Je u vás v rýži pilous?

Myslíte, že dobře znáte klasické škůdce a jen tak vás něco nepřekvapí? Moli, larvy masařek, mravenci, to jsou jen někteří z dobře známých přesto nevítaných hostů kuchyní a špajzů. Pokud ale nejdete tyto maličké tmavé broučky v rýži, pak se vám poštěstilo narazit na pilouse rýžového.

Poštěstilo je asi dost zavádějící, nicméně pilousi rozhodně nejsou tak běžní jako další hmyz, který se může ve vašich potravinách vyskytnout. Jak to vypadá, když se zrno hemží pilousy se může podívat zde v tomto příspěvku z YouTube kanálu Vrbík.

Zdroj: Youtube

Co vám leze v rýži, koření či mouce?

Pilous rýžový je malý docela nenápadný brouk, který je ale ve světlé rýži velmi dobře patrný.  V dospělosti může mít délku asi 1,5 až 3 mm, stejně jako pilous kukuřičný nebo černý, kteří také škodí a představují veliký problém ve velkoskladech i domácnostech. Je však řeč především o teplejších končinách. Nepřivezli jste si něco odtamtud?

Pilousi rýžoví si libují v různých uskladněných potravinách, zejména tam, kde mohou najít vysoký obsah obilovin. Vyskytují se proto často v mouce, cereáliích, ořeších, semínkách a také sušeném ovoci a zelenině, houbách, koření, kukuřici nebo těstovinách.

Překážkou jim ani nejsou běžné tenké plastové obaly, přes papír a jiné klasické obalové materiály se dostanu také velmi snadno. Možná se vám může zdát, že u vás doma nehrozí, že by se pilous do potravin dostal.

Bohužel suroviny či potraviny nejčastěji napadají už ve skladech, lodích, ale také kdykoli jinde během výroby či po cestě do obchodů, a nakonec i k vám. Obiloviny určené ke spotřebě lidem bývají zpracovávány a uskladňovány za významně lepších podmínek, nicméně tyto stejné suroviny určené jako krmné pro zvířata se už často s výskytem brouků potýkají.

Jak se chránit před pilousy rýžovými?

Skladujte potraviny v těsně uzavřených pevných obalech, uzavíratelných krabičkách či sklenicích. Pravidelně čistěte a udržujte skříně a zásuvky, kde skladujete potraviny. Tímto způsobem se ubráníte nejen pilousům, ale i ostatním škůdcům, pokud ovšem nejsou již v potravinách.

Pokud se s pilousy opravdu setkáte, pak nezbývá než veškeré brouky zasažené potraviny zlikvidovat. Proti pilousům fungují lepové desky, ale existují i speciální postřiky.

Pokud je to možné, hodí se veškeré potraviny uschovat při teplotách nižších než 14 °C a také při nízké vzdušné vlhkosti. Pilousy tím sice nezničíte, ale zhoršíte jim podmínky k množení a získáte tak dostatek času na likvidaci, úklid a probírku veškerých potravin.

Související články

Zdroje: ifauna.cz, womanonly.cz