obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokládáme drenáž

Zemina potřebuje nejen vláhu a slunce, měla by být zároveň lehce propustná a zároveň zadržovat dostatek vody pro svoji potřebu. Různé druhy půdy mají různou schopnost zadržovat protékající vodu.

Pokládáme drenáž

Část vody zůstane v pórech, tedy v prostoru mezi jednotlivými částicemi půdy. Hlavním zdrojem vody pro rostliny je kapilární voda, která se lne k povrchu každé částice půdy. Suché půdy, to jsou převážně půdy písčité a kamenité, mají velké póry, které vodu rychle propouštějí. Protože jsou tyto půdy tvořeny menším množstvím větších částic, rychleji vysychají. Takovou situaci lze řešit častým zaléváním, přidáním organického materiálu do půdy nebo pěticentimetrovou nastýlkou organického materiálu.

Naopak mokré půdy mají schopnost zadržet hodně vody. Póry mezi jednotlivými částicemi jsou nepatrné, takže voda mezi nimi vydrží a půda zůstává dlouho vlhká. Taková situace se nazývá jako špatná propustnost půdy.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přemokřená půda není pro rostliny dobrá, protože jejich kořeny zůstávají prakticky stále ve vodě a začínají uhnívat. To žádné rostlině neprospívá.

Jediným opravdu účinným řešením problému s přemokřenou půdou je instalace drenážního systému pod trávník nebo pod obdělávanou půdu I když je to zpočátku narušení terénu, systém dokáže dobře pracovat až padesát let.

Jednotlivé kroky pokládky drenáže:

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Akční letáky