obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Plastová okna ušetří peníze i váš čas

Při výběru oken jsou v posledních letech ta plastová jednoznačným favoritem. Není divu, oproti jiným variantám šetří peníze, čas i starosti.

[Komerční prezentace]

V minulosti nebylo proč o materiálu oken uvažovat, mnoho variant k dispozici nebylo. Ale nástup plastových oken situaci zcela proměnil. Dnes již je pro mnoho lidí plast naprosto samozřejmou první volbou. Zákazníci oceňují snadnou montáž, ale především relativně nízké pořizovací náklady, dlouhou životnost, minimální nároky na údržbu, a samozřejmě i energetickou úspornost.

Okna, která vás přežijí

Právě cenová přístupnost je jedním z argumentů, které mnoho stavitelů přesvědčí. Samozřejmě, že dnes můžeme vybírat z celé řady dalších materiálů, kromě tradičního dřeva jsou to třeba okna s hliníkovými profily. Jenže oproti nim nabízejí platová okna především výborný poměr cena/výkon. Jen pro představu, cena plastových oken je zhruba o 30–40 % nižší než cena oken ze dřeva.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Oproti nim navíc nabízejí plastová okna ještě jednu výraznou výhodu – dlouhou životnost. Výrobci udávají minimální životnost oken 20 let, ve skutečnosti ale plastová okna dobře slouží 50 a více let. Je samozřejmě pravda, že PVC je skutečně citlivější na vyšší teploty, které mohou vést k deformaci výrobku. I proto se občas můžeme setkat s varováním, že se plast postupem času zkroutí nebo popraská. Nicméně propracovanější výroba zlepšila vlastnosti plastových profilů natolik, že se jejich životnost skutečně prodloužila na desítky let.

Postupem času je samozřejmě třeba počítat s výměnou těsnění a možná i kování. Každodenním používáním dostávají tyto části hodně zabrat, ale jejich výměna je snadná, rychlá a relativně levná. To znamená, že se není třeba bát žádných velkých výdajů, navíc výměna přichází zhruba po 10 až 20 letech používání.

Stačí omýt

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Kromě toho jsou ale nároky na údržbu opravdu minimální, rozhodně si nemusíte plánovat žádné broušení, natírání a podobně. I když mytí oken nepatří zrovna mezi populární činnosti, ve srovnání s pozorností, kterou pravidelně vyžadují třeba dřevěná okna, je tou nejmenší. Plastová okna totiž žádnou nadstandardní péči nepotřebují. Zcela bez údržby se sice také neobejdou, protože plast elektrostaticky přitahuje prach a další nečistoty. Postačí ale, když okna jednou dvakrát do roka umyjete, zkontrolujete stav těsnění, promažete kování a máte od nich pokoj.

Úspora nejen při nákupu

Plastová okna ale šetří peněženku nejen při samotném pořízení či údržbě. Jejich velkým trumfem jsou také izolační vlastnosti. Přitom náklady na energie jsou dnes stále zásadnější položkou rodinných rozpočtů. Plastová okna perfektně izolují a výrazně snižují tepelné ztráty. Tím mohou celkové účty za vytápěné více než citelně snížit.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Jejich izolační schopnosti jsou dokonce tak dokonalé, až jim to někteří „odborníci“ vyčítají. Po instalaci plastových oken se totiž někteří uživatelé setkávají ve svých bytech s plísní, kterou způsobuje právě téměř dokonalá izolace. Ve většině případů ale za to nemohou ani tak plastová okna, jako jejich nesprávné použití. Okna totiž mají propracovaný ventilační systém, který zajistí odvod vlhkosti, i když je okno prakticky zavřené. Říká se mu mikroventilace. Při jejím používání a dodržování zásad správného větrání, plísně domácnosti rozhodně nehrozí.

Naopak zejména v případě bydlení třeba na rušné ulici či poblíže centru města mohou izolační schopnosti přijít více než k užitku. Plastová okna pomoci velmi citelně snížit také úroveň hluku, který proniká do bytu, což se může velmi pozitivně odrazit na celkovém komfortu bydlení.

Sluší starším i novým budovám

Ačkoli zarytí zastánci dřevěných oken tvrdí, že plast se nehodí do starých domů a objektů, není tomu tak. Plastová okna jsou univerzální a používají se ve starých i nových zástavbách, v bytech, domech i průmyslových budovách. Rámy mohou mít prakticky jakoukoli barvu, klidně z každé obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz strany jinou. Pokud se nechcete vzdát přírodního motivu, není problém ani velmi věrohodný dekor dřeva.

Jednou z mála věcí, v které plastová okna nestačí na konkurenci, je nosnost. Rámy neunesou příliš velkou zátěž, takže pokud chcete atypicky velká okna nebo celé okenní sestavy, s plastem to nepůjde. V takovém případě jsou daleko lepší hliníková okna.

Kam s vysloužilým oknem? Na recyklaci

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Pokud vám není lhostejné životní prostředí, potěší vás, že plastová okna jsou zcela recyklovatelná. Přední výrobci oken jsou součástí recyklačního programu Rewindo, který využívá plastové zbytky a vrací je do oběhu. Chrání tak životní prostředí, a přitom dodávají na trh stejně kvalitní výrobek. PVC totiž můžete opakovaně použít až sedmkrát.

Návrh i rozpočet zadarmo, okna na míru

Nabídka plastových oken na trhu je poměrně široká. Jenže každé okno je trochu jiné. Nicméně seriózní dodavatel či ideálně přímo výrobce je schopen poradit, ale samozřejmě také připravit cenovou nabídku nebo dokonce některé atypické rozměry. Na trhu je dnes celkem běžným zvykem, že výrobce či prodejce nabídnou zákazníkovi zdarma nejen zaměření oken, ale také bezplatně připraví nabídku a kalkulaci.

Akční letáky