Spousta pokojových rostlin ale není jen pro parádu. Vědci totiž zjistili, že většina z nich funguje jako čistička vzduchu. Zbavuje vaše domácí „klima“ škodlivých látek jako je například formaldehyd, který se uvolňuje z nábytku, čalounění nebo syntetických stavebních materiálů.

Některé „zelené krásky“ si poradí i s toluenem. Tato látka bývá součástí různých nátěrů, lepidel a čisticích prostředků. Pokud tedy chcete, aby u vás doma nebylo takové toxické prostředí, je malá zahrádka v květináči skvělým řešením. Pokud hledáte kytky, které čistí vzduch, ale nevyžadují přílišnou péči, tady je osm z nich:

Autorka videa Dany Hipie vám dá tip na nenáročné pokojové rostliny. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Fíkus lyrový

Latinsky ho najdete pod názvem Ficus lyrata. Rostlinka pochází z jihovýchodní Asie, takže má ráda slunné stanoviště. Už na první pohled vás zaujme velkými listy se zajímavým žilkováním.

Její předností je fakt, že zvlhčuje vzduch, což oceníte hlavně v zimních měsících, kdy bývá přetopeno. Se zálivkou to nemusíte přehánět a prakticky ji poskytněte v momentě, jen kdy svrchní vrstva půdy proschne. Fíkus má nejraději vlažnou vodu!

Aloe vera (pravá)

Nepatří mezi prvoplánové krásky, ale je extrémně užitečná. Podle vědeckých výzkumů uvolňuje v noci kyslík. Proto je vhodná coby pokojovka do ložnice, kde podpoří váš spánek. Jinak je o ní známo, že čistí vzduch od benzenu a formaldehydu.

Za tuto těžkou práci nečeká ani zvláštní odměnu. Stačí jí, když ji dáte na slunné stanoviště a jednou za dva týdny zalijete. Jakou má ještě výhodu: Listy aloe vera obsahují léčivý gel, který pomáhá při spáleninách a popáleninách od slunce.

Monstera skvostná

Hned na první pohled vám musí být jasné, že není odtud… Tato tropická kráska, která zdobí lesy Střední Ameriky, včetně Panamy a jižního Mexika, dodá vašemu domovu zvláštní šmrnc. Monstera výborně čistí a zvlhčuje vzduch.

Přestože miluje slunné stanoviště, přežije i v pošmournějších částech místnosti. Většinou bývá rozložitější, proto je ideální do tmavších rohů pokoje. A teď dobrá zpráva: Zálivku požaduje jen jednou týdně!

Kulkas zamiolistý

Pokud něco přežije v „open space“ prostorech, tedy jedné velké sdílené kanceláři, je to tato rostlinka! Proto neváhejte a dopřejte si jí i do své domácnosti. Pokojovka má krásné lesklé zelené listy a vydrží bez vody až čtyři měsíce, což je skoro rekord.

Jediná její nevýhoda je, že je toxická pro lidi i domácí zvířata. Proto pokud máte doma malé děti nebo třeba kočky, raději si vyberte jinou zeleň.

Pupovice

Tento sukulent připomínající rozvitý květ pochází z Mexika. Ale našli byste ho i ve volné přírodě třeba v Jižní Americe nebo USA. Pupovice se dá pěstovat na skalkách, suchých zídkách, ale i v nádobách u vás doma.

Připravte se, že jde o solitéra, který si žije svým vlastním životem. Jediné, co ho může ohrozit, je průvan. Proto ho umístěte někam, kde moc nefouká. Pupovice miluje světlé místo a zálivku vyžaduje, až když je „na suchu“.

Toulcovka

Říká se jí také lopatkovec a pochází z jižní Ameriky. Podle výzkumů NASA jde o jednu z nejlepších čističek vzduchu. Dokáže neutralizovat benzen, formaldehyd, trichlorethylen, xylen, toluen, amoniak nebo oxid uhelnatý. Proto neváhejte a pořiďte si je do své ložnice, obýváku nebo pracovny.

Zvlhčuje vzduch a zlepšuje jeho kvalitu o 60 %. Navíc jde o pěknou dekorativní rostlinku, která vás občas překvapí bílými „liliovými“ květy. Toulcovka vám odpustí stín, zapomenutou zálivku nebo dokonce přelití. Každopádně, když jí ale budete chtít osvěžit, nezapomeňte použít odstátou vodu. Kohoutkovou nesnáší.

Šplhavnice

Má krásné zářivé listy a roste jako z vody. Popravdě, nic zvláštního nepotřebuje. Přežije v klasickém substrátu, jenom musíte dát pozor, abyste ji zbytečně nepřelévali. Mohla by uhnít, zežloutnout a opadat.

Jinak tato rostlinka miluje světlo, ale přežije i v tmavém koutku. Je popínavá, tak ji může využít i k ozdobení místnosti. Výborně čistí vzduch!

Tchynin jazyk

Je přizpůsobivý a poroste prakticky kdekoliv. Jediné, na co si v případě této rostlinky dejte pozor, je přemisťování a přelití. Pokud se rozhodnete rostlinku přestěhovat ze stínu na slunce, nemusí to zrovna dobře snášet.

Proto ji dopřejte pozvolnou aklimatizaci. Rostlinka vyžaduje jen mírnou zálivku a když zapomenete, nic strašného se nestane. Tchynin jazyk je odolný a hodí se do moderních interiérů.

Související články

Zdroje: www.gardners-eshop.cz, www.hornbach.cz