Rostliny jsou vždy příjemným oživením každého interiéru. Zpravidla ke svému růstu vyžadují jednu z důležitých podmínek a tím je dostatek světla. Pokud si však chcete květinou ozdobit i stinná místa a nejste zrovna milovníci umělých květin, nezoufejte! Stačí si vybrat takové pokojové rostliny, které sníženou dávku světla klidně oželí.
Chcete znát tipy na rostliny, které nevyžadují moc světla? Podívejte se na následující video:
Kalátea (calathea)
Domovinou této rostliny jsou deštné pralesy, kde roste jako hustý podrost ve stínu vysokých stromů. Jedná se o keříkovitou rostlinu s jednoduchými stonky, na nichž rostou poměrně široké listy v nejrůznějších kresbách. Jednotlivé druhy se od sebe odlišují právě vzorováním listů, některé jsou bílé, jiné žluté, některé až do růžova.
Tvar zelených listů bývá úzký a zvlněný. Calathea sice moc nepotřebuje světlo a slunce, ale protože ji vyhovuje zvýšená vlhkost vzduchu a půdy, měli byste rostlinu častěji rosit. Slunečních paprsků ji raději ušetřete, díky jejich vlivu by vybledla barva listů, které by se dokonce i zmenšily.
Aloe vera
Tato pokojovka patří mezi oblíbené domácí rostliny hned z několika důvodů. Jedná se o sukulent, a tak nevyžaduje nijak náročnou péči a zálivku, jen občasnou. Může ji snadno pěstovat každý začátečník. Bude se jí dařit na tmavších místech, kde by jiné pokojovky nepřežily, a navíc se jedná o léčivku, kterou můžete využít i k péči o svou pokožku, na rány, ekzémy a popáleniny.
Pro pěstování aloe vera budete potřebovat propustnou a lehkou zeminu s příměsí písku. Občas přidejte do půdy trochu minerálního hnojiva, ale pokud chcete aloe využívat jako léčivku, využívejte jen ta přírodní. Pořídit si můžete již vzrostlou rostlinu, ale stejně tak si ji lze jednoduše vypěstovat ze semen či řízků. Aloe každý rok přesaďte a určitě nezapomeňte ani na drenážní vrstvu keramzitu či kamínků.
Kulkas zamiolistý
Zamiokulas, jak se také tato rostlina často nazývá, je nenáročná rostlina, která má takový odlesk, že často vypadá jako umělá. Často bývá řazen mezi sukulenty a není náročný na světlo, ani na vláhu. Se zálivkou je to jako v předchozím případě, stačí jen pomálu a občas, rostlina si udrží vláhu ve své hlíze i listech.
Kulkas zamiolistý často dorůstá až do výšky 80 cm. Jestliže ho chcete podpořit v dobrém růstu a zdravém vývoji, dopřejte mu také občas nějakou tu živinu navíc ve formě odpovídajícího hnojiva.
Zdroje: www.zena-in-cz, www.living.iprima.cz, www.veselebydleni.cz