Usazení oken pomocí montážní pěny
Zdroj: Shutterstock.com / Yuriy Golub

Potřebujete něco utěsnit, izolovat či přilepit? Zkuste to s montážní pěnou

Existuje mnoho způsobů, jak při stavbě či rekonstrukci využít montážní pěnu. Je skvělým pomocníkem pro profesionální řemeslníky i domácí kutily, snadno se aplikuje a rychle se s ní pracuje. Jaké jsou možnosti montážní pěny?

Polyuretanové montážní pěny (označované někdy zkratkou PUR nebo PU) se hodí všude tam, kde potřebujete něco slepit, utěsnit či vyplnit. Místo dlouhých hodin pečlivé práce s maltou nebo jiným pojivem stačí nafoukat pěnu a za chvilku je hotovo. Je však nutné vybrat vhodný typ pěny a správně s ní pracovat.

Pro domácnost i stavbu

Montážní pěny usnadňují spoustu stavebních prací. Usazení oken pomocí montážní pěny Usazení oken pomocí montážní pěny Zdroj: Shutterstock.com / Yuriy Golub Používají se k instalaci stavebních prvků jako jsou například rámy dveří a oken, při upevňování odpadů, montáži vany nebo sprchového koutu, k lepení cihel nebo izolačních desek. Hodí se také k vyplnění spár a dutin ve stavbách, protože zabrání pronikání vzduchu i zatékání vody. Jsou pevné a přitom plastické, nevadí jim chemikálie, rozpouštědla ani barviva.  Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/polyuretanove-montazni-peny-pro-domacnostPři použití v exteriéru je však nutné počítat s tím, že pěny nejsou odolné vůči UV záření. Vystavené slunečnímu svitu se začnou drolit, bortit a nasávat vlhkost.

Pěny jsou k dostání v tlakových nádobkách, z nichž se obsah vypouští nejčastěji prostřednictvím plastové trubičky. Tou nasměrujete proud pěny na potřebné místo. Při vypouštění se hmota dostane do kontaktu se vzduchem a postupně nabude oproti původnímu objemu. Díky tomu má jedinečnou tvarovou schopnost, beze zbytku vyplní potřebný otvor, utěsní ho a pak ztuhne. Obsažené vzduchové bublinky navíc pěně dodávají excelentní izolační vlastnosti.

Univerzální i speciální

Právě díky mnohostrannému užití je nabídka montážních pěn velmi široká. Před nákupem se informujte o specifickým vlastnostech daného výrobku a vyberte správný typ pěny pro daný účel (existují pěny lepicí, studnařské, celoroční, zimní, ohnivzdorné, do vlhkých prostor apod.)

Ze dřeva se odstraňuje obtížně Ze dřeva se odstraňuje obtížně Zdroj: Shutterstock.com / serato Při výběru vhodné pěny berte ohled například na to, jak dalece změní svůj objem až vytvrdne. Podle míry expanzivnosti se rozlišují pěny nízkoexpanzní, jejichž objem se příliš nemění (maximálně o 10 až 20 procent). Ty se hodí všude tam, kde by přebytečná pěna příliš znečistila okolí a musela by se pak pracně odstraňovat. Pěny vysokoexpanzní svůj objem až ztrojnásobí. Velký objem však není vždycky výhra, přílišný tlak hmoty má tendenci spojovaný či vyplňovaný materiál prohnout nebo vytlačit a způsobit nemalé škody. Kromě toho, když pěna hodně nabyde, je v ní mnoho vzduchových bublin a není tak pevná.

Pozor, lepí každá pěna!

Pokud jste v užívání montážní pěny začátečníci, dejte si pozor hlavně na její přilnavost. Hmota velice dobře drží, což od ní v podstatě očekáváte. Jestli se ale dostane kam nechcete, její odstranění není úplně jednoduché. Odstranění zbytků pěny Odstranění zbytků pěny Zdroj: Shutterstock.com / Volodymyr Plysiuk Nechtěné kousky vytvrdlé pěny opatrně odřízněte co nejblíže povrchu a pro dočištění použijte speciální odstraňovač pěny. Všechny povrchy však raději dopředu chraňte a zakryjte je. Při práci vždy používejte rukavice, odstranění zaschlé pěny z rukou je velmi problematické. Aby se pěna nedostala na nevhodné místo, soustřeďte se na co nejpřesnější aplikaci. Přesnější nanášení pěny umožňuje použití speciální pistole. Aplikační pistoli přišroubujete na dózu a tlakem nanášíte pěnu tam, kam potřebujete. Vystačíte si i s běžnou aplikací trubičkou, ale tato možnost je jednorázová a zbytek pěny si nelze uchovat na případné použití jindy. I to je důvod, proč se trubičkové pěny prodávají v menších objemech, kdežto pistolové spíše ve větších baleních. U trubičkové varianty se navíc těžko odhaduje tlak potřebný k aplikaci pěny, i proto se zde raději doporučuje pracovat na etapy.

Akční letáky