Být obklopeni zelení má nesmírné výhody
Zdroj: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Tyto pokojovky přeneste do ložnice, jsou to čističky vzduchu a budete lépe spát

Dlouho zažitá představa, že rostliny do ložnice nepatří, je již přežitkem. Influenceři na sociálních sítích naopak ukazují, jak krásná může být kombinace postele a pokojové rostliny. Jakou zvolit, aby vás nerušila a podpořila spánek?

Být obklopeni zelení má nesmírné výhody. Studie z Kansas State University ukázala, že pacienti po operaci, kteří měli ve svém pokoji rostliny, měli prokazatelně nižší krevní tlak a svou bolest a úzkost hodnotili pozitivněji, než jejich kolegové. Některé druhy pokojových rostlin mají navíc absorbovat toxiny a produkovat více kyslíku. (Zdroj: www.startsleeping.org)

1) Jasmín

Pravý jasmín můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu. Pravý jasmín můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu. Zdroj: giulianax / Shutterstock.com I když se říká, že vonné rostliny nemají v ložnici co dělat, nadšenci do vonných esencí možná ocení sladkou vůni jasmínu. Studie ukazují, že vůně drobných bílých kvítků pomáhá snížit úzkost a zlepšuje kvalitu spánku. Rostlinku jasmínu pravého (Jasminum officinale) můžete umístit na parapet a během období květu jej pravidelně zalévejte. Pokud nekvete, můžete nechat půdu mírně vysušenou.

Tchýnin jazyk je opět v módě Tchýnin jazyk je opět v módě Zdroj: Myimagine / Shutterstock.com

2) Tchynin jazyk

Tato „hadí rostlina" je přírodní čističkou vzduchu. Tenura (Sansevieria) dokáže odstraňovat různé škodliviny ze vzduchu jako xylen, trichlorethylen, toluen, benzen a formaldehyd. Navíc prý ve vysoké koncentraci produkuje kyslík lépe, než její jiní zelení příbuzní.

Už ve středověku se kozlík používal jako pomoc při nespavosti Už ve středověku se kozlík používal jako pomoc při nespavosti Zdroj: Lipatova Maryna / Shutterstock.com

3) Kozlík lékařský

Tato rostlina sice nepatří mezi běžné pokojové rostliny, snadno ji však natrháte na louce. Už ve středověku se používala jako pomoc při nespavosti a bylo prokázáno, že vůně kozlíku lékařského (Valeriana officinalis) uklidňuje a zlepšuje kvalitu spánku. Bylinka je však náročná na sluneční svit, proto ji pěstujte na okenním parapetu.

Výzkum NASA zjistil, že toulcovka nejen čistí vzduch, ale také zvyšuje vlhkost v místnosti až o 5 % Výzkum NASA zjistil, že toulcovka nejen čistí vzduch, ale také zvyšuje vlhkost v místnosti až o 5 % Zdroj: Sardo Michael / Shutterstock.com

4) Toulcovka

Tuto pokojovku studovala dokonce NASA. Výzkum zjistil, že nejen čistí vzduch, ale také zvyšuje vlhkost v místnosti až o 5 %. Podle Apartment Therapy je nízká vlhkost v místnosti důvodem k nachlazení a respiračních problémů. Toulcovka (Spathiphyllum), známá někdy též jako lopatkovec, tedy nabízí nejen estetický, ale také prokazatelný zdravotní benefit.

Pokud chcete svou ložnici oživit, zvolte ďáblův břečťan Pokud chcete svou ložnici oživit, zvolte ďáblův břečťan Zdroj: Wirestock Creators / Shutterstock.com

5) Ďáblův břečťan

Pokud chcete svou ložnici oživit, zvolte popínavou rostlinu šplhavnici zlatou (Epipremnum aureum), známou též jako potos. V koši zavěšeném na stropě bude dokonalým designovým prvkem. Stejně jako tchynin jazyk čistí vzduch a je nenáročná na údržbu. Stačí ji zalít jednou týdně a roste i v polostínu. (Zdroj: www.dreams.co)

Akční letáky