Robotický vysavač
Zdroj: Shutterstock.com / Syda Productions

Pomocníci pro snadný úklid: Využijte moderní materiály i technologie

Jak doma udržet pořádek a přitom nepadnout vysílením? Úklid vám urychlí a usnadní různé vychytávky, díky kterým zvládnete tuto většinou spíše neoblíbenou činnost hravě a bez potíží.

Krásně naklizený domov bez poskvrnky je snem každé hospodyňky. Na pravidelný úklid však často chybí čas i energie a tak se před námi úkoly kupí. Vysát, vytřít, odstranit prach, vyleštit koupelnu i okna či sporák vám pak zabere klidně celý víkend. Dobu strávenou smýčením lze zkrátit na minimum a získat více času na rodinu anebo koníčky. Stačí si úklid usnadnit s pomocníky, kteří jsou pro tuto činnost přímo stvořeni.

Využijte moderní materiály

Troubu čistěte jemným hadříkem. I na čištění trouby zvolte raději měkčí materiály Zdroj: Shutterstock.com / Iurii Stepanov

Houbička a hadřík patří do základní výzbroje každého, kdo se potýká s úklidem domácnosti. Přitom nesprávně zvolený materiál nadělá víc škody než užitku. Drsná strana houbičky zanechá škrábance na málo odolném povrchu a chloupky z hadříku úplně znehodnotí veškerou snahu o bezchybné vyleštění nábytku či kachlíků. Utěrky z mikrovlákna (tzv. švédské utěrky) jsou při uklízení hotový poklad. Snadno zachytí nečistoty, čistí dobře a spolehlivě. Přitom vám budou sloužit roky, stačí je vyprat a jsou znovu připraveny k použití.

Pomocníci při úklidu Oblíbené jsou tzv. švédské utěrky. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na nádobí a citlivé povrchy nejen v kuchyni vyzkoušejte speciální čistící houbičky, zbavíte se díky nim zaschlé špíny i mastnoty, ale přitom nepoškrábete žádný povrch. Např. je-li hrubá strana houbičky tvořena PUR aktivním materiálem, špínu nejprve naruší a následně ji hravě odstraní, ale přitom neponičí choulostivé povrchy jako jsou sklokeramické desky, teflon apod. Pro čištění většiny skvrn a šmouh je výborná také melaminová čistící houbička. Poradí si i s dětskou malůvku vytvořenou fixem na zdi nebo nábytku, odstraní šmouhy od tmavých podrážek z podlahy, zvládnete s ní také nečistotou na plastu, autech apod. A to vše bez čistícího prostředku.

Natřete to nepořádku

Mop usnadní práci s vytíráním Mop usnadní práci s vytíráním Zdroj: Vileda / Foto

Doby, kdy jste vyzbrojeni smetákem s omotaným hadrem rozmazávali špínu ze strany na stranu jsou dávno pryč. Vyměňte klasický hadr za mop a budete se divit, kolik času i námahy ušetříte. Za prvé si nemusíte máchat ruce ve špinavé vodě se saponátem, mop lehce vyždímáte v nástavci, který je součástí kbelíku. Nebo si pořiďte kbelík se šlapacím pedálem, stačí jednoduše sešlápnout a mechanismus zbaví mop nadbytečné vody. Dále vás vytírání pomocí mopu zbaví namáhavého ohýbaní, jejich teleskopickou tyč lze adaptabilně nastavovat do výšky jakou právě potřebujete. Třásňové i ploché mopy jsou vyráběny z moderních vláken, která nejen odstraňují mastnotu a šmouhy, ale zbavují podlahy i zaschlých nečistot, perfektně vyčistí i tu nejodolnější špínu bez sebemenšího poškrábání podlahy. Přitom lze mycí návleky prát v pračce a tak se dají používat opakovaně.

Svěřte úklid robotům

Automatický čistič oken Automatický čistič oken Zdroj: Shutterstock.com / NavinTar

Do přední linie při bitvě s nepořádkem vyšlete roboty, vysají, vytřou, pomohou s úklidem oken a to vše systematicky, důkladně a tiše. Robotické vysavače není třeba dlouho představovat, vysávají pečlivě, přesně se pohybují, dostanou se i do rohů a nenechají prach ani podél stěn. Poradí si se všemi typy podlah, zbaví domácnost nejen drobků a prachu, ale i zvířecích chlupů. Přitom pracují automaticky a sami se i nabíjejí. Díky pravidelnému úklidu se sníží prašnost v celé domácnosti a tím i množství nepořádku, které musíte odstranit z nábytku nebo vytřít z podlahy. Technologie domácích robotů se neustále vyvíjí a nabízí další užitečné přístroje. Běžně už se v domácnostech vyskytují robotické mopy, které mokrou cestou čistí podlahy, k dostání jsou i přístroje, které si poradí zároveň s vysáváním i vytíráním. Úklid oken, skleněných povrchů či obkladů zvládnou robotické čističe oken. Ve svislé poloze drží buď pomocí magnetů, nebo podtlaku vytvořeného motorem a precizně čistí utěrkami z mikrovlákna každý milimetr skla.

Akční letáky