Podívejte se na celou sadu triků, které vám pomohou s pěstováním pokojovek. Vyzkoušejte 20 nápadů, které vám představí videopříspěvek z kanálu Sheffield Made Plants:
Vybírejte mezi květináči
Rozdíl je i v květináčích. Není jen v designu a barvě, ale jde především o materiál. Má se za to, že skutečně lepší jsou květináče hliněné a terakotové bez glazury. Rostlina pak může lépe dýchat, terakota navíc ochlazuje vše, co je uvnitř, takže rosliny méně trpí v létě a zdá se, že dokáží i lépe hospodařit s vodou.
Dírky jsou zásadní
Důležité je také, aby měl květináč odtokovou dírku. Můžete směle pěstovat i v nádobě bez odtoku, ale v tom případě je nutné mít velmi dobře zvládnuté zavlažování a ideálně pěstovat rostliny, kde není nutná častá zálivka, jako jsou sukulenty a podobně.
Dírka však nemusí být jen dole uprostřed. Máte-li rostlinu a máte pěstební plastovou nádobu bez dírky, vytvořte dírky po stranách a několik centimetrů nade dnem. Vznikne tím vnitřní miska, která může rostlině zadržet větší množství vláhy. Pamatujte však, že rostlinu nesmíte zasadit tak hluboko, aby kořeny ležely v této spodní části. V takovém květináči se daří dobře papyrům, kapradinám nebo potosům, ale i dalším na vláhu náročným květinám.
Hydroponie pro začátečníky
Pokud začínáte s pěstováním a víte, že největší problém budete mít se zaléváním rostlin, zvažte rovnou hydroponické pěstování. Pak není třeba dírka a pěstovat můžete v krásných glazovaných, skleněných nebo plastových nádobách, které jinak slouží jako krytka pro květináč. Budete až překvapeni, které všechny rostliny dokážou žít velmi dobře jen z vody bez toho, aby hnily nebo strádaly. Nejde jen o šplhavici, která se nesprávně označuje jako potos, ale také tchyniny jazyky, fíkusy, tlustice, zamiokulkas nebo opravdický potos.
Skořice jako fungicid
Jaké další triky je dobré mít v rukávu? Nemáte-li stimulátor růstu a fungicid, poprašte poraněnou, rozdělenou nebo přesazovanou rostlinu mletou skořicí. Ta funguje stejně a dokáže ochránit řez před zahníváním.
Domácí hnojiva
Neméně zajímavá jsou také domácí hnojiva, respektive používání běžných domácích prostředků k obohacování půdy. Může jít o zbytky čaje, kávy, vaječné skořápky, ale také například mléko.
Některá hnojiva se používají také v rozstřikovači na list. Tímto způsobem lze použít například zvětralé pivo. Než jej nalijete do rozprašovače, rozřeďte pivo vodou v poměru 1:3 a až poté aplikujte na list nebo roztokem zalévejte.
Proč dávat do květináče košíček na muffiny?
Pěstiteli pokojových rostlin se hodí například na přikrytí odtokové dírky při přesazování. Nemáte-li drť, střep ze starého květináče nebo jiný vhodný materiál na dno, pak papír ale také textil mohou jednoduše pomoci.
Papírový košíček zabrání vyplavování zeminy, vodu bude pomalu propouštět tak, jak rostlina potřebuje. Je to pomůcka ideální především pro přesazování velmi mladých sazenic, u nichž jinak hrozí přemokření.
Zdroje: familyhandyman.com, adbz.cz