Vzdušná vlhkost přeje plísním
Podzim, zima i jaro jsou v naší zemské šířce i délce obdobími, kdy je nezbytné topit. Ačkoli se může zdát, že tam, kde topíme, bude rozhodně sucho, není to tak docela pravda. Především v některých částech domu či bytu se najdou místa, kde se setkává teplý vzduch s velmi chladnými povrchy a zároveň je zde vysoká vzdušná vlhkost.
Víte, že s redukcí vzdušné vlhkosti vám pomohou i některé rostliny? Podívejte se na videopříspěvek z YouTube kanálu thedailyECO, který vám představí 8 takových pokojovek.
Jak si poradit se vzdušnou vlhkostí?
Studené kuchyňské okno nebo obložení kuchyňské linky či zrcadlo v koupelně jsou místa, kde se viditelně voda kondenzuje. Významně závažnější jsou ale kouty, kde vlhkost není očividná, špatně se odtud větrá a dříve nebo později se promění v plesnivé fleky a mapy na nábytku, ale také obyčejných zdech.
Jak zabránit nebo alespoň minimalizovat vznik plísní? Větrejte intenzivně a alespoň několik minut. Ideálně také napříč domácností. Snažte se páry vznikající při vaření odsávat digestoří a používejte vždy pokličku.
Dejte si pozor na konkrétní místa, snažte se nemít nábytek přitlačen těsně k problematickým stěnám. Pokud máte mokrý kout, zvažte také lapač vlhkosti. Kromě takových běžných prostředků jako je rýže nebo sůl jsou lapače také průmyslově vyráběné, například ve formě tablety, která se díky vodě navázané z ovzduší rozpouští a odkapává do záchytné misky.
Květiny a vzdušná vlhkost
To všechno jste možná věděli, ale mnohé překvapí, že se vzdušnou vlhkostí vám mohou pomoci také květiny. I když rostliny nemohou vyfiltrovat ze vzduchu spóry plísní, o prevenci vzniku plísní se mohou zasloužit konkrétní druhy pokojovek, které snižují vzdušnou vlhkost. Jsou to především ty, pro které je zvýšená vlhkost ideální a velmi se jim v takových podmínkách daří. Třeba orchidejím.
Orchideje v českých domácnostech jsou nejčastěji můrovce, tedy pralesní epifyty, které vyloženě milují vzdušnou vlhkost. Nemusíte se však vhrnout na pěstění exotických orchidejí, stejně dobře vám pomohou běžné a na údržbu nenáročné rostliny jako je například šplhavice, která se také někdy nesprávně označuje jako potos.
Nezklame vás ani zelenec, tchýniny jazyky, případně aloe vera, kalatea, lopatkovec čili toulcovka nebo nenápadná kykatka, jejímž jediným zdrojem vláhy je právě vzduch. Prakticky pozbývá kořenového sytému, a proto je často jen vsazena do mušle, skleněných nádob nebo štěrbiny v kameni.
Se vzdušnou vlhkostí si poradí také kapradiny nebo pokojový břečťan, který je mnohem subtilnější než jeho příbuzný pnoucí se po omítce domů. Pokojový břečťan mívá také krásnou panašovanou kresbu listu a v domácnosti udělá parádu jako pnoucí se, ale i převislá rostlina.
I když tyto rostliny pomohou snížit vlhkost a lze je také chytře umístit do problematických koutů domácnosti, bezesporu je nutné udržovat místa náchylná na plesnivění čistá a ideálně občasně dezinfikovaná. Dejte se také pozor na používání kávové sedliny jako horní vrstvy zeminy v květináči pokojovek. Kávová sedlina sice také dobře absorbuje vlhkost, ale plísním se na ní výborně daří.
Zdroje: express.co.uk, countryliving.com