Pračku je třeba pravidelně důkladně vyčistit.
Zdroj: Profimedia

Jak se definitivně zbavit plísně v pračce: Nejlépe pomůže obyčejné bělidlo

Plíseň v pračce je vcelku běžnou záležitostí, málokdo pračku totiž pravidelně čistí. Jak se plísně jednoduše zbavit? Vezměte do ruky kartáček s bělidlem a pračka bude jako nová.

Vyndáte prádlo z pračky a místo toho, aby krásně vonělo čistotou, podivně zapáchá, jako kdybyste ho vůbec nevyprali. To naštve každého. Co s tím? Musíte se pustit do pořádné očisty pračky.

Vyčistěte pračku přírodními prostředky. Bude v dobré kondici a vy předejdete opravám. Vyčistěte pračku důkladně. Bude tak v dobré kondici a předejdete i opravám. Zdroj: Africa Studio / Shutterstock

Jak jistě víte, o pračku byste se měli dobře starat. Nejzásadnější je každoměsíční očištění pračky od nečistot, které se v jejích různých koutech usazují. Prací prášek nebo zbytky aviváže, které nemají šanci se zcela rozpustit, protože jsme si navykli prát při nízkých teplotách. Šetříme peníze a naše oblečení, ale pračka tím trpí.

Začínáme čistit pračku

Nejprve se pusťte do řádného vyčištění gumového těsnění. Připravte si hadr, který namočte do směsi vody, bělidla a kyseliny citronové (1:1:1). Nezapomeňte na rukavice, přeci jen se jedná o agresivnější látky. Těsnění důkladně očistěte, pokud se vám to nedaří, můžete nasáknutý hadr do těsnění nacpat a nechat působit přibližně půl hodiny. Určitě máte někde založený starý zubní kartáček na úklid, tak ním těsnění vydrhněte.

Při čištění pračky bychom neměli zapomínat ani na gumové těsnění. Při čištění pračky bychom neměli zapomínat ani na gumové těsnění. Zdroj: cunaplus / Shutterstock.com

Pokračujeme s čištěním pračky

Máme čistou gumu těsnění, ale tím proces nekončí. Hadr, který jste používali, hoďte do bubnu pračky, nastavte ji na praní na nejvyšší stupeň a zapněte. Po dokončení cyklu nalijte do bubnu hrnek octa a do zásobníku druhý hrnek octa. Vyperte v octu třeba utěrky, ať se nepere naprázdno, opět na nejvyšší možný teplotní stupeň.

Kvalita praní závisí i na tom, jak pečujeme o pračku. Kvalita praní závisí i na tom, jak pečujeme o pračku. Zdroj: Kuznetsov Dmitriy / Shutterstock.com

Jak omýt zásobník

Starat se musíte i o zásobník, ten je mnohdy zanesenější nejvíc a hraje všemi barvami. Nařeďte si v kyblíku ocet a vodu ve stejném poměru a zásobník tam vložte odmočit. Vy si zatím namočte do roztoku hadřík a očistěte vše zbývající, tedy otvor po dávkovači a dveře pračky – zevnitř i zvenku. Poté kartáčkem umyjte odložený zásobník a vraťte ho na své místo.

Jestliže je plíseň v počáteční fázi, použijte na ní snadno dostupné a zároveň velmi účinné prostředky na její odstranění. Nejoblíbenější je ocet, může být i jablečný. Jestliže je plíseň v počáteční fázi, použijte na ni snadno dostupné a zároveň velmi účinné prostředky na její odstranění. Nejoblíbenější je ocet, může být i jablečný. Zdroj: profimedia.cz

Co byste měli dělat pravidelně…

  • po vyprání nechávat otevřená dvířka pračky
  • co nejdříve po doprání odstranit z pračky prádlo
  • čistit pračku důkladně 1x do měsíce
  • dbát na čisté těsnění pračky
  • těsnění po každém praní vysušit
  • pokud nestíháte prádlo pověsit, alespoň pračku otevřete
  • vyperte občas nejméně na 60°C
  • dvakrát do roka vyčistěte i filtr pračky
  • když neperete, vysuňte dávkovač, ať větrá

Zdroje: www.express.co.ukzena.aktualne.czprosvet.cz

Akční letáky