obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podlahová krytina zásadně ovlivní vzhled interiéru

Při výběru podlahové krytiny bychom měli myslet na to, že nám bude dělat společnost po mnoho let a navíc bude celkově ovlivňovat vzhled interiéru. Je tedy vhodné věnovat podlaze a jejímu výběru dostatečnou péči a čas. Vzory i materiál bychom měli vždy volit s ohledem na účel dané místnosti.

Nabídka podlah je v současnosti natolik pestrá, že si každý může vybrat praktickou a zároveň krásnou podlahovou krytinu podle svého vkusu. Ta by měla navíc věrně vypovídat o životním stylu člověka a o jeho názoru na bydlení. Dobře zvolená podlaha dokáže prostor opticky zvětšit, v jiném případě naopak zmenšit.

Vzorovaný koberec Vzorovaný koberec Zdroj: Shutterstock.com / Africa Studio

Dřevěná podlaha patří mezi tradiční typy podlah

Není se čemu divit. Přirozená krása dřeva se jen velmi těžko nahrazuje. Navíc dřevěná podlaha vytvoří z prostoru místo, které bude dobře tepelně izolované a bude doslova hřát i pocitově. Sortiment dřevěných podlah se neustále rozšiřuje. Vybírat můžeme z prkenných podlah, z masivních vlysů až po několikavrstvé dřevěné podlahy. Navíc existuje celá řada různorodých typů povrchových úprav. V posledních letech byl zaznamenán nárůst zájmu o olejované dekory. Ty totiž podtrhují krásu dřeva mnohem více, než je tomu u podlah lakovaných. Celkově je třeba si uvědomit, že u dřevěných podlah je třeba počítat s tím, že budou pracovat, dřevo je totiž živý materiál. Je tedy možné, že dřevěná podlaha ve vaší domácnosti bude reagovat na změny teplot a vlhkosti. Tmavší dřeviny vybíráme do velkých a dobře prosvětlených prostor. Vybíráte-li však podlahu ze dřeva do menšího interiéru, zvolte dřeviny světlé. Jste-li milovníky přírodních odstínů, můžeme vám doporučit další ze zajímavých úprav dřevěných podlah, a to kouřování. Dochází při něm k výjimečnému probarvení. Dřevo dostává odlišné zbarvené nejen na povrchu, ale i v pórech, tedy v hloubce.

Dřevěná podlaha je stále velmi oblíbená. Dřevěná podlaha je stále velmi oblíbená. Zdroj: Shutterstock.com / ESB Professional

Keramická podlaha do náročného provozu

Precizní kresba dřeva, díky níž je keramická dlažba prakticky k nerozeznání od přírodního materiálu, se uplatní všude tam, kde by skutečná přírodní dlažba příliš trpěla pod velkou zátěží. Taková dlažba ale spolehlivě vykouzlí z vašeho domova bydlení s nádechem venkova. Keramika může ovšem dobře imitovat nejen dřevo, ale i kámen, žádaný beton, nebo rezavý plechový povrch. Ideálním místem pro její použití je zádveří, dále vstupní prostory, haly a předsíně. Tento povrch naprosto vyhovuje náročnému provozu. Díky své trvanlivosti, odolává nejen obrusu a mechanickému namáhání, ale i vlhkosti, navíc nemění strukturu ani barvu.    

Keramická podlaha se dobře uplatní ve vstupních halách a mechanicky namáhaných prostorách. Keramická podlaha se dobře uplatní ve vstupních halách a mechanicky namáhaných prostorách. Zdroj: Shutterstock.com / alexandre zveiger

Vinylové podlahy nabídnou natištěné fotomotivy

Zvláště v kuchyních jistě oceníte kvalitní a ekologicky nezávadnou podlahovou krytinu z měkčeného vinylu. Na rubu uložená měkká mechanická pěna tomuto materiálu zajišťuje zvukovou i tepelnou izolaci. Rozměrovou stálost má pod kontrolou nosná vrstva ze skelného rouna. Díky natištěným fotomotivům pak můžete vybírat z bohaté nabídky barev a dekorů. Pro udržení odolnosti proti otěru je aplikována čirá nášlapná vrstva. Vzor a barvu doporučujeme vybírat s ohledem na náročnost zatížení a možnosti údržby v dané místnosti.

Podlaha v bílé kuchyni může být klidně z vinylu s tmavým vzorem. Podlaha v bílé kuchyni může být klidně z vinylu s tmavým vzorem. Zdroj: Shutterstock.com / Breadmaker

Laminátové podlahy mohou vypadat jako dřevěné

Laminátové podlahy mohou na první pohled také vypadat jako dřevěné. Pořídíte je v celé řadě vzorů, jako jsou například parkety, palubky, lakované dubové desky atd. Pořídíte je navíc za nižší cenu, než ostatní druhy podlahových krytin. Jejich velkou výhodou je snadná pokládka rychlá oprava. Dobře se udržují.

Bambusová podlaha – podlaha z obnovitelného materiálu

Netradiční elegantní design a vynikající vlastnosti, tak by se dal ve stručnosti charakterizovat tento druh podlah. Jedná se o přírodní obnovitelný materiál, z nějž se pro výrobu podlah využívají spodní silné části stébel, z nichž se moderními technologickými postupy vyrábějí rozměrově přesné lamely. Skladba lamel nebo vláken dává k dispozici řadu vzorů. Je-li uspořádání horizontální, projeví se výrazně původní kresba materiálu, a to včetně kolínek. U vertikální skladby jsou zvýrazněny rovnoběžné linie. Podlahové dílce se dají na přání i mořit. Bambusové podlahy nabídnou také další varianty v mozaikovém a mramorovém provedení. Dojde-li k procesu karbonizace, materiál je v průřezu probarven buď na světle přírodní v podobě natural anebo na tmavší variantu v barvě kávy. Kromě snadné údržby, vysoké tvrdosti a celkově vynikající odolnosti umožňují podlahy vyrobené z bambusových lamel i několikeré přebroušení.  

Kombinovaná podlaha dobře rozdělí prostor opticky. Kombinovaná podlaha dobře rozdělí prostor opticky. Zdroj: Shutterstock.com / a.CHONG    

Možnost opticky rozdělit interiér

Barevně odlišné části podlahy dobře využijeme například k optickému rozdělení velkých místností. Díky tomu lze do kuchyně propojené s jídelnou můžete použít dva odlišné dekory podlahového materiálu a velkou místnost tak opticky rozdělit na dva části.  

Tmavé podlahy se hodí do prostorných interiérů. Tmavé podlahy se hodí do prostorných interiérů. Zdroj: Shutterstock.com / sevi gadea

Jak pracovat s barevností podlah

Podlahy v dětských pokojích vyžadují nejen dostatek pohodlí, ale i vysokou odolnost a pochopitelně spíše světlé barvy. Na podlahy v ložnicích je kladen důraz ve smyslu elegance, klidu a harmonie. Jen pozor, aby klid nastolený velkou plochou v jednom odstínu nesklouzl k monotónnosti. Podlahu vložnici ladíme do modrých a šedých odstínů. Až luxusní dojem v nás vyvolávají fialové podlahy. Takové by měly být v místnostech doplněny komplementárními barvami stěn. Tyto kombinace se hodí do obývacích pokojů.  

Bydlení moderního člověka vyžaduje podlahu nejen s atraktivním vzhledem, ale i podlahu příjemnou na dotek.

Akční letáky