obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podle čeho vybírat stolní mixér? Také podle výsledků testu.

Časopis dTest nechal otestovat patnáct stolních mixérů různých značek. Redakci zajímalo i to, zda zvládnou připravit něco jiného než jen mléčný nebo ovocný koktejl. Například majonézu nebo šlehačku.

Stolní mixéry jsou určeny především na výrobu koktejlů, ať už mléčných, nebo ovocných. Časopis dTest se zaměřil na výslednou konzistenci koktejlů a stejnoměrnost rozmixování.

Příprava mléčných koktejlů v rámci laboratorních zkoušek byla hodnocena převážně velmi dobře nebo dobře, ale jsou tu i modely, které dostaly průměrnou (Electrolux, Sencor, Philips 2100/00 a 2160/40) nebo jen dostatečnou známku (Kenwood BL 460). Jak vyplynulo z praktických zkoušek, vyrobit ovocný koktejl je pro stolní mixér náročnější.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Převzato z časopisu dTest 1/2014. Celkem bylo testováno 15 přístrojů.

Velmi špatnou známku dostaly Electrolux a Catler, ostatní známky jsou spíše průměrné a velmi dobré hodnocení je výjimkou (Domo DO419 BL). Míchaný koktejl nezvládne na výbornou ani jeden testovaný přístroj, známky jsou z drtivé části průměrné.

domácí mixér domácí mixér Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mimo koktejlů lze stolní mixéry použít na přípravu litého těsta, například na palačinky. A můžete s nimi také nadrtit kostky ledu. Ovšem tato disciplína dělala některým testovaným modelům problémy. Led se buď rychle přichytil na stěnách, nebo zůstal nenadrcen ve větších kostkách. Výjimku tvořily modely Braun a ETA, které dostaly za všechny parametry, ze kterých se skládá výsledné hodnocení drcení ledu (jemnost nadrcení, výsledná konzistence a stejnoměrnost), velmi dobré známky.

Majonéza, pyré a nasekaná petržel

Podle návodů k použití některé modely umí udělat také majonézu. Jenže v laboratoři se ukázalo, že výsledná hmota majonézou určitě nebyla. Ve všech případech byla příliš tekutá. Mezi testovanými stolními mixéry jsou i takové, které umí připravit dětské pyré z uvařeného jídla.

Domo DO419 BL Domo DO419 BL Zdroj: Archiv ireceptar.cz Model Philips 2096/00 se však zasekl po 30 sekundách mixování, Sencor SBL 4371 dokonce už po třech sekundách, takže ne vždy je dobré věřit tomu, čím se „chlubí“ výrobce. Navíc u některých mixérů, které mají nádobu z plastu, je nutné uvařený pokrm nejprve zchladit.

Nasekat ořechy, petržel nebo cibuli zvládne jen pár stolních mixérů z testu, ovšem na základě zkušenosti z laboratoře je časopis dTest nedoporučuje pro tyto účely používat. S výsledkem většinou nepanovala spokojenost, protože nasekání bylo moc hrubé. Raději se chopte obyčejného nože, nebo využijte některý z kvalitních tyčových mixérů.

Dva mixéry z testu umí ušlehat šlehačku, ale v obou případech ji lze obtížně vyndat ven. Šlehačka z Electroluxu byla navíc špatně ušlehaná — nahoře byla tekutá a dole tuhá.

  • Ani přípravu šlehačky ve stolním mixéru proto časopis dTest nedoporučuje.

Navíc vyprázdnění nádoby, které je v případě šlehačky zvlášť obtížné, je obecně u stolních mixérů problematické. Výjimkou je Catler, který získal dobré hodnocení.

domácí mixér domácí mixér Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tři funkce a dost

Z předchozího výčtu funkcí a výsledků jejich testů jste si už asi sami udělali obrázek, na co má a naopak nemá cenu stolní mixér používat.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Více od mixérů tohoto typu nečekejte. Pokud máte vyšší nároky, chtějte kuchyňský robot.

Při výběru „svého vítěze“ proto věnujte pozornost především hodnocení přípravy koktejlu, litého těsta a drcení ledu.

