Cykasy ocení chlad v zimním období.
Zdroj: Profimedia

Pokojovky do chladných místností. Tyto vydrží i velikou zimu

I když jsou pokojové rostliny takové, které by u nás zimu venku nepřežily, neznamená to, že musí mít teploty okolo dvaceti stupňů po celý rok. Mnohé z běžných pokojovek bez problémů zvládnou pobyt v chladnější místnosti, chodbě či zimní zahradě. I sukulenty či palmy jsou ze zemí původu zvyklé na zimu a na chladnější část roku. 

Zdroje: www.conserve-energy-future.combydleni.instory.cz

Zimu ocení i kulkas

Na první pohled tak nevypadá, ale kulkas zamiolistý je sukulent, který je doma v Keni, Jižní Africe či na Madagaskaru. Kulkas zvládá skvěle i chlad, sucho a slabé osvětlení. Pamatujte, že v chladnějších podmínkách bude většina rostlin vyžadovat pouze mírnou a ne příliš častou zálivku. Stejně tak kulkas, který zalévejte jen velmi opatrně.

Kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia) Kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia) Zdroj: profimedia.cz

Pokojovka do zimní chodby

Tlustice nemají s chladnými místnostmi žádný problém a dokáží v takových podmínkách přežít dlouhou dobu bez vody. Proschlou zeminu má tlustice ráda a vodu potřebuje jen po troškách. Jejím domovem je také Jižní Afrika, a proto je zvyklá i na opravdu nízké teploty. I když nepotřebuje přímé světlo, rozhodně nepatří do stínu.

Léčivé účinky tlustice můžete vyzkoušet při vzniku aftů a oparů. Tlustice má v zimě raději chladnější chodbu. Zdroj: Andrey_Nikitin / Shutterstock.com

Cykas japonský má rád chladno

Cykas japonský je rostlina pocházející z jižního Japonska. I tam musí zvládnout poměrně hodně rozdílné teploty i chlad. Je to právě ten druh rostlin, který pravděpodobně přežil dinosaury a dokáže růst neuvěřitelně dlouho a také opravdu pomalu. Rostlina je někdy nesprávně označována jak ságová palma.

pohled na cykas shora Cykas japonský (Cycas revoluta) Zdroj: Shutterstock.com / Daimond Shutter

Kapradiny jako pokojovky

Studenou místnost ocení i zástupci kapradin. Většina kapradin nezvládá dobře teplo, a proto se jim bude v mírně temperované místnosti dobře dařit.

Brambořík je zimní pokojovka

Do chladných místností se také hodí brambořík, i když ten vlastně není pokojovkou. Klidně by mohl růst v zahradě. Pokud jej máte doma, abyste si užili jeho krásného kvetení, pak právě chladná místnost je ideální. Aklimatizujte brambořík pomalu. Nemá rád rychlé změny, ale patří k rostlinám, jež preferují vlhko. Dejte si pozor, abyste na něj mezi ostatními chladnomilnými pokojovkami nezapomněli.

Víte, jak správně pěstovat bramboříky? Víte, jak správně pěstovat bramboříky? Zdroj: Profimedia

Vánočnímu kaktusu zima v pokoji prospívá

Také vánoční kaktus je dobře známý tím, že se mu vede v nižších než typicky pokojových teplotách lépe. Jde o rostlinu, jejíž nádherné květy nás mají potěšit především během svátků, nicméně teplé místnosti vánočnímu kaktusu vůbec nedělají dobře.

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) Zdroj: profimedia.cz

Akční letáky