Elegantní, majestátní druh fikusu s výrazným žilkováním na sebe strhne pozornost, kamkoliv ho umístíte.
Zdroj: profimedia.cz

Pokojovky, co snižují v bytě prašnost: Ušetří vám práci s úklidem a čistí vzduch

Stírání prachu na každé poličce doma není až tak moc příjemná činnost. Jsou mnohem lepší a zábavnější radovánky, to mi dáte jistě za pravdu. Ovšem stále platí, že čistota je půl zdraví. Vezměte si domů pomocníky, a nemusí to být jen slečna či paní na úklid. Snadno vám částečně pomohou i pokojovky, které likvidují prach.

Jak zařídit, aby bylo prostředí vašeho domova o něco zdravější? Co vsadit na přírodní čističky vzduchu, které jsou nejen krásné, ale také nenáročné na pěstování? Potěší vaše oko a zároveň pročistí vzduch! Poradíme vám, jaké rostliny si pořídit.

Listy některých květin absorbují prach

Mít domácnost bez prachu je obzvláště důležité, protože prašné prostředí vám i vašim dětem může způsobit řadu zdravotních problémů, včetně astmatických záchvatů, podráždění očí a kašle. Podle výzkumu NASA vám mohou pomoci tuto situaci řešit některé pokojové rostliny, protože dokážou snížit množství prachu ve vašem bytě až o 20 procent. A nejen to! Kromě toho vám podstatně zvýší celkovou kvalitu vzduchu, a to díky jejich šikovným listům.

Pěstovat břečťan je naprosto jednoduché. Je to nejen výborný sběrač prachu, ale dokonale pročistí i vzduch. Pěstovat břečťan je naprosto jednoduché. Je to nejen výborný sběrač prachu, ale dokonale pročistí i vzduch. Zdroj: profimedia.cz

Listy určitých rostlin totiž mají schopnost zachytit prachové částice ze vzduchu tím, že je zachytí na svém povrchu. Výzkumy podaly ověřené důkazy, že rostliny, které mají listy vrásčité, chlupaté či hutné, odstraňují více prachu než rostliny s těmi hladkými. Neznamená to však, že i ony nemají nějaké čistící schopnosti.

Dejte péči květinám, které vás zbaví části prachu

Ale pozor! Nedomnívejte se, že rostliny prach recyklují. Takový zázrak neexistuje. Když pomohou květiny s prachem vám, nezbývá nic jiného, než abyste květinám od pohlceného prachu zase pomohli vy. A jak to udělat, aby to mělo smysl? Určitě prach z pokojových květin nesfoukávejte, použijte hadřík z mikrovlákna a z každého listu ho pěkně pečlivě setřete. Popřípadě vezměte květinu ven či na balkón a prachu jí zbavte tam.

Anglický břečťan

Pěstovat břečťan je naprosto jednoduché. Je to nejen výborný sběrač prachu, ale dokonale pročistí i vzduch. Mezi jeho další vlastnosti patří to, že dokáže absorbovat vlhkost z okolního vzduchu, takže se dokonale hodí ke snížení rizika plísní. Kromě toho umí tato pokojovka skvěle odstraňovat formaldehyd a benzen ze vzduchu. Nejlépe se mu bude dařit na světlém místě. Během roku vyžaduje pokojovou teplotu, v zimě dává přednost chladnějšímu, ale ne mrazivému stanovišti. Dejte ho na místo, kam nedopadá přímé sluneční světlo. Zalévejte ho každých pět až sedm dní, aby jeho půda byla trvale vlhká, jen ne přelitá.

Fikus Lyrata

Elegantní, majestátní druh fikusu s výrazným žilkováním na sebe strhne pozornost, kamkoliv ho umístíte. Často je považován za jednu z nejlepších rostlin na čištění vzduchu v interiéru. Mnohé výzkumy ukazují, že kaučukovníky jsou účinné při snižování plísní a bakterií ze vzduchu až o 60 procent. Jejich velké listy jsou prostě perfektním povrchem pro likvidaci prachu. Fikusům se daří na světlém místě a snesou i jasné sluneční světlo. Dopřejte této květině zálivku jednou do týdne a nechte vždy půdu dostatečně vyschnout. Určitě vám bude prospívat v teplejším prostředí a během zimy by teplota neměla klesnout pod 19 °C. K dobrému růstu jim prospívá vlhký vzduch, takže je často roste. Květině nevyhovuje moc časté přesazování.

Zelenec nese na svých převislých stoncích drobné bílé květy, později vyhání mladé rostlinky. Zelenec nese na svých převislých stoncích drobné bílé květy, později vyhání mladé rostlinky. Zdroj: profimedia.cz

Zelenec

Klasická rostlina, kterou známe z okenních parapetů škol a úřadů, je jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Roste skoro sama a bohatě se rozrůstá. Dokáže se přizpůsobit téměř jakýmkoli podmínkám. Zelenec nese na svých převislých stoncích drobné bílé květy, později vyhání mladé rostlinky. Tato pokojovka je velice dobře známá svou výbavou pro čištění a odstraňování nadbytečné vlhkosti vzduchu. Během pouhých dvou dnů dokáže odstranit přibližně 90 procent toxinů v místnosti. Udržujte ji na světlém místě a pečujte o její půdu tak, aby byla stále mírně vlhká.

Zdroje: www.express.co.uk, www.balkonovekvetiny.cz, www.goodhousekeeping.com

Akční letáky