pokrývky, ložnice
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Postele pro zdravé spaní

V posteli strávíme zhruba třetinu života. Kdo si večer lehne a okamžitě usne jako dudek, je šťastný člověk. Jiní si stěžují na nespavost, bolesti hlavy, zad, krku nebo únavu. Příčinou může být i nevhodná postel, matrace nebo rošt.

Postel má umožnit nejen příjemný spánek, ale splňovat i dva základní požadavky:

 • poskytnout anatomicky správnou podpěru těla,
 • zajistit dostatečnou hygienu lůžka.

Pokud ležíme, měla by naše páteř být ve všech polohách optimálně podpírána v přirozeném tvaru. Příliš měkké nebo tvrdé lůžko formuje páteř do nepřirozené křivky. Zabraňuje jejímu uvolnění a regeneraci. 

Lůžko by mělo být měkké v oblasti ramen, ale současně pevnější pod bederní páteří a pánví. A stejně tak dostatečně provzdušněné a prosté alergenů...

Délka, šířka, výška...

Neexistuje univerzální zdravá postel pro všechny.

Každé lůžko by mělo být přizpůsobeno hmotnosti a výšce uživatele, jeho zdravotnímu stavu a spánkovým zvyklostem.

Studia zdravého spaní nabízejí postele v prodloužených délkách nad 200 cm nebo v méně častých šířkách.

Můžeme si objednat šířku jednoho a půl lůžka, tj. 120 nebo 140 cm, nebo třeba postel se zvýšenou lehací plochou, která je ideální především pro seniory. Snadno se na ni usedne, lehce se z ní zvedá a navíc se tento typ postele dobře udržuje.

postel s polohovatelnou matrací na dálkové ovládání postel s polohovatelnou matrací na dálkové ovládání Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Ke komfortním řešením patří polohovatelná lůžka s pružinovou matrací, jejichž hlavovou i nožní část můžeme upravit dálkovým ovládáním. Sami si tak navolíme optimální polohu pro vlastní pohodlí, relaxaci a zdravý spánek.

Který druh matrace zvolit?

Každá matrace pro zdravé spaní má splňovat požadavek tzv. zónování, tedy být měkčí pod oblastí ramen a nabízet pevnější oporu bederní páteři a pánvi.

Zásady zdravého spaní

 • Čím vyšší je naše hmotnost, tím pevnější bychom měli mít postel.
 • Matrace má být vždy asi o 25 cm delší, než je výška spáče.
 • Máme-li nemocná záda, zvolíme pevnější matraci. Ujistíme se však předem, že matrace se našemu tělu přizpůsobí. Příliš pevná matrace totiž znemožní zdravé prohnutí páteře.

Použité materiály a konstrukce musí zaručit dobré provzdušnění a mají být nealergenní.

Pružinové matrace

Představují standardní kvalitu, jejich jednodušší typy jsou cenově velmi výhodné.

Pružinové matrace dobře dýchají, jsou proto vhodné i do vlhčího prostředí. Trh nabízí nejrůznější varianty, od měkkých po velmi tvrdé.

Je důležité, abychom matraci vyzkoušeli dříve, než ji koupíme, a sami jsme si tak zvolili vhodný typ. Tyto matrace nelze polohovat, doporučujeme je proto uložit na pevný podklad.

Latexové matrace

Nabízejí vysoký komfort, charakteristická je pro ně optimální měkkost, elasticita a tvarová stálost. Přizpůsobují se tělu a dovedou uvolnit napětí a ztuhlost.

Matrace tvoří směs umělého a přírodního latexu, jsou tedy zcela antialergické. Je nutné uložit je na prodyšný podklad, ideálním je lamelový rošt. Matrace jsou vhodné pro polohovatelné, mechanické i elektrické rošty. Dokážou totiž výborně kopírovat podklad.

Pěnové matrace

průřez matrací průřez matrací Zdroj: Archiv ireceptar.cz Matrace z klasické polyuretanové pěny vynikají dobrými ortopedickými vlastnostmi a jejich cena je velice přijatelná. Matrace vyrobené z tzv. studené pěny mají větší póry, jsou proto prodyšné, vzdušné a elastické. Jsou komfortnější a lépe kopírují křivky těla. Matrace doporučujeme uložit na lamelový rošt, vyšším postačí i pevný laťkový rošt.

