Již před objevením Ameriky vytvářeli Irové strašidelné obličeje z urostlých řep a kladli je na okenní římsy, aby od domu během noci Všech svatých odehnali zlé duchy. A pro ty dobré dávali za domovní dveře něco na zub. Ve zvyku pokračovali i v Novém světě, místo řepy jim však posloužily ještě vhodnější dýně, které noví osadníci objevili spolu s Amerikou. Pro vytváření fantastických lampionů jsou jako stvořené.
Podzimní tvoření
Dýňový lampion, ať už strašidelný, nebo ozdobný, si můžete vytvořit docela snadno. Milují je především děti, ale rozsvícená dýně na zahradě potěší všechny. Do výroby se mohou zapojit i ti nejmenší, protože kromě práce s ostrým nožem se nabízí i několik bezpečnějších úkonů.
A jak postupovat? Nejprve na straně stonku ostrým nožem odkrojte čepičku. Řez by měl mít průměr dosahující přibližně dvou třetin dýně – dostatečná velikost usnadní vydlabávání i pozdější vkládání svíčky.
Pozor na to, že při načínání dýně může snadno dojít k úrazu, když tato vzdoruje a nůž se po slupce sklouzne. Vydlabanou dužinu můžete po oddělení části se semeny samozřejmě využít v kuchyni. Při dlabání ponechte stěny dostatečně silné, aby při následném vyřezávání vydržely jistý tlak.
Když je dýně vydlabaná, co nejdřív se pusťte do vlastního vyřezávání. Dýním můžete vtisknout nejrůznější obličeje nebo siluety zvířat, rostlin či ornamenty. Siluety mohou být prázdné a tudíž svítící, nebo naopak plné na prázdném poli kolem nich.
Jednoduchý obličej můžete vyřezávat přímo, ale snáze to jde s předkreslením lihovým fixem. Ten může vést vaše fantazie nebo vystřižená šablona, kterých je na internetu nepřeberné množství ke stažení a vytisknutí, pokud si netroufáte na vlastní.
Vyřezávání vám půjde nejlépe od ruky s tenčími a ostrými noži či maličkými pilkami zlodějkami. Existují i speciální pilky a další nástroje pro takzvaný carving, kdy se vyřezávání nejen z dýní stává uměleckou disciplínou. Při vyřezávání je důležité jediné – nenechte se unést a neodstraňte příliš velké množství materiálu, aby dýně držela bezpečně pohromadě.
Aby zářila co nejdéle
Dříve dýně prosvěcovaly řezavé uhlíky. Dnes je nejoblíbenější svíčka. Dýni však vysušuje a ta rychle ztrácí krásu. Pokud si přejete uchovat ji déle, namočte ji před rozsvícením na několik hodin do vody s kapkou octa.
I po prvním použití ji můžete nechat zregenerovat a zevnitř i zvenku ji ošetřit postříkáním vodou. Přidat do ní lze i kapku vonné silice, například eukalyptové, rozmarýnové, borové či mátové, která působí konzervačně. Stěny můžete potřít i neředěnou silicí pro ještě intenzivnější účinek.
Alternativou je ihned po vydlabání a vyřezání všechny odkryté plochy dýně potřít olejem nebo vazelínou, které brání vysušování. Otázkou je hořlavost těchto materiálů, i když v případě malé svíčky je pravděpodobnost vznícení velmi malá.
Pokud místo svíčky použijete led žárovku, problém je vyřešen, a navíc nedochází z zahřívání dýně, tudíž je vysušována mnohem méně.
Vyřezané dýni každopádně prospívá pobyt na chladném, vlhkém vzduchu. Po vydlabání ji chraňte před sluncem a pokud ji vezmete domů do tepla, počítejte s kratší trvanlivostí.
Krásné i bez vyřezávání
Díky šlechtění se můžete radovat z rozličných dýní, které se liší barvou, velikostí i chutí. A některé dokonce slouží přímo pro dekoraci – jejich dužina je sice jedlá, ale nijak výjimečně chutná. Zato jejich barvy, vzory a tvary z nich činí okouzlující objekty.
Na rozdíl od vyřezávaných dýní mohou být ozdobou velmi trvanlivou. Vyžadují však docela jiné zacházení nežli plody vydlabané a vyřezávané, tedy s porušenou slupkou. Nejdéle vám vydrží v suchu a teple. I okrasnými dýničkami můžete zdobit zahradu, ovšem neměl by je políbit mráz ani déšť. Za slunných dní jim bude dobře i venku, před podzimními plískanicemi je však určitě schovejte domů.
Zdroj: časopis Receptář, prozeny.cz, dezinfekce-betadine.cz