obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pot-pourri, voňavá vzpomínka na letní zahradu

I sušené byliny a květiny voní - potpourri je potěšením pro oči i nos. Mistři v přípravě suchých vonných směsí jsou odedávna Francouzi, odtud název tohoto příjemného doplňku všedních i svátečních dní.

Pro přípravu domácího potpourri sušené byliny, květy a rozmanité koření, jehličí i slupky citrusů. Z podzimního stříhání aromatických bylinek, pěstovaných na zahrádce nebo v nádobách, máme k dispozici voňavé větévky – část koření upotřebíme v kuchyni, zbytek lze využít k provonění dalších pokojů.  Svazečky bylinek můžeme zavěsit, postavit do vázy, uvít z nich věnečky. Drobnější kousky jednoduše nasypeme do misky.

Pot-pourri jako voňavá a záloveň půvabná dekorace Pot-pourri jako voňavá a záloveň půvabná dekorace Zdroj: Shutterstock.com / TAGSTOCK1

K čemu slouží kosatcový pudr?

Pokud směs pokapeme éterickým olejem čili čistou rostlinnou silicí, vůni můžeme zintenzivnit a prodloužit. Aroma silic je však velmi intenzivní – dávkujeme je po kapkách, aby jemnější vůni směsi nepřehlušily. Klasikou jsou rovněž fixátory vůně, mezi něž patří například oddenek kosatce florentského. Jeho vůně je sama o sobě velmi příjemná, sladce pudrová, a je hojně využívaná při výrobě parfémů. Práškem z kosatce se potpourri prosype – původní aroma jemně doplní, ale nepřebije. Především však prodlouží dobu, po kterou bude směs vůni uvolňovat.

čerstvý oddenek puškvorce čerstvý oddenek puškvorce Zdroj: Shutterstock.com / JurateBuiviene

Podobně působí i kořen puškvorce či čechřice vonné, rostlin, které můžeme snadno pěstovat na zahrádce a v zahradním jezírku.

sušený oddenek puškvorce sušený oddenek puškvorce Zdroj: Shutterstock.com / shansh23

Pro intenzivní požitek z vůně

Vůně se uvolňuje intenzivněji, pokud rostliny nasekáme nebo rozdrtíme na menší kousky. Část směsi proto můžeme rozmělnit a vložit ji na dno nádoby, navrch nasypat ozdobnější kousky, celé listy a květy.

pot-pourri z růží a rozmarýnu pot-pourri z růží a rozmarýnu Zdroj: Shutterstock.com / Alena Kazlouskaya

Směs čas od času promícháme rukou, opatrně ji promneme, čímž uvolníme další dávku vůně, a vonět bude i naše ruka. Potpourri místnost provoní intenzivněji, pokud je umístíme do blízkosti topení nebo přímo na něj. Sice to může snížit vonnou trvanlivost směsi, ale účinek bude rychlý.

Akční letáky