Pravděpodobně tato záležitost v menší či větší míře zasáhla již i vaši domácnost. Plísně v bytech se vyskytují častěji, než bychom řekli, zvláště od té doby, co si většina domácností nechala instalovat plastová okna. Pokud doma pravidelně nevětráme, sušíme prádlo v malé místnosti anebo se na riziková místech dostává pravidelně voda, můžeme mít s plísněmi doma problém.

Proč se plísním u nás daří

K nejohroženějším místům v našich domácnostech z hlediska napadení plísněmi patří koupelny a kuchyně. Právě zde totiž často vlhkost vzduchu přesahuje 60 % a teplota 20–25 °C. V koupelně se plísně začnou tvořit obvykle nejdříve ve spárách ve sprše anebo v okolí vany, či oken. Pochopitelně kdekoli v bytě, kde jsou zvlášť studené rohy, kam může i zatékat, aniž bychom o tom věděli, jsou velmi rizikovými oblastmi. Okolí okenních parapetů není žádnou výjimkou. Navíc sušíme-li v bytě ještě prádlo pro celou rodinu, často vaříme, zaléváme a rosíme květiny, není divu, že si plíseň najde svá místa výskytu.

Jak na plíseň vyzrát vlastními silami

Vlastními silami bychom se měli dokázat vypořádat s plísněmi, které mají dosud vzhled pouhých několika černých teček. Existuje celá řada speciálních nátěrů, které fungují dezinfekčně v případě interiérových omítek a spolehlivě zlikvidují jak plísně, tak i bakterie, houby nebo řasy. Plísní napadená místa jednoduše nastříkáme a postřik necháme působit po dobu, kterou doporučuje výrobce na návodu k použití. Zbytky, které ulpěly na zárubních, dlaždičkách nebo na zdi setřeme navlhčeným hadříkem, případně seškrábneme špachtlí. Při práci vždy používáme ochranné pomůcky: rukavice, roušku, brýle, abychom se chránili před nadměrným zasažením sporami plísní. Po zaschnutí můžeme dle potřeby nástřik ještě 1-2x zopakovat. Takto ošetřené stěny je dobré následně natřít barvou anebo na ně aplikovat vnitřní omítku obsahující látky bránící vzniku plísní.

Řešení bez chemie

Pythium oligandrum , zvané chytrá houba, dokáže paraziticky decimovat plíseň tak, že nás jí naprosto zbaví. Její aplikace v interiéru není třeba se obávat. Chytrá houba není škodlivá ani lidem ani domácím mazlíčkům. Přípravek, který zakoupíme pod názvem Bio Repel obsahuje právě tuto chytrou houbu. Ta se rozpustí ve vodě a následuje natírání plísní postižené části zdi pomocí štětce namáčeného v tomto roztoku. Podmínkou je nepoužít na takovýto nátěr žádné chemické přípravky, které by zlikvidovaly aplikovanou chytrou houbu Pythium oligandrum. Houba po likvidaci plísně již nebude mít živiny, ukončí svou činnost a stáhne se do klidového stádia, tak setrvá do té doby, než zeď opět z nějakého důvodu navlhne a právě tehdy obnoví svou činnost – požírání plísně. Takto může přípravek Bio Repel účinkovat klidně i po dobu tří let. Je však třeba počítat s tím, že aplikace tohoto biologického prostředku vás nezbaví barevných map na zdech, neboť přípravek nemůže obsahovat bělidla. Ta by zahubila chytrou houbu. Pomocí přípravku Bio Repel se můžete zbavit i plísně na nábytku. Aby se na nábytku plíseň neusadila opětovně, nepřisouvejte nábytek, hlavně velké skříně, příliš blízko ke zdi.

Jak na vlhkost v kuchyni

V kuchyních, kde vzniká nárazově silně vlhké prostředí, zapojte na pomoc hlavně digestoř s kvalitním a výkonným odsavačem par, dále se doporučuje vařit v hrncích s pokličkami a v neposlední řadě nesmíte zapomínat na pravidelné a účinné větrání. Vlhkost vzduchu v domácnosti se vyplatí prověřovat vlhkoměrem. Správná míra vlhkosti v obytné místnosti se pohybuje v rozmezí 40–50 %, a to za teploty cca 22 °C.

Jak odstranit vlhko v bytě

Dobrými pomocníky v odstraňování nadbyteční vlhkosti v bytě jsou horkovzdušné vysoušeče a odvlhčovače. Pomocí vysoušeče snížíte vlhkost stěn a odvlhčovač vám pomůže s jímáním vody do sběrné nádoby.

K boji s vytrvalými či rozsáhlými plísněmi přizvěte odborníky

Rozsáhlé plísně jsou důvodem k tomu, aby na jejich likvidaci byly přivolány speciální firmy, které nejprve provedou zjištění míry a hloubky vlhkosti zdiva. Pomocí těchto výsledků pak určí nejpravděpodobnější příčinu vzniklého stavu. Posléze nám odborník doporučí například sanační omítku, chemickou injektáž anebo provedení jiného speciálního zásahu.

  • Elektroosmóza - také nám může navrhnout elektroosmotickou metodu, která nenaruší statiku budovy. Další výhodou této technologie je možnost jejího provádění celoročně a dokonce i pod úrovní terénu. Pomocí elektroosmózy se vysušuje hlavně vzlínavá vlhkost, a to u budov s různým typem pórovitého zdiva.
  • Chemická injektáž - chemická injektáž má za úkol vytvořit chemickou clonu s pomocí látky, která pronikne do trhlin zdiva, zvlhlé zdivo naimpregnuje, a tak vytvoří zábranu proti vzlínající vlhkosti. Výběr správné injektážní hmoty je pro tento úkol naprosto zásadní. Metoda je vhodná jak pro savé, tak i pro méně savé zdící materiály.
  • Mechanická izolace - klasické řešení představuje vytvoření mechanické izolace ve stavební konstrukci. Ve zdivu se vytvoří prostor, který je proložen hydroizolační látkou, například asfaltovým pásem nebo nerezovým plechem. Ideální metoda pro cihelné zdivo.