Plynový krb
Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

Pohoda u hořícího krbu? Jde to i bez štípání dříví

Posezení před plápolajícími plameny láká v zimě i v létě. Nemáte možnost vybudovat si klasický krb na dřevo? Skvělou alternativou pro vás bude plynový krb. Nabízí totiž netušené možnosti.

Milujete pohled do zářivých plamenů? Teplo a mihotavé světlo od opravdového ohně nemusí být jen vzdáleným snem. Plynové krby nabízejí velmi příjemnou možnost, jak si zajistit útulný krb téměř do každé domácnosti.

Plynový krb Plynový krb Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

Nenáročný provoz plynového krbu

Jednou z největších výhod plynového krbu je jednoduchý provoz a údržba. Krb uvedete do chodu snadno pomocí dálkového ovladače a během několika vteřin si už jen užíváte jeho hřejivou blízkost. Zahájení provozu lze ovládat i dálkově, například přes chytrý telefon či tablet, nebo nastavit pomocí časovače. Po příchodu z práce nebo z procházky zimní krajinou vás doma bude čekat příjemně vytopená místnost a pohodlné posezení u hořícího krbu. Díky absenci palivového dřeva odpadají starosti s jeho sháněním a zpracováním, stejně jako víření prachu při přikládání polen a nepořádek spojený s čištěním krbu a vynášením popela.

Plynový krb v interiéru zaujme Plynový krb v interiéru zaujme Zdroj: Shutterstock.com / Wilm Ihlenfeld Oproti klasickým krbům nabízejí plynová topidla i možnost nastavení a regulace požadované teploty v místnosti, která se automaticky udržuje. Přestože jsou plynové krby používány spíše jako doplňkový zdroj tepla, dokáží okolí pěkně prohřát. I menší krb o výkonu kolem 7 kW bez námahy vytopí prostor o velikosti až 130 m3. U takového krbu vás hodina provozu vyjde asi na deset korun. V praxi se můžete setkat i se speciálním režimem ECO, který reguluje intenzitu hoření plynu a ušetří vám až 35 % nákladů na topení. Zvolit můžete také plynové krby o vyšším výkonu, odvádět z tělesa krbu teplý vzduch dál potrubím a vyhřívat přilehlé místnosti nebo s doplněním několika radiátorů využít teplovodné vytápění.

O jiskry a mihotavé plameny nepřijdete

Krb bude určitě tvořit výrazný prvek ve vašem interiéru. Vybírejte mezi krby stojícími volně v prostoru nebo u stěny, s rovným, rohovým či třístranným prosklením. Do příček a předělů zase skvěle zapadnou krby s prosklením průhledným. Velmi žádané je antireflexní sklo zabraňující odrážení obrazu ostatního vybavení ve skle krbové vložky. Vnitřní stěny topného tělesa mohou zdobit keramické pláty vzhledem připomínající staré cihlové zdivo, imitující břidlici, šamotové pláty, žebrovanou keramiku i kamení nebo dřevo.

Pohled do plamenů je příjemný Pohled do plamenů je příjemný Zdroj: Shutterstock.com / Michael Warwick Z široké nabídky příslušenství pak doplníte krb třeba o různě barevné kamínky nebo keramická polena do topeniště. Kvalitní krbové vložky s propracovanými hořáky navíc generují plameny, které působí velmi věrohodně. Některé přivádějí plyn do krbu se střídající se intenzitou, navíc se výška plamena dá nastavit. Vytvářejí tak dojem mihotavých plamenů. Iluzi ohně z dřevěných polen pomohou ještě více dokreslit žhnoucí uhlíky simulované třeba LED osvětlením v ohništi. Spolu s generátorem jisker vytvářejí realistický dojem pohledu do skutečného ohně.

Nepotřebujete ani komín

Během hoření ohně v krbu vznikají různé zplodiny, které je nutné odvádět do vyvložkovaného komínu pro odvod spalin. Komín plynového krbu musí mít dva izolované průduchy, jeden na odvod spalin, druhý na přívod vzduchu pro hoření (koaxiální odkouření). Pro instalaci plynového krbu však není vždy potřeba komín, v některých případech je možné spaliny odvádět venkovní stěnou do volného ovzduší. Tato možnost je však omezená, rozhoduje výkon topidla i vzdálenost vyústění odtahu spalin oproti sousedním budovám, zanedbat nelze ani vzdálenost od země, oken i dveří v budově apod. Přesto se dají plynové krby instalovat bez potíží i do bytů či domů bez komínů.

Plynový krb je přijatelným řešením pro ty, kdo touží po příjemném pocitu z blízkosti otevřeného ohně, ale krb na dřevo pro ně není vhodný.

Akční letáky