Umíte pečovat o starší orchidej?

Úspěšně pěstujete orchidej a podařilo se vám vypěstovat něco, co vypadá jako Adéla ze slavné veselohry a možná vás to bude chtít také brzy slupnout k obědu?

Ano, i orchidej může přerůst, vytáhnout se a vypadat všelijak, i když se jí vlastně výborně daří a prospívá. Velký vzrůst ovšem vyžaduje více energie, a proto svědčí i orchidejím hezký sestřih, který je opět zmladí a povzbudí i k bohatému kvetení. Jak na to?

Jak zmladit přestárlou orchidej vám poradí v následujícím příspěvku také paní Michaela. Tento a další příspěvky o všemožných rostlinách najdete na jejím YouTube kanálu Bylinkový ráj Michaela.

Zdroj: Youtube

Kdy a čím prořezat orchidej?

Pokud vám orchidej narostla víc, než byste chtěli, pak se vám jistě podařilo najít jí ty správné pěstební podmínky. Rozptýlené světlo, vyšší vzdušná vlhkost a zálivka tak akorát, jsou podmínky, ve kterých každá orchidej opravdu jen vzkvétá, až do doby, kdy se trochu unaví. Můžete ji však zmenšit a podpořit k dalšímu kvetení. Pokud má rostlina hezký kořenový systém, může se vám podařit tímto způsobem ji také rozmnožit.

Otázkou není jen jak, ale také kdy k takovému řezu přistoupit. Ideální je doba po odkvětu, případně kdykoli, kdy rostlina nevyhání na květ.

Než k samotnému řezu přistoupíte zajistěte si čisté ostré nástroje. Čisté, abyste zbytečně nepřenesli do rány špínu a s ní případný patogen. Ostrý musí být nožík nebo nůžky, abyste nedrtili stonek, řez byl rovný a snadněji se po zákroku zahojil.

K zahojení řezu přispívá také záměrné ponechání rostliny mimo květináč, aby řezy zaschly a nehrozilo zahnívání místa. Řez můžete ošetřit také fungicidem, případně mletou skořicí, která má také podobné účinky.

Prořežte kořeny orchidej a rozdělte ji

Paní Michaela v příspěvku začíná řezem a až pak odstraňuje odumřelé kořínky, nicméně výhodnější se zná být postup opačný. Pokud odstraníte napřed staré, odumřelé, případně zahnívající kořeny i listy, zůstane vám čistá rostlina, kterou pak možná budete dělit jiným způsobem.

Rostlinu s dostatečným kořenovým systémem ošetřete v řezu nebo nechte alespoň 24 hodin zaschnout, a pak přesaďte do nového substrátu. Se zálivkou to v prvních dnech nepřehánějte, raději buďte velmi střídmí. Stejně se můžete postarat i o odříznutý kus, který může být dostatečně vyspělý a v dobrém stavu, aby z něj mohl vyrašit nový stonek.

Související články

Zdroje: express.co.uk, chalupari-zahradkari.cz