Další funkce jsou ve většině případů jen do počtu a navíc se poměrně citelně projevují na pořizovací ceně mixéru. Nejvíce vybavené typy stojí i přes šest tisíc korun (KitchenAid 5KSB553 a Catler BL 8010), ovšem kýženého úspěchu s nimi stejně většinou nedosáhnete.

Naopak vítěze testu časopis dTest našel ve výrobku se třemi základními funkcemi — je jím stolní mixér ETA 7011 Ergo.

ETA 7011 Ergo ETA 7011 Ergo Zdroj: Archiv ireceptar.cz Minuta, nebo dvě?

Problémem některých testovaných mixérů je krátká provozní doba, tedy maximální doba nepřetržitého provozu, a fakt, že se po jejím uplynutí samy automaticky nevypnou.

Pouze dva mixéry z testu, konkrétně Catler a Philips HR 2096/00, se samy zastaví po ukončení nastaveného programu. Ostatní musíte vypnout manuálně.

Pokud připravujete koktejl z měkkých surovin, například banánů nebo jahod, není potřeba ovoce dlouho mixovat. Téměř všechny testované modely to zvládnou do 30 sekund, výjimky potřebují 60 sekund.

Ovšem když použijete jablka, hrušky nebo třeba mrkev (jinými slovy tvrdší plody), je potřeba delšího času, než budou mít požadovanou koktejlovou konzistenci. Musíte tedy mixér nechat běžet déle, minimálně 60 sekund, což nebyl problém pro žádný testovaný mixér.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Časopis dTest doporučuje, aby maximální provozní doba mixéru nebyla kratší než dvě minuty.

Jenže kdybyste překročili provozní dobu určenou výrobcem, může to být až nebezpečné. Vlivem přehřátí se může přístroj deformovat nebo jinak poškodit, v laboratoři se z některých výrobků linul zápach spáleného plastu.

Konstrukce a zpracování

Mixéry jsou dodávány se skleněnou nebo plastovou nádobou. Skleněná je sice těžší, na druhou stranu není tak náchylná k poškrábání.

domácí mixér domácí mixér Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Velice důležitou součástkou, bez které by to prostě nešlo, je v případě stolního mixéru víčko. Ideální je, aby mělo zajišťovací mechanismus, díky kterému je bezpečně fixováno k nádobě (výrobky KitchenAid, Philips 2100/00 a Kenwood BL 460), ale i modely s víčkem, které má po obvodu dostatečně silnou gumu nebo silikon, jsou bezpečné a při správném nasazení zabrání „kalamitám“ v kuchyni.

Testované produkty Hodnocení Průměrná cena
ETA 7011 Ergo dobře (68 %) 1400 Kč
Braun MX 2050 dobře (67 %) 1490 Kč
Domo DO419 BL dobře (66 %)  780 Kč
Kenwood série BLX60 dobře (64 %) 4300 Kč
Philips HR 2096/00 dobře (64 %) 2190 Kč
KitchenAid 5KSB5553 dobře (61 %) 6170 Kč
Philips HR 2100/00 uspokojivě (59 %)  740 Kč
Moulinex LM300 uspokojivě (57 %)  830 Kč
Catler BL 8010 uspokojivě (55 %) 6640 Kč
Philips HR 2160/50 uspokojivě (54 %) 1340 Kč
Proline MX 60 uspokojivě (54 %)  800 Kč
Kenwood BL 460 uspokojivě (51 %)  790 Kč
Electrolux ESB 4400 uspokojivě (50 %) 1860 Kč
Sencor SBL 4371 uspokojivě (46 %)  900 Kč
Concept SM–3340 uspokojivě (44 %) 1320 Kč

Jak z testu stolních mixérů vyplývá, v jednoduchosti je síla.

Vítězem se stal výrobek české značky Eta 7011 Ergo vybavený třemi základními funkcemi: přípravou koktejlu, těsta na palačinky a drcením ledu.

domácí mixér domácí mixér Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Téměř o polovinu levnější, ale z pohledu výkonu jen mírně zaostávající, je stolní mixér Domo DO419 BL. Drcení ledu mu ve srovnání s vítězem moc nejde, naopak co do bytelnosti a zpracování získal o polovinu lepší hodnocení.

Převzato z časopisu dTest 1/2014 (kráceno a redakčně upraveno)

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky