Jak se zbavit plísni na zdech bez chemie?
Zdroj: shutterstock.com

Máte na zdi plíseň? Jedlá soda a ocet jsou mnohem účinnější než chemie

Nevzhledné fleky na zdi a typický zápach. To jsou známky toho, že váš domov navštívila plíseň. Pokud nezakročíte včas, snadno by mohla poškodit i vaše zdraví! Jak se jí co neúčinněji zbavit bez chemie? Zachrání vás jedlá soda i ocet. 

Plísně v domácnosti bývají nepříjemný problém, s nímž často zápolí mnoho domácností. Stačí nepatrné množství vlhkosti, o které ani nevíte, a potíž je na světě. Ve chvíli, kdy plíseň na zdi objevíte, nic neodkládejte a situaci okamžitě řešte. Kromě toho, že velice nelibě zapáchá a poškozuje stěny místností, může vám i ostatním členům domácnosti způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Nejčastější jsou různé alergické rýmy, astma, kýchání, kašle i mnohé kožní reakce.

Kde se plísním líbí

Důvodem vzniku plísní bývá většinou nadměrná vlhkost. Vždy je nutné zjistit příčinu vlhkosti. Nejčastěji se objevuje v koupelnách a v blízkosti oken na stěnách, kde je koncentrace vodních par nejvyšší. Neznamená to však, že by se nemohla objevit i jinde. Mnohdy je možné ji spatřit i na silikonových těsněních, ve spárách mezi dlaždicemi nebo v blízkosti dveří na chodbách i v předsíních.

Jedlá soda i ocet jsou velkými pomocníky v boji s plísněmi. Jedlá soda i ocet jsou velkými pomocníky v boji s plísněmi. Zdroj: shutterstock.com

Jak a proč vznikají

Větráte často a dostatečně dlouho? Ve chvíli, kdy v interiéru neproudí dostatečně vzduch, vlhkost se zdržuje v uzavřených místnostech a je velice dobrou živnou půdou pro vznik plísní. Na stěnách bývá potíží neprodyšný materiál malby, který vlhkost udržuje uvnitř. Ve starých budovách bývá často problémem i špatný technický stav, který nahrává díky špatné izolaci nepříjemnému zatékání vody. Snadno si pak všimnete nevzhledných černých a barevných skvrn s bílými chomáčky.

Příliš vysoká vlhkost v místnosti

Určitá vlhkost vzduchu je samozřejmě přirozená, ale někdy může být vlhkosti více než je záhodno. V tento moment se často tvoří na zdech nevzhledné boule v omítce a zanedlouho se z toho vyklubají plísně. Máte početnou rodinu? Větší procento vlhkosti bývá totiž v domácnostech, kde žije více členů. Ačkoliv se to nezdá, tak i lidské tělo produkuje značnou vlhkost. Dalším zdrojem vlhkosti v místnosti jsou také květiny, akvária, sušení prádla nebo žehlení. Prvním varovným signálem by vám měla být orosená okna zevnitř.

Plíseň se často objevuje okolo oken. Plíseň se často objevuje okolo oken. Zdroj: Shutterstock

Základem zdravého prostředí je správná vlhkost vzduchu

Víte, jak lépe odhadnout a korigovat vzdušnou vlhkost? Pořiďte si meteostanici s ukazatelem vlhkosti. S nadměrnou vlhkostí je možné bojovat pomocí pohlcovačů vlhkosti a samozřejmě pravidelným větráním.

Ocet má sílu

Ocet je mezi všemi hospodyněmi známý jako všestranný a účinný čisticí prostředek na celou domácnost. Nejenže vás snadno zbaví všelijakých skvrn a zápachů, ale perfektně účinkuje i na mnoho druhů plísní. Obyčejná běžná kuchyňská přísada jich dokáže zneškodnit dokonce 82 % druhů, včetně té černé. Máte obavy z octového zápach? Nemusíte! Zaprvé odér z plísně je mnohem nepříjemnější a zadruhé typická vůně octa zanedlouho vyprchá.

Nalijte neředěný bílý nebo žlutý ocet do rozprašovače na vodu, aplikujte na místa, na nichž se objevila plíseň a nechte tak hodinu účinkovat. Na závěr místa na zdi otřete čistou mýdlovou vodou a nechte je řádně vyschnout.

Plísně v domácnosti bývají nepříjemný problém, s nímž často zápolí mnoho domácností. Objevíte-li na zdi plíseň, zachovejte klid. Všechno se dá řešit. Zdroj: profimedia.cz

I jedlá soda je ničitel plísní

Jedlá soda je také velkým pomocníkem v boji s plísněmi. Smíchejte ji v poměru 1:1 společně s vodou a vytvořte z ní hustou pastu, kterou naneste na postižená místa. Nechte ji zaschnout a po půl hodině ji setřete, stejně jako postřik s octem. Jedlá soda je zároveň i výborný preventivní prostředek, kterým můžete plísni předcházet. Smíchejte 2 kávové lžičky sody s 0,5 l vody a nastříkejte tuto směs na problematická místa.

Zdroje: www.wikihow.cz, www.1t.cz, www.cestakbydleni.cz

Akční letáky