviny se speciální povrchovou úpravou. Nezapomeňte, že i parketovou podlahu musíte sladit s okolím a stylem interiéru. Jiná se bude hodit na chatu či chalupu a jiná zase do městského bytu.

Parketová podlaha se nejčastěji pokládá v obývacích pokojích a ložnicích, uplatní se však i jinde. Parketová podlaha se nejčastěji pokládá v obývacích pokojích a ložnicích, uplatní se však i jinde. Zdroj: Followtheflow / Shutterstock.com

Cena parketové podlahy

Cena parket se odvíjí nejen od výběru dřeviny, ale i podle způsobu zpracování, dále podle formátu a nakonec i podle povrchové úpravy. Cenové rozpětí je široké: řádově parkety pořídíte za cenu několika set až tisíců korun za metr čtvereční. Čas věnovaný volbě parket se vyplatí. Při správném výběru, pokládce a vhodné péči získáte skvěle vypadající podlahu s životností v řádech desítek let.

Akční letáky