Pokud chcete mít stále krásně voňavé prádlo, je nutné se pravidelně starat o čistotu pračky. Jedním z nejčastějších problémů je výskyt plísně v blízkosti těsnění. Na tento nedostatek však nemusíte hned volat opraváře a vydávat nemalé finance, velice snadno si poradíte sami. A navíc vám k tomu postačí jen běžné domácí ingredience.

Jak vyčistit pračku snadno a rychle se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Ales Jancar:

Zdroj: Youtube

Nejdůležitější je prevence

Pračka je skvělým pomocníkem v domácnosti, ale aby fungovala správně, je nutné ji dopřávat pravidelnou a náležitou péči. Jedná se totiž o vlhké prostředí, které bývá rájem mnoha nežádoucích bakterií a plísní. Bohužel je jejich výskyt často doprovázen i nepříjemným a zatuchlým zápachem. Pokud se však této situaci chcete vyhnout, buďte o krok napřed a vždy po použití pračky místa v okolí těsnění náležitě ošetřete. Kompletní čištění provádějte minimálně jednou měsíčně.

Hadřík a savo

Pokud chcete mít pračku dokonale čistou, využijte sílu sava. Nalijte ho pár kapek na hadřík a pečlivě s ním vytřete veškeré plochy kolem těsnění. Pokud jsou místa silně zanešená, vložte pod těsnění hadřík se savem a nechte ho několik hodin působit. Nakonec jej vyjměte, místa omyjte čistým vlhkým hadříkem, a nakonec vysušte do sucha. Dvířka pračky nechte otevřená, aby mohlo těsnění řádně vyschnout.

Ocet a jedlá soda

Dokonale a šetrně můžete pračku i těsnění vyčistit pomocí bílého octa a jedlé sody. Nalijte do nádobky na prací prostředek 2 šálky octa a pusťte pračku bez prádla na program s vysokou teplotou. Díky tomu dojde k likvidaci nežádoucích bakterií a plísní včetně zárodků. Jakmile program skončí, nasypte přímo do bubnu pračky půl hrnku jedlé sody a pusťte spotřebič na stejný program. Soda pračku dočistí a zbaví i případných zápachů. Po ukončení programu buben vytřete dosucha čistým hadříkem a dvířka nechte opět otevřená.

Citronová šťáva a peroxid vodíku

S plísní v pračce dokonale zatočíte i díky kombinaci citronové šťávy s peroxidem vodíku. Nalijte si do malé misky sklenici vody, přidejte 3 polévkové lžíce „kysličníku“ a šťávu z poloviny citronu. Směs řádně promíchejte, namočte do ní hadřík a umyjte s ní nejen těsnění, ale i celý vnitřek pračky. Následně nechte roztok působit 20 minut a poté jednotlivé plochy otřete a osušte.

Související články

Zdroje: wwww.adbz.cz, www.aazdravi.cz, www.living.cz