Zdroje: living.iprima.cz, www.genialnidum.cz

Voda, finance i ekologie

Voda je nezbytná k životu, ale nejen to. V našich domácnostech se používá i ke splachování, což je sice normální, ale také velké plýtvání. Kromě toho, že jde o vodu pitnou, kterou bychom měli šetřit, jde také o docela dost peněz. Vodné a stočné jsou položky, které nás každý měsíc, společně s cenami plynu a elektřiny, nabádají k zamyšlení, jestli se s tím skutečně něco nedá dělat. Opravdu není možné snížit platby za vodu?

Podobně přemýšlí lidé na celém světě. I proto můžete narazit nejen na různé rady a fígly, jak se postarat o nižší spotřebu vody třeba na toaletě, ale také můžete koupit řadu jednoduchých výrobků, které vám pomohou spotřebu vody nutnou ke splachování snížit.

Podívejte se ve videu, jak to může vypadat.

Zdroj: Youtube

Pomůcky šetřící vodu ke splachování

I když mají mnohé toalety dvě splachovadla, kterými je možné vybrat spláchnutí celou nebo jen částí vody v nádržce, tímto zlepšovákem rozhodně nedisponují všechny toalety. Navíc je nutné, aby je členové domácnosti opravdy používali. Přitom lze jednoduše přinutit nádržku, aby se neplnila na své objemové maximum.

Jak to funguje? Docela jednoduše. Existují sáčky nebo různé pomůcky určené k vložení přímo do nádržky WC, aby došlo k umělému zvyšení hladiny vody. K naplnění nádrže tak není třeba například osm litrů, ale jen pět. Takové pomůcky různých tvarů i typů lze koupit na internetu.

Podobně funguje, když vezmete PET lahev, naplníte ji pískem, uzavřete a vložíte do nádržky. PET lahev se usadí na dno a nádržka se naplní o tolik litrů méně, kolik je objem PET lahve.

Můžete také narazit na závaží, které se připevňuje ke splachovacímu ventilu a způsobí, že se nevyprázdní celá nádržka na jedno zmáčknutí. Voda bude odtékat jen tak dlouho, jak dlouho budete mačkat splachovadlo. Krátký dotyk vypustí jen část vody, dlouhý vyprázdní celou nádrž.

Seřiďte plovák v nádržce WC

Pokud vládnete špetkou technické zručnosti, můžete podrobně prozkoumat mechanismus vašeho splachovacího zařízení, které pracuje s různými typy plováků. Plovák funguje tak, že uzavře napouštěcí ventil v okamžiku, kdy hladina vody dosáhne nastavené úrovně.

Protože existuje velké množství různých mechanismů, jak funguje ten váš, si musíte prohlédnout. Nicméně často lze nastavit plovák tak, aby zastavil přívod vody dřív, než na maximálním objemu nádržky. Aretace plováku bývá umožněna plastovou páčkou. V dalším případě má splachovací systém jednotlivé stupně, na kterých můžete plovák zafixovat. Dosáhnete tak naplnění jen části nádržky. Díky tomu ušetříte při každém spláchnutí.

Související články