Při pěstování pokojových rostlin je důležité dbát na jejich potřeby. Některé vyžadují častější zálivku, jiným zase vyhovují dny sucha. Pokud na rostliny zapomenete nebo je naopak příliš zalijete, může to mít katastrofický dopad na celý kořenový systém. V takových případech je dobré znát geniální trik s toaletním papírem, který rostlinu zachrání před zahynutím.
Ve videu na YouTube, na kanálu Swedish Plantguys můžete vidět, jak nejlépe zachránit přelitou rostlinu pomocí toaletního papíru a novin:
Jednejte rychle
Pokud rostlinu budete zalévat příliš, začnou její listy žloutnout a kořeny hnít. V takové situaci je zásadní rychlé jednání než dojde k nevratným škodám. Přelitou zeminu je nutné vyndat z květináče, nejlépe na slunce a s proudícím čerstvým vzduchem.
O přebytečnou vodu se pak postará toaletní papír, který vodu nasákne. Kousky toaleťáku měňte do té doby, dokud budou stále sát. Jakmile se zemina dostatečně vysuší, vraťte ji zpět do květináče.
Prevence před přelitím
Stává se vám často, že rostlinu přelijete? Vyzkoušejte jednoduchý trik, který vám rostlinu ochrání před rizikem poškození. Po běžné zálivce vložte do květináče pár kousků toaletního papíru, které přebytečnou vlhkost vstřebají. Jakmile se nasáknou, stačí je vyhodit a rostlině nebude nic hrozit.
Pozor na mokré listy
Během zalévání sukulentů a kaktusů si musíte dávat obzvlášť velký pozor. Nejenže nemají rády příliš mnoho vody, ale také ji nesnáší na svých listech. Pokud se vám stane, že listy namokříte, kouskem toaletního papíru je snadno osušte. U orchidejí by se zase voda neměla dostat k srdíčkám. I v tomto případě toaletní papír pomůže.
Trik s citronem
Čtverečky toaletního papíru můžete použít také při otírání listů, díky čemuž je zbavíte nahromaděného prachu. Pokud je předtím ještě pokapete zředěnou, čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, dodáte rostlinám potřebné živiny. Jedním úkonem lze tak ošetřit rostliny hned ze dvou pádných důvodů.
Domácího hnojivo
Mimo vstřebávání přebytečné vody toaletním papírem fantasticky využijete i zbylou ruličku. Ta skvěle poslouží třeba při přípravě domácího hnojiva. Použité čajové lístky spařte ve vodě a poté je vyskládejte na rozstříhanou ruličku. Jakmile budou lístky suché, rozmixujte je spolu s ruličkou a vaječnými skořápkami. Hotové hnojivo nasypte okolo rostliny a jemně zapracujte do zeminy.
Zdroje: primanapady.cz, chalupari-zahradkari.cz, higarden.cz