 

Futonové matrace

Futon je původně tenká podložka s bavlněnou pokrývkou, která se pokládala na tatami. Futonové matrace jsou z čisté bavlny, a proto jsou vhodné pro alergiky. Kvůli výborným ortopedickým vlastnostem je svým pacientům doporučují i mnozí fyzioterapeuti.

Matrace pro děti

Tento typ matrací by měl mít vzdušné jádro, které zajistí dokonalé odvětrávání a tím i možnost absolutně dokonalé hygieny lůžka.

Na co dbát při nákupu matrací

 • Pohodlí. Matraci, kterou chceme koupit, důkladně vyzkoušíme a raději ve více typech. Požádáme i partnera, aby matraci vyzkoušel.
 • Četnost použití. Kupujeme-li matraci do pokoje pro hosty, bude stačit výběr z levnější nabídky trhu. Pro každodenní spaní však hledáme skutečnou kvalitu a záruku zdravého spánku.
 • Údržba. Pružinové a latexové matrace bychom měli pravidelně obracet. Vhodná je i jejich ochrana kvalitním povlakem.
 • Kvalita. I v tomto případě dostaneme pouze to, co zaplatíme. Nekvalitní matrace nevydrží tolik, jako matrace vysoké kvality, jejichž cena je ovšem vyšší.

Lamelové rošty zlepšují vlastnosti matrací

lamelové matrace lamelové matrace Zdroj: Archiv ireceptar.cz Jako podklad pro matrace se používají klasické lamelové rošty z předehnutých lamel. Tyto rošty zlepšují užitné vlastnosti matrací, které se díky nim lépe přizpůsobí tělu. Ležení na matraci, pod níž je lamelový rošt, je příjemnější než na pevné desce.

Lamelové rošty snižují zátěž matrace a prodlužují její životnost. Obchody nabízejí nesčetné množství roštů včetně těch na dálkové ovládání s elektromotorem s nosností až 120 kg. Luxusní lamelové rošty nabízejí možnost polohování hlavy a rukou či nastavení tuhosti u každého páru lamel.

Polštáře a přikrývky

Bez dobrého polštáře nedostanou naše hlava a krk při ležení takovou podporu, jakou potřebují. Před nákupem zvažujeme, která z vlastností je pro nás rozhodující. Můžeme se soustředit na některé z následující palety: 

 • hřejivost
 • antialergické účinky
 • přírodní materiály
 • zvýšené nároky na hygienu
 • antibakteriální vlastnosti
 • exkluzivita provedení
 • cena

pokrývky, ložnice pokrývky, ložnice Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Trh nabízí klasické péřové polštáře a pokrývky, polštáře plněné polyesterovým vláknem, anatomicky tvarované polštáře, polštáře z tkanin s podílem rostlinného extraktu aloe vera.

Pro milovníky relaxace a přírodních léčebných postupů nabízejí obchody pohankové a špaldové polštáře. Jsou vyrobeny ze 100% bavlny a plněné náplní z pohankových a špaldových slupek. Působí proti nespavosti, migréně, bolestem krční páteře a jsou účinné i při revmatických bolestech a při bolestech kloubů.

Prodejny nabízejí i řadu polštářů a přikrývek s kvalitní antibakteriální výplni vhodnou pro alergiky. Tyto výrobky se dají prát v častých cyklech na 95 ºC.

V nabídce obchodů jsou i polštáře z tzv. líné pěny. Jeho jedinečnou vlastností je schopnost reagovat na tělesné teplo a v závislosti na něm měnit svou hustotu. Líná pěna příjemně obejme obrysy těla a umožní uvolnění svalů a relaxaci, nehrozí otlaky nebo nepříjemné pocity při spánku.

Ke kvalitnímu polštáři a přikrývce patří i vhodné povlečení. Rozhodně by mělo být ušité z přírodních materiálů. Doporučujeme zejména bavlnu v saténové úpravě, protože je pevná, příjemná na dotyk a rozhodně se nemačká. Navíc se snadno udržuje a její životnost je vysoká.

Lucie a Dalimil Vrtalovi, foto Ikea, Ráj snů 

Akční letáky