Podzim je roční období plné barev, vůní a klidu. A česká příroda nabízí nespočet míst, kde je možné si tuto atmosféru užít naplno a dosyta. Vydejte se proto na nezapomenutelné výlety po území naší republiky. Byla by škoda toho právě v tomto období nevyužít. Ať už jste milovníci hor, skal nebo klidných lesů, u nás si každý najde to své. Užijete si nejen zdravý čerstvý vzduch, ale i krásné výhledy. Kam tedy můžete vyrazit?

Chcete se dozvědět 8 zajímavých tipů na výlety v Česku? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu JenCestování cz:

Zdroj: Youtube

České Švýcarsko

Proč navštívit zrovna České Švýcarsko? Jedná se o oblast, která je známá svými impozantními skalními útvary a malebnými lesy, které právě na podzim doslova září paletou nádherných barev. Symbolem a nejznámějším místem Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána a najdete ji nedaleko obce Hřensko.

Tento přírodní útvar je svými rozměry o výšce otvoru 16 m, rozpětí oblouku u dna 26,5 m a šířkou mostu 8 m největším přírodním skalním mostem v Evropě. Není divu, že je označovaná jako perla celé této oblasti. S oblibou toto místo už kdysi navštěvovali hlavně umělci, kterým byla inspirací pro jejich výtvarná díla. K Pravčické bráně zavítal i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen a tuto přírodní zajímavost včlenil do svých zápisků z cest.

Labské pískovce

V CHKO Labské pískovce narazíte na mnoho soutěsek a kaňonů, kde se vyskytují věže a masivy, které místy tvoří skalní města. Chráněná oblast vznikla roku 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

K nejstarším turistickým oblastem Labských pískovců patří naučná stezka Tiské stěny, která je v Ústeckém kraji považovaná za jednu z nejkrásnějších. Po jejich prohlídce lze od turistické chaty Tisá pokračovat na cestu k vyhlídkovému vrcholu Děčínský Sněžník.

Než k němu dojdete, budete míjet malé a méně známé skalní město Nebeská říše neboli Himmelreich. Zrovna toto pojmenování získalo na základě faktu, že až budete stoupat do kopce, uvidíte mezi vrcholky skalních věží a stromů pouze nebe.

Zlatá stezka k hradu Kašperk

Krásný výlet vás čeká i na jedné z historicky nejvýznamnější středověké obchodní trase, která vedla z Podunají přes Šumavu do českých zemí. V současné době můžete jít po Zlaté stezce rovnoběžně s hlavním hřebenem Šumavy a Českého lesa. Celá dálková trasa vede po našem území Jihočeského a Plzeňského kraje, mezi Českými Žleby a Chodovou Planou.

Jako tip na celodenní výlet se můžete vydat z obce Stach k hradu Kašperk a dále do Kašperských Hor. Právě na podzim si užijete opravdu nádherně vybarvené přírodní scenérie. Během této trasy si určitě nenechte ujít vrchol Javorníku s Klostermannovou rozhlednou i nedalekou kaplí sv. Antonína Paduánského. Nedaleko směrem na severozápad pak Zlatá stezka překračuje svůj vůbec nejvyšší bod, kterým je 1 058 metrů vysoký Královský kámen.

Vsetínské vrchy

Za podzimní výšlap zcela jistě stojí i CHKO Beskydy, přesněji na Valašsko do Vsetínských vrchů. Začněte například ze Soláně na horu Vysoká, která je svou nadmořskou výškou 1 024 m jedinou tisícovkou a nejvyšším vrcholem Vsetínských vrchů. Můžete tudy jít až na horské sedlo Bumbálka ve výšce 870 metrů nad mořem.

Trasa začíná v sedle Čarták, kde se kdysi křížily obchodní cesty, kde po staletí býval zájezdní hostinec a za časů portášů i strážní budka. Místní znají toto místo pod názvem Soláň, což je také pojmenování blízkého vrcholu přezdívaného „valašský Olymp“ nebo „vrch umělců“. Užijete si zde i galerii dřevěných soch pod širým nebem a zajímavou dřevěnou zvonici.

Voděradské bučiny

Za návštěvu jistě stojí i přírodní rezervace Voděradské bučiny, která se nachází nedaleko od Prahy. Jedná se o rozsáhlý lesní komplex na pravém břehu Jevanského potoka, kde lze právě na podzim obdivovat nádheru zbarveného bukového listí. Místní bučiny patří v současnosti k nejzachovalejším bučinám na našem území a až 40 m vysoké buky doplňují smrky, modříny, habry, javory a jedle.

Výšlap lze začít v obci Louňovice, kde si můžete na Horní návsi prohlédnout pod širým nebem umístěný kamenický skanzen. Tato výjimečná expozice dokládá místní bohatou kamenickou tradici. Když půjdete lesy po modré turistické značce, narazíte i na lom Kaménka, odkud pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Zdroje: www.idnes.cz, www.region-ceskesvycarsko.cz, www.cestovinky.cz