Plíseň v bytě nenechávejte dlouho rozrůstat, zlikvidujte ji co nejdříve
20. 11. 2017

Plíseň v bytě nenechávejte dlouho rozrůstat, zlikvidujte ji co nejdříve

Plísně v bytě jsou velmi nebezpečné. Uvolňují do okolního prostředí nebezpečné spory, a právě ty nás dráždí ke kašli, způsobují nám slzení očí, nevysvětlitelné rýmy a mohou být příčinou i mnoha dalších alergických reakcí našeho organismu. V případě jejich výskytu je zcela nevyhnutelný okamžitý zásah. Měl by být natolik účinný, aby zároveň zamezil i opakovanému vzniku a šíření plísní.

Pravděpodobně tato záležitost v menší či větší míře zasáhla již i vaši domácnost. Plísně v bytech se vyskytují častěji, než bychom řekli, zvláště od té doby, co si většina domácností nechala instalovat plastová okna. Pokud doma pravidelně nevětráme, sušíme prádlo v malé místnosti anebo se na riziková místech dostává pravidelně voda, můžeme mít s plísněmi doma problém. 

Plíseň se často objeví v rohu u okna.

Proč se plísním u nás daří  

K nejohroženějším místům v našich domácnostech z hlediska napadení plísněmi patří koupelny a kuchyně. Právě zde totiž často vlhkost vzduchu přesahuje 60 % a teplota 20–25 °C. V koupelně se plísně začnou tvořit obvykle nejdříve ve spárách ve sprše anebo v okolí vany, či oken. Pochopitelně kdekoli v bytě, kde jsou zvlášť studené rohy, kam může i zatékat, aniž bychom o tom věděli, jsou velmi rizikovými oblastmi. Okolí okenních parapetů není žádnou výjimkou. Navíc sušíme-li v bytě ještě prádlo pro celou rodinu, často vaříme, zaléváme a rosíme květiny, není divu, že si plíseň najde svá místa výskytu.

Jak na plíseň vyzrát vlastními silami

Na nepříliš rozsáhlou plíseň si můžeme troufnout i sami. Vlastními silami bychom se měli dokázat vypořádat s plísněmi, které mají dosud vzhled pouhých několika černých teček. Existuje celá řada speciálních nátěrů, které fungují dezinfekčně v případě interiérových omítek a spolehlivě zlikvidují jak plísně, tak i bakterie, houby nebo řasy. Plísní napadená místa jednoduše nastříkáme a postřik necháme působit po dobu, kterou doporučuje výrobce na návodu k použití. Zbytky, které ulpěly na zárubních, dlaždičkách nebo na zdi setřeme navlhčeným hadříkem, případně seškrábneme špachtlí. Při práci vždy používáme ochranné pomůcky: rukavice, roušku, brýle, abychom se chránili před nadměrným zasažením sporami plísní. Po zaschnutí můžeme dle potřeby nástřik ještě 1-2x zopakovat. Takto ošetřené stěny je dobré následně natřít barvou anebo na ně aplikovat vnitřní omítku obsahující látky bránící vzniku plísní.

Řešení bez chemie

Pythium oligandrum , zvané chytrá houba, dokáže paraziticky decimovat plíseň tak, že nás jí naprosto zbaví. Její aplikace v interiéru není třeba se obávat. Chytrá houba není škodlivá ani lidem ani domácím mazlíčkům. Přípravek, který zakoupíme pod názvem Bio Repel obsahuje právě tuto chytrou houbu. Ta se rozpustí ve vodě a následuje natírání plísní postižené části zdi pomocí štětce namáčeného v tomto roztoku. Podmínkou je nepoužít na takovýto nátěr žádné chemické přípravky, které by zlikvidovaly aplikovanou chytrou houbu Pythium oligandrum. Houba po likvidaci plísně již nebude mít živiny, ukončí svou činnost a stáhne se do klidového stádia, tak setrvá do té doby, než zeď opět z nějakého důvodu navlhne a právě tehdy obnoví svou činnost – požírání plísně. Takto může přípravek Bio Repel účinkovat klidně i po dobu tří let. Je však třeba počítat s tím, že aplikace tohoto biologického prostředku vás nezbaví barevných map na zdech, neboť přípravek nemůže obsahovat bělidla. Ta by zahubila chytrou houbu. Pomocí přípravku Bio Repel se můžete zbavit i plísně na nábytku. Aby se na nábytku plíseň neusadila opětovně, nepřisouvejte nábytek, hlavně velké skříně, příliš blízko ke zdi.

