obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Péče o dřevěný nábytek: Ošetřit lakem nebo olejem?

Milujete dřevěný nábytek? Není divu v interiéru se krásně vyjímá a dodává mu útulnost, hezky vypadá a je příjemný na dotek. Pravidelná péče o dřevěné povrchy je to nejlepší, co pro něj můžete udělat, ať už své poklady lakujete nebo ošetřujete pomocí oleje.

Ať už se doma pyšníte dřevěnou postelí, stolem nebo skříňkou, ošetření jejich dřevěných povrchů se nevyplatí zanedbávat. Při běžném provozu v domácnosti útočí na dřevo nejen prach a vlhkost, ale i mastnota, špína nebo teplotní výkyvy. Tyto negativní vlivy zanechají na nábytku svou stopu a proto je nutné dbát na včasnou, pravidelnou a správnou péči o něj. Jak se starat o lakovaný dřevěný nábytek nebo kousky napuštěné olejem?

Dřevěný nábytek bydlení zútulní Dřevěný nábytek bydlení zútulní Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

Vodu ne!

Základní péče o dřevěný nábytek je jasná, začíná pravidelným čištěním od skvrn a prachu. Prach utírejte nejlépe měkkým suchým hadříkem, maximálně zlehka navlhčeným ve vodě s přípravkem určeným pro čištění dřevěných povrchů. U čistících prostředků si pečlivě přečtěte doporučení výrobce a používejte je jen ty, které jsou k údržbě nábytku vysloveně určeny. Před prvním použitím nového přípravku raději vyzkoušejte reakci dřeva na málo viditelném místě. Ani do sebeodolnějších skvrn se nepouštějte s abrazivními čistidly, drobné částečky povrch nábytku poškrábou. Dřevu určitě nesvědčí vlhkost, všechny rozlité nápoje nebo zbytky vody neprodleně odstraňte a vytřete do sucha. Odolnost dřeva navíc zvýšíte pomocí povrchové úpravy, nejčastěji v podobě ošetření pomocí laku nebo oleje.

Lesklý lak vydrží déle

Ošetřit nábytek olejem, který zachovává přirozený vzhled dřeva v největší možné míře, nebo sáhnout po kvalitním transparentním laku s delší životností?

Obnovení laku je časově náročné Obnovení laku je časově náročné Zdroj: Shutterstock.com / aerogondo2

Na první pohled nábytek vypadá stejně, lak však dodává povrchu větší lesk a působí více uměle. Práce s lakovaným nábytkem je méně, lak tvoří na povrchu dřeva ochrannou vrstvu, která zvyšuje jeho odolnost. Stačí ho průběžně otírat vlhkým hadříkem nebo použít k tomu určený běžně dostupný přípravek. Po delším používání nebo mechanickém namáhání se lak i při nejlepší péči stejně poškodí, popraská a udělají se v něm rýhy. Potom není jiná cesta než celý kus zbrousit a přelakovat. U jednoduchých kousků se tato činnost dá zvládnout poměrně rychle, u tvarově složitějšího nábytku je to pracné a časově náročné. Pokud se navíc nejedná o nábytek z masivu, ale dýhovaný nábytek, situace se komplikuje. Je-li dýha příliš slabá, při broušení hrozí, že se dýhová vrstva strhne a odbrousí.

Nábytek ošetřený olejem

Olejem se většinou ošetřují hodnotnější kusy nábytku, například z masivu. Napouštěcí olej se při aplikaci vpije do materiálu a chrání ho hlavně proti vodě a nečistotám. Olejem napustíte vnější vrstvu dřeva a uzavřete v něm póry. Ošetření olejem navíc zachová přirozenou kresbu dřeva a zvýrazní jeho přírodní charakter.

Olej nevytváří mechanickou ochranu Olej nevytváří mechanickou ochranu Zdroj: Shutterstock.com / Arsen Alexanian

Povrch dřeva po napuštění olejem zůstane hedvábně matný, není lesklý jako po aplikaci laku. Nábytek napuštěný pouze olejem je velmi choulostivý, hlavně na vodu a znečištění. Musí se ihned odstranit, jinak po nich zůstane skvrna. Olej totiž neposkytuje mechanickou ochranu povrchu, je pouze vsáknut do dřeva a má jen omezenou ochrannou funkci. Ošetření olejem má také kratší životnost, na používaných kusech nábytku mizí velmi rychle. Před samotnou aplikací oleje se povrch očistí, například lehce vlhkým hadříkem, a nechá se dokonale oschnout. Potom se místa s lehkým poškozením nebo skvrnami mohou velice opatrně přebrousit jemným brusným papírem (vhodný je jemný smirkový papír hrubosti 320). Připravený povrch se pak ošetří vhodným napouštěcím olejem, aplikace se doporučuje provádět jemnou houbičkou. Četnost aplikace závisí na frekvenci používání, ale u běžného nábytku v domácnosti se doporučuje olejování jednou až dvakrát ročně.

Akční letáky