Sousedské vztahy jsou důležitým a klíčovým prvkem pro dobré a příjemné soužití. Mnohdy však procházejí zatěžkávací zkouškou, a to i při stavbě nebo rekonstrukci plotu. Proto není od věci být takzvaně v obraze a orientovat se, jaké platí v tomto případě zákonné podmínky. Vyhnete se tak zbytečným sousedským sporům. Co tedy říká zákon o stavbě a údržbě plotů?
Jak na potíže se sousedy? Co vše soused smí a co už je takzvaně přes čáru? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Časopis dTest:
Plot podle zákona
Podle Zákona občanského zákoníku § 1024, č. 89/2012 Sb. jsou ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky společným majetkem. Plot neboli společnou zeď může každý z nich užívat na své straně až do poloviny její tloušťky a dle svého s ní i nakládat. Může si v ní například zřídit výklenky, které na druhé straně nejsou, ale nesmí udělat nic, co by plot ohrozilo, nebo co by druhému sousedovi překáželo v užívání jeho poloviny.
Plot je drobná stavba
Od počátku letošního roku platí, že je plot mezi sousedy drobnou stavbou, a to dle Přílohy č. 1 bodu 5 zákona č. 283/2021 Sb. stavebního zákona, když se vyskytuje mezi pozemky v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše.
Když pak není oplocení drobnou stavbou, jedná se o jednoduchou stavbu podle Přílohy č. 2 odst. 1 písmena e). Samotná výška plotu je daná stavebním zákonem a místními předpisy. Obecně platí, že ploty do výšky 2 m vyžadují povolení od stavebního úřadu. Pro ploty vyšší než 2 metry je pak potřeba získat územní souhlas.
Pravidlo pravé ruky již neplatí
Mnozí z nás si možná vybavují tzv. pravidlo pravé ruky, kdy platilo, že každý ze sousedů byl zodpovědný za plot na pravé straně svého pozemku při pohledu z ulice na dům. Tato zásada však již dávno není aktuální. Jak to tedy je nyní?
Váš pozemek, váš plot
Jestliže si tedy chcete plot postavit na svém pozemku, jedná se jen o vaše rozhodnutí a není možné po sousedovi nic požadovat. V případě, že půjde o společný zájem a plot by měl stát na společné hranici pozemku vašeho i souseda, je možné se vzájemně dohodnout a společně se na jeho stavbě i podílet. Vždy je však ideální domluvit předem veškeré detaily o vzhledu, výšce, použitém materiálu a další údržbě.
Písemná dohoda
Nejlepší způsob, jak se vyhnout konfliktům se sousedy, je nejen vzájemná konzultace a souhlas, ale i písemná dohoda o stavbě plotu. V budoucnu je užitečným nástrojem pro řešení potenciálních konfliktů. V případě, že například nastane situace, že soused pozemek prodá, musí nový vlastník respektovat písemnou dohodu mezi původními sousedy.
Zdroje: www.bydleni.inform.cz, www.bydlenihned.cz