Kousek přírody v bytě je vhodným doplňkem, ať už je vaše bydlení v jakémkoli stylu. Rostliny sluší rustikálně zařízeným domům, romantickým pokojům i minimalisticky laděným bytům. Neodpírejte si jejich společnost ani v ložnici a obklopte se během spánku zelení.

Mají hlavně estetickou funkci

Že rostliny do ložnice nepatří, protože vám ubírají kyslík? Zelený společník vás v noci neudusí, není třeba se bát. Je pravda, že rostliny ze svého okolí přijímají nejrůznější plyny, při jejich látkové výměně hrají klíčovou roli hlavně oxid uhličitý a kyslík. V objemech, se kterými rostliny pracují jsou však změny v celkovém poměru těchto plynů velmi nepatrné. Záleží samozřejmě na množství rostlin, mít doma větší množství rozmanitých pokojovek určitě ovzduší bytu prospívá. Přehnaná je však představa, že rostliny odfiltrují z vašeho okolí veškeré škodlivé látky. Různé další plyny a škodliviny sice rostliny zachytávají, ale jedná se o pasivní proces, který rozhodně nezlikviduje nijak výrazná množství nepříjemných látek. Pravidelné větrání je v tomto ohledu daleko účinnější. Pokojové rostliny ale zvyšují vlhkost vzduchu v místnostech, což je přínosem zejména v suchých bytech. Na jejich listech se zachytává prach a snižuje se tak prašnost v místnostech. Některé druhy uvolňují do vzduchu vonné silice, které mohou například odpuzovat hmyz nebo působit antibakteriálně. Jinak plní rostliny v prostředí bytu nebo kanceláře hlavně estetickou funkci.

Do ložnice jemnější barvy i tvary

Správně zvolená rostlina v zóně spánku zlepšuje kvalitu nočního odpočinku. Rostliny zvyšují útulnost prostředí a lidé se v přítomnosti rostlin lépe cítí. Zelená barva působí uklidňujícím dojmem, zeleň navodí pocit pohody a pozitivní nálady. To vše je pro spokojený spánek důležité. Volte proto raději rostliny ve světlejších odstínech zelené, nejlépe s drobnými nebo jemně tvarovanými listy. Pokud dáváte přednost kvetoucím druhům, vyhněte se příliš aromatickým květinám s intenzivní vůní, která by vám po čase mohla vadit.

  • Zelenec (Chlorophytum) nebo voděnka (Tradescantia) jsou velmi nenáročné na péči a přispívají k čistotě vzduchu. Zajímavé zbarvení jejich listů oživí každý interiér.
  • Pokud vám nevadí výraznější tvary, usaďte si do ložnice rostlinu aloe pravá (Aloe vera). Rostlina obsahuje řadu ceněných látek a má mnoho prokazatelných léčivých účinků.
  • K nejčastěji pěstovaným pokojovkám rozmanitých tvarů patří dračince (Dracaena), stálicí je i šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum). Skromná popínavá rostlina zastane svůj díl práce jak při zkrášlení pokoje, tak při péči o kvalitu vzduchu.
  • Do minimalisticky laděných interiérů se hodí tchýnin jazyk čili tenura (Sansevieria), který opět přichází do módy. Jen pozor na jeho ostré listy.
  • Lopatkovec (Spathiphyllum) působí nenápadně, ale velmi hezky kvete a přitom nevoní nijak výrazně ani rušivě. Nevadí mu ani pobyt v tmavším koutě a nevyžaduje přehnanou péči.
  • Hodně chlupaté listy má africká fialka (Saintpaulia ionatha) a proto pohltí větší množství prachu.
  • Z kvetoucích rostlin jsou do ložnice vhodné i bramboříky (Cyclamen), které by podle pověry měly zahnat špatné sny.
  • Do ložnice se hodí též levandule (Lavandula), která lidem voní příjemně, uklidňuje a pomáhá relaxovat a zároveň pomáhá odehnat obtížný hmyz.