Při aplikaci nové barvy na zeď vybereme tu, která obsahuje látky bránící vzniku plísní.

Jak na vlhkost v kuchyni

Digitální teploměr kombinovaný s vlhkoměrem.V kuchyních, kde vzniká nárazově silně vlhké prostředí, zapojte na pomoc hlavně digestoř s kvalitním a výkonným odsavačem par, dále se doporučuje vařit v hrncích s pokličkami a v neposlední řadě nesmíte zapomínat na pravidelné a účinné větrání. Vlhkost vzduchu v domácnosti se vyplatí prověřovat vlhkoměrem. Správná míra vlhkosti v obytné místnosti se pohybuje v rozmezí 40–50 %, a to za teploty cca 22 °C.

Jak odstranit vlhko v bytě

Dobrými pomocníky v odstraňování nadbyteční vlhkosti v bytě jsou horkovzdušné vysoušeče a odvlhčovače. Pomocí vysoušeče snížíte vlhkost stěn a odvlhčovač vám pomůže s jímáním vody do sběrné nádoby.

S menší vlhkostí v bytě zatočí i malý pohlcovač vlhkosti.

K boji s vytrvalými či rozsáhlými plísněmi přizvěte odborníky

Rozsáhlé plísně jsou důvodem k tomu, aby na jejich likvidaci byly přivolány speciální firmy, které nejprve provedou zjištění míry a hloubky vlhkosti zdiva. Pomocí těchto výsledků pak určí nejpravděpodobnější příčinu vzniklého stavu. Posléze nám odborník doporučí například sanační omítku, chemickou injektáž anebo provedení jiného speciálního zásahu.

Elektroosmóza

Také nám může navrhnout elektroosmotickou metodu, která nenaruší statiku budovy. Další výhodou této technologie je možnost jejího provádění celoročně a dokonce i pod úrovní terénu. Pomocí elektroosmózy se vysušuje hlavně vzlínavá vlhkost, a to u budov s různým typem pórovitého zdiva.

Chemická injektáž

Chemická injektáž má za úkol vytvořit chemickou clonu s pomocí látky, která pronikne do trhlin zdiva, zvlhlé zdivo naimpregnuje, a tak vytvoří zábranu proti vzlínající vlhkosti. Výběr správné injektážní hmoty je pro tento úkol naprosto zásadní. Metoda je vhodná jak pro savé, tak i pro méně savé zdící materiály. 

Mechanická izolace

Klasické řešení představuje vytvoření mechanické izolace ve stavební konstrukci. Ve zdivu se vytvoří prostor, který je proložen hydroizolační látkou, například asfaltovým pásem nebo nerezovým plechem.  Ideální metoda pro cihelné zdivo.  

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Ozónový generátor

(Michala Sch), 21. 9. 2018, 20:18

Osobně jsem zastáncem ekologických čističů a právě proto jsem moc ráda za ozónový generátor. Musím říci, že jinak už plísně nelikviduji.

Odvlhčovač

(VWPsQNuv-fvxZ94Vj7aPZYTw), 28. 11. 2017, 14:21

Fuuuj, nevím jak to někdo může nechat dojít tak daleko. Když jsme zjistili, že máme v domě vlhko, začali jsme se o to více zajímat, kontaktovali jsme pár prodejců a načetli spoustu článků. Koupili jsme odvlhčovač, v létě se chystáme koupit i klimatizaci.

likvidace plísní ozónem

(VWPsQNuCWfvvRYTuVVSsQNu), 20. 11. 2017, 09:44

Plísně jsou velkým zdraví omezujícím problémem a to nejen v bytě. Je velice málo článků, zabývajících se plísněmi a hygienou sportovního vybavení a obuvi. Nastává období věčně mokrých lyžáků a bruslí, vlhkých bot..my to doma vyřešili sušákem s dezinfekcí ozónem. Dá se použít i jako dezinfekce málo větraného prostoru v šatně. Fakt stačí 5min dezinfekce ozónem a 20min sušení a boty jsou fresh, vyhřáté a suché. Můžu doporučit, moje pubertální děti používají každý den po tréninku. Rozhodující pro ně byla rychlost vysoušení, účinná dezinfekce (takže likvidace zápachu) a nenáročnost provozu - mokré boty umístí na sušák, ten se sám zapne i vypne..Ano, je to tak teenageři se o svoje boty starají, nechtějí se cítit trapně kvůli smradu z bot a fakt zařadily sušák do každodenního návratu z tréninku..funguje to..netuším, jestli můžu napsat jméno značky - je to FOR-DRY

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS