Parožnatka neboli Platycerium bifurcatum je v posledních letech hitem mezi pěstiteli. Je totiž nejen velmi atraktivní, ale i značně nenáročná. A poměrně rychle roste. Dokonce ji lze využít i do míst, která jsou tmavá a jiné květiny by v nich neprospívaly.

Vytvořte si rostlinný obraz s parožnatkou. Jak přesně postupovat? Podívejte na toto YouTube video na kanálu Spokojené pokojovky:

Zdroj: Youtube

Parožnatka

Jedná se vlastně o kapradinu, která si svůj název vysloužila dle výrazných, rozvětvených listů, které připomínají jelení parohy. Rod parožnatky zahrnuje 18 druhů a většina pochází z jižní Číny, západní Indie, Malajsie, Indonésie, Filipín, Nové Guineje a Austrálie.

Velice hojně roste parožnatka i v tropické Africe, na Madagaskaru, Komorách, Seychelských ostrovech, v Peru a v Bolívii. Zpravidla  se vyskytuje v tropických deštných lesech, kde parožnatky rostou epifyticky nejen na kmenech a v korunách stromů, ale i na skalách. Nejde však o parazitující rostliny. Živí se organickými látkami z rozkládajícího se listí a vzduchu. A proč je parožnatka tak oblíbená?

Nenáročnost

Parožnatka je velmi tolerantní k různým podmínkám a opravdu nevyžaduje nijak náročnou péči. Jediné, co jako ostatní tropické rostliny nesnáší, je průvan.

Originální vzhled

Tento druh kapradiny vás jistě nikdy neomrzí, spíš vám bude dělat radost. Velmi rychle se rozrůstá a její netradiční listy jsou ozdobou každé místnosti.

Adaptabilita

Parožnatka zvládne růst i v prostředí s malým množstvím světla, což ji předurčuje k pěstování v koupelnách a jiných tmavých koutech. Vyhněte se přímému slunečnímu záření, které by mohlo listy popálit.

Snadné rozmnožování

Parožnatku si můžete velice snadno rozmnožit pomocí výtrusů nebo dělením rostliny. Ušetříte tak zbytečné výdaje za nové rostliny. A co vše byste této kapradině měli dopřát?

Teplota

Ideální teplota pro parožnatku je mezi 18 až 25 °C. V zimě by neměla nikdy klesnout pod 15 °C.

Zálivka

Parožnatku zalévejte pravidelně, ale jen mírně. Substrát by měl být stále mírně vlhký, ale určitě ne přemokřený. Rostlina ocení pravidelné rosení.

Substrát

Parožnatka nejlépe prospívá v propustném substrátu pro epifyty, který dobře zadržuje vodu.

Živiny

Parožnatku hnojte jednou za měsíc speciálním hnojivem pro orchideje.

Související články

Zdroje: www.ceskykutil.cz, www.ceskestavby.cz, www.hnojik.cz