Pokojovky jsou skvělým doplňkem interiérů, které nás dokážou alespoň trochu spojit s přírodou. Nezbytnou součástí domova by měly být hlavně u těch, kteří žijí ve městě. Tam je totiž spojení s přírodou nejmenší a zároveň pokojové rostliny efektivně čistí vzduch od prachu a všelijakých chemikálií. Mimo to mají podle studie zveřejněné v časopise Journal of physiological anthropology rovněž pozitivní účinky na lidskou psychiku.

Z videa na YouTube, na kanálu Žijeme minimalismem se můžete dozvědět několik užitečných rad ohledně swapování rostlin:

Zdroj: Youtube

Zvýšení produktivity zelení

Nedokážete se při práci nebo studiu pořádně soustředit? Rozmístěte si v pracovně několik pokojových rostlin a sami uvidíte, jak se vám hned bude lépe pracovat či studovat. Tento efekt rostlin prokázali vědci ve studii z roku 2019. Díky čistšímu vzduchu se vám totiž zlepší koncentrace a zvýší produktivita i kreativita. Jakmile se podíváte na své zdravé a krásně kvetoucí rostliny, úsměv na tváři jistě neskryjete!

Správný výběr pokojovek

Abyste z pokojovek čerpali jen to dobré, měli byste se zaměřit na pěstování rostlin se zakulacenými listy, které mají například fíkusy nebo potosy. Naopak rostliny s úzkými a ostrými listy mohou v člověku stres akorát vyvolat. O své pokojovky byste se také měli správně starat, aby se jim stále vedlo. Přece jen zdravá rostlina v nás vyvolá hřejivý pocit u srdce než uschlá a chátrající.

Pozitivní účinky zahradničení

Kromě vizuálního potěšení v nás může vyvolávat kladné reakce také samotné opečovávání. Zalévání, přesazování a další práce spojené s rostlinami účinně snižují hladinu stresu, kortizolu, krevního tlaku a srdeční frekvence. Zároveň se během těchto běžných činností uvolníte a zklidníte dech i mysl.

Vůně navozující dobrou náladu

Blahodárné účinky na lidskou psychiku má rovněž vůně rostlin. Vhodné je proto pěstovat šantu citronovou, meduňku, mateřídoušku, mátu nebo levanduli. Díky nim si můžete užívat přírodní aromaterapii, která rozhodně nemá chybu. S takovými rostlinami se budete cítit opravdu skvěle a ještě vám k tomu krásně provoní celý interiér.

Zelenec jako jasná volba

Problémů s pokojovými rostlinami může být spousta, od zapomínání zalévat až po domácí mazlíčky. Přesto byste se neměli nechat odradit a pokojovky s radostí pěstovat! Skvělou volbou pro začátečníky je zelenec chocholatý, který není toxický a ani na péči náročný. Perfektně čistí vzduch a na pohled je překrásný.

Související články

Zdroje: homeincube.cz, ceskestavby.cz, prima-receptar